Piątek, 20 lipca 2018r.

Imieniny: Czeslawa, Hieronima, Małgorzaty

Strona główna / Wywiady

Wywiady

Rozmowa z Rafałem Kusto

Z Kalifornii na igrzyska

Rafał Kusto to wielki talent. Wie o tym każdy, kto choć trochę interesuje się młodzieżowym pływaniem. Utalentowany wychowanek UKS Orka Lubań bije rekordy i zdobywa kolejne medale, nie tylko na zawodach rangi krajowej. Jego marzeniem jest nie tylko start na igrzyskach olimpijskich, ale wielki finał. Aby zrealizować marzenie i wskoczyć na jeszcze wyższy poziom po zdaniu matury wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, by kontynuować naukę w Kalifornii.

czytaj więcej

Wodny plac zabaw nad Kwisą?

Budowę wodnego placu zabaw zaplanowano na rok 2017 i 2018. Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński podczas październikowej sesji zaproponuje radnym ważną zmianę w projekcie.

czytaj więcej

Wywiad

Warto być z nami!

Rozmowa z Katarzyną Czajkowską – pełnomocnikiem ds. rozwoju i rzecznikiem firmy INBAP – inwestora centrum handlowo-komunikacyjnego Inbag w Lubaniu.

czytaj więcej

Burmistrz odpowiada

Wywiad z Arkadiuszem Słowińskim

Rozmowa z burmistrzem Lubania Arkadiuszem Słowińskim. W wywiadzie odpowiada na pytania dotyczące obiecanego parku rozrywki na Kamiennej Górze, planowanych inwestycji czy zmianach czekających lubańską oświatę.

czytaj więcej

Najzdolniejszy uczeń w województwie pochodzi z Leśnej

Tobiasz Pakuła, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu, został najzdolniejszym uczniem na Dolnym Śląsku. "Orzeł Dolnośląski" to nagroda przyznawana wybitnym uczniom wytypowanym ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa. Chcemy promować młodych, bardzo wyjątkowych ludzi, którzy mają niezwykłe pasje, zainteresowania, są zaangażowani w życie szkoły i społeczności lokalnej. Wręczamy im Orły, które są ptakami królewskimi, charakteryzują się odwagą, walecznością, siłą i szlachetnością” - mówiła Beata Pawłowicz, Dolnośląski Kurator Oświaty, otwierając uroczystość wręczenia Orłów.  

Zapytaliśmy Tobiasza co oznacza dla niego tak duże wyróżnienie i jakie ma plany na przyszłość.

czytaj więcej

Wywiad z Jackiem Jaworskim

Sukces uskrzydla

Karateka, policjant, zawodnik i trener w jednym. O tym jak dochodzi się do złotego medalu, co trzeba poświęcić i co planuje na przyszłość zapytaliśmy Jacka Jaworskiego z Lubania, złotego medalistę  w konkurencji kumite +84kg karate WKF.

czytaj więcej

Nawet wśród lodowców można być jak w domu - o tym Jacek Jurak

Arktyka? Absolutnie fantastyczna!

Niestety, życie to nie bajka i nie wszystkie marzenia spełniają się na życzenie, na niektóre trzeba ciężko zapracować i czekać latami, podobnie było w moim przypadku. Tak relacjonuje swoją drogę na Spitsbergen Jacek Jurak, członek tegorocznej XXXVIII wyprawy polarnej Polskiej Akademii Nauk. 

czytaj więcej

Wywiad z Rafałem Kustą

Na karierę przyjdzie czas

Od początku swojej przygody z pływaniem zaskakuje nas świetną formą. Udziałem w mistrzostwach potwierdza swoją doskonałą sprawność. Rafał Kusto, 16-letni lubanianin, to z jednej strony skromny i uśmiechnięty uczeń, z drugiej zaś zdobywca wspaniałych wyników w zawodach pływackich. Jest medalistą Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich oraz srebrnym i brązowym medalistą 13. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Gruzji. Pływanie to jego pasja i możliwość przeżycia sportowej przygody. Kariera? Mocne słowa, na które kiedyś przyjdzie czas. Teraz jest czas na pływanie, po prostu pływanie i na naukę.

czytaj więcej

Wywiad ze zdobywczynią II miejsca w jeździectwie na AMP we Wrocławiu

Koni to ja raczej nie lubiłam

Co rusz słyszymy o sukcesach lubańskich sportowców, jednak mało kto wie, że jedna z mieszkanek Lubania odnosi sukcesy w dość oryginalnej i wymagającej dyscyplinie jaką jest jeździectwo. Pretekstem do wywiadu z Idą Wasilik było zajęcie przez nią drugiego miejsca w Akademickich Mistrzostwach Polski w Jeździectwie, które odbyły się w ubiegły wekeend we Wrocławiu.  Konkurując z 250 jeźdźcami z całej Polski, Ida na ogierze o wdzięcznym imieniu Agat, reprezentowała Uniwersytet Zielonogórski.

czytaj więcej

Z Lubania i z powrotem

W 90 dni dookoła Polski

Spontanicznie, właściwie bez przygotowań, 23-letni Rafał Skop postanowił z Lubania wyruszyć w podróż dookoła Polski. Swoją wędrówkę rozpoczął 25 grudnia 2014r. Jak mówi, z domu wyszedł mając przy sobie 150 zł, torbę ciasta, które zapakowała mu na drogę babcia i wyruszył w nieznane. Udało się i dziś po przebyciu około 3,5 tysiąca kilometrów powrócił do naszej miejscowości. 

czytaj więcej

Wywiad z burmistrzem Lubania – Arkadiuszem Słowińskim

Szykuje się nam Eldorado?

O budowie parku na Kamiennej Górze, strategii rozwoju naszego miasta i planach na przyszłość Lubania rozmawiamy z burmistrzem Lubania Arkadiuszem Słowińskim. Zapraszamy do lektury. 

czytaj więcej

Pierwszy wywiad z Mirosławem Markiewiczem

Burmistrz Leśnej odpowiada

Rozmowę z Mirosławem Markiewiczem przeprowadziliśmy 1 grudnia w chwilę po jego zaprzysiężeniu na stanowisko burmistrza. W ten sposób redakcja eLuban.pl towarzyszyła burmistrzowi w chwili gdy po czterech latach nieobecności po raz pierwszy wszedł do swojego gabinetu.

czytaj więcej

Wywiad z dyrektorem MDK Bartoszem Kuświkiem

Kulturalne plany na jesień

Dobiegł końca sezon letnich wydarzeń kulturalnych w mieście. Jak ten czas został wykorzystany przez Miejski Dom Kultury w Lubaniu, co udało się zorganizować dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców, zapytaliśmy dyrektora placówki Bartosza Kuświka. 

czytaj więcej

Wywiad z Kazimierzem Kiljanem

„Do pisania prozą zostałem sprowokowany”

W dniu premiery najnowszej książki Kazimierza Kiljana pt. „Bukiet chabrów”, rozmawialiśmy z autorem o byciu pisarzem, jego historii i najnowszej powieści. Dodatkowo zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania "Bukiet chabrów". 

czytaj więcej

Wywiad z Mariką

Każdy z nas ma taki sam potencjał

20 święto bolesławieckiej ceramiki, jak co roku obfitowało w atrakcje - również te muzyczne. Jedną z gwiazd sobotniego wieczoru była Marika - piosenkarka, aurorka tekstów i gwiazda telewizyjnej TVP2. O to jakie ma plany i co mieści się w jej głowie, zapytał Norbert Kowalewski.

czytaj więcej

Wywiad z Jakubem Kołtunem

Gdzie kończy się wolność słowa w internecie?

Niedawno na naszym portalu zmieniliśmy system komentowania naszych artykułów. Wiemy, że możliwość pisania pod pseudonimem często jest powodem „hejtów”, czyli tak zwanej mowy nienawiści. O tym gdzie znajdują się granice wolności słowa oraz o odpowiedzialności za takie postępowanie spytaliśmy radcę prawnego Jakuba Kołtuna.

czytaj więcej

Wywiad z Adamem Musiałem, trenerem UKS "ORKI" Lubań

"Bo pływać, a pływać to jest różnica"

Zawodnicy "Orki" radzą sobie w ostatnim czasie bardzo dobrze. Przywieźli 45 medali z zawodów w Görlitz, wygrywali na Memoriale Petrusewicza i świetnie spisali się na Grand Prix Polski. O tym jak trenują najlepsi zawodniy w Polsce, o sytuacji pływaków w naszym mieście, o nauce pływania i planach na przyszłość rozmawialiśmy z trenerem Adamem Musiałem.

Zapraszamy do lektury wywiadu. 

czytaj więcej

Wywiad z reżyserem filmu „Good Luck and Good Fuck”

Wszyscy czerpią z tego tylko i wyłącznie frajdę

Tylko na naszym portalu przeczytać możecie wywiad z reżyserem i pomysłodawcą filmu „Good Luck and Good Fuck”, który już w tą sobotę zobaczyć będzie można na specjalnym premierowym pokazie w kinie Wawel. Specjalnie dla nas w rozmowie Bartosz Mereszka.

czytaj więcej