Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Lubań uruchamia budżet obywatelski. Czas na pomysły mieszkańców

Edukacyjny plac zabaw, mini golf, wybieg dla psów, a może centrum nauki? Czego brakuje w śródmieściu? Co przydałoby się na Osiedlu Piastów? Jakie potrzeby mają seniorzy, a czego oczekuje młodzież? Odpowiedzi na te pytania pomoże znaleźć budżet obywatelski, który już wkrótce ruszy w Lubaniu.
Lubań uruchamia budżet obywatelski. Czas na pomysły mieszkańców

Dzięki budżetowi mieszkańcy mogą sami zdecydować, na co przeznaczyć część środków z miejskiej kasy. To narzędzie pozwala nie tylko realnie wpływać na rozwój otoczenia, ale też lepiej rozpoznawać potrzeby i generować pomysły na przyszłe inwestycje. Nawet jeśli jakiś projekt nie zmieści się w ramach budżetu obywatelskiego, może trafić do realizacji z innych środków – miejskich lub zewnętrznych.

Na czym polega budżet obywatelski?

  • Mieszkańcy wspólnie opracowują propozycje projektów.
  • Z góry ustalana jest pula środków do rozdysponowania.
  • W odróżnieniu od konsultacji społecznych, wybrane projekty są realizowane.
  • Uczestnicy otrzymują informację zwrotną zarówno o projektach przyjętych, jak i odrzuconych.
  • To proces powtarzalny, często odbywający się co roku.

Myślę, że we współczesnym państwie nie ma możliwości, aby organy samorządowe działały efektywnie bez zaangażowania mieszkańców na poziomie lokalnym czy regionalnym. Liczba potrzeb jest ogromna, a udział obywateli – także poza wyborami – staje się nieodzowny – podkreślił dr Adrian Misiejko z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor książki „Budżet obywatelski w praktyce samorządów”.

W miastach na prawach powiatu udział budżetu obywatelskiego musi wynosić co najmniej 0,5% wydatków. Pozostałe samorządy mogą tworzyć go dobrowolnie. Obecnie takie mechanizmy wdrażają nie tylko miasta, ale również gminy wiejskie, sołectwa, powiaty i województwa. W 2024 roku, po czteroletniej przerwie, powrócił budżet obywatelski województwa dolnośląskiego. Teraz dołącza do nich także Lubań.

Warto wspomnieć, że budżety obywatelskie funkcjonują również w szkołach, jako skuteczne narzędzie zaangażowania uczniów w życie placówki.

Lubanianie, pora ruszyć głową – wasze pomysły mają szansę na realizację. W miejskiej kasie przewidziano na ten cel 100 tys. zł. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dziadek 27.05.2025 19:56
Na osiedlu Piasta brakuje parkingów i porządnych placów zabaw dla dzieci z wykoszona trawą!!!

No one 27.05.2025 17:42
Budżet obywatelski vel partycypacyjny, to najlepszy sposób na roztrwanianie pieniędzy. Za duży macie chyba w tym Lubaniu dobrobyt lub nie macie pomysłu na systemowy rozwój miasta.

Nina 27.05.2025 16:54
Mini siłownia plenerowa w parku na Kamiennej górze

janusz 27.05.2025 12:34
Doktora dyrektora latarnie umarłych wymurowac przy trecie

Marek 27.05.2025 11:57
Śródmieście, osiedle ...a co z częścią miasta za Kwisą?. Kolejowa, Główna, Jeleniogórska, Boczna, to już nie mieszkańcy Lubania? Nic im się nie należy?. Żadnych inwestycji nie ma po tej stronie rzeki. Brak sklepu , brak siłowni na powietrzu, brak placu zabaw dla dzieci. Gdzie są radni miasta z tego rejonu? Mieszkańcy tej strony Lubania też mają głosy w wyborach samorządowych i też wybierają burmistrza, radnych.... Przy kolejnych wyborach trzeba będzie się zastanowić przy jakim nazwisku postawić krzyżyk.

Odpowiedz 27.05.2025 22:19
To poproszę o propozycje, można się wykazać i jak z artykułu wynika, ruszyć głową ;)

Propozycja Os. Piast 27.05.2025 11:12
1. Budowa wysepek przejść dla pieszych w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego przy zejściu z KW w kierunku Szpitala, przy Spółdzielni, przy Kościele; 2. Rewitalizacja boiska do koszykówki przy budynku K. Wielkiego 16. Budowa ogrodzenia, budowa ławek x6szt, wykonacie opaski wokół siatki z polbruku; 3. Montaż progów zwalniających w ciągu komunikacyjnym „Droga awaryjna dojazd do osiedla Piast” przez ROD Piast, wzdłuż głównej alei polbrukowej od ulicy Zygmunta Starego do ulicy Jesiennej x3szt;

Propozycje 27.05.2025 09:48
Niby 100 tys to dużo, ale na jakieś większe inwestycje to mało. Moje propozycje: 1. Naprawa i modernizacja siłowni przy zakątku miłości 2. Zwiększenie i naprawa ławek w różnych miejscach przy ulicach i na kartingach. 3. Modernizacja placu zabaw za bankiem, na Placu Strażackim 4. Naprawa siatki, koszy, ławek na boisku spółdzielczej 5. Wybudowanie progu zwalniającego na wysokości Zgorzelecka 14, bo tam jeżdżą jak oszalali i jest wąsko po 1 stronie. 6. Dołożenie kamer w miejscach niebezpiecznych typu ulica Antera. 7. Naprawa fontanny 8. Akcja kontener na odpady wielkogabarytowe dla każdego.

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
festiwal nowogrodziec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
ReklamaPowiat Lubań
Reklama