Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 kwietnia 2025 05:19
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Gry karciane - popularny rodzaj rozrywki

Gry karciane są bardzo popularną rozrywką towarzyską. W zależności od użytego rodzaju talii wyróżnia się gry: tradycyjne i kolekcjonerskie. Za prekursorów gier karcianych uważa się Chińczyków. Pierwsze talie pojawiły się w Azji w X w. Przyjmuje się, że ten rodzaj rozrywki pojawił się w Europie w XIV w. Do Polski moda na karty przybyła z Niemiec w XV wieku i początkowo była popularna głównie w miasteczkach, gdzie mieszkała ludność niemiecka.
Gry karciane - popularny rodzaj rozrywki

Rodzaje gier karcianych

Biorąc pod uwagę różne elementy można wskazać kilka typów gier karcianych. Pod względem rodzaju użytej talii wyróżnia się gry tradycyjne i kolekcjonerskie. W tych pierwszych zazwyczaj używa się talii brydżowej lub tarotowej, która ma od 40 do 78 kart. W rozgrywkach kolekcjonerskich korzysta się ze specjalnie przygotowanych talii.

Rozpiętość liczby graczy w poszczególnych rodzajach gier jest dosyć szeroka. Istnieją gry karciane jednoosobowe np. pasjans, ale również takie, w których może brać udział 20 graczy np. poker. W pewnych grach np. makao, poker reguły pozostają bez zmian mimo różnej liczby graczy. Występują jednak takie gry, które mają odmienne wersje dla określonej liczby osób.

Zazwyczaj do gry wykorzystuje się jedną talię złożoną z 52 kart (lub 54 – wraz z jokerami), nie jest to jednak żelazna reguła, bo istnieją gry, w których używa się nawet do 400 kart.

Ze względu na cel rozgrywki wyróżnia się takie, w których zdobywa się lub pozbywa kart, tworzy określone układy, porównuje karty oraz bierze tzw. lewę.

Najstarsza gra karciana

Jedna z najstarszych gier karcianych jest przeznaczona dla dwóch osób Pikieta. Pochodzi ona z XIV wieku z Francji. Rozpowszechniła się w XV wieku, a 300 lat później była znana już w całej Europie. Jej reguły ustalił Charles Picquet, od którego pochodzi nazwa „Pikieta”. W rozgrywce biorą udział dwie osoby, grają talią 32 kart (od siódemek do asów). Każda z kart ma określoną wartość (asy – 11 punktów, figury – 10, a pozostałe karty według zawartości oczek). Gra opiera się na czterech elementach: rozdaniu, wymianie, licytacji i rozgrywce. Na każdym etapie uczestnicy zbierają punkty, wygrywa ten gracz, który uzyska w sumie więcej punktów z dwóch elementów: licytacji i rozgrywki.

Najpopularniejsza gra karciana

Jedną z najpopularniejszych gier karcianych jest pasjans. Nazwa gry pochodzi od francuskiego słowa patience, czyli cierpliwość. Rozgrywka opiera się na ułożeniu kart w określonym porządku. Wymaga od gracza koncentracji i pamięci. Pasjansa można układać używając tradycyjnej papierowej talii lub grając na komputerze. Ten rodzaj rozrywki jest na tyle popularny, że bez problemu można znaleźć grę online choćby na stronie pasjans.pl. Dla początkujących w witrynie dostępny jest opis gry, zasady, a nawet historia. Dodatkowo można wybrać jeden z trzech rodzajów pasjansa: Pająk, Klondike i Freecell.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MNMNMMMNMNTreść komentarza: Rozumiem że zakazu wjazdu do Polski ten Ukrainiec nie dostał, a tych trzech Afgańczyków nie cofnięto na Ukrainę. W związku z czym złożą pewnie wniosek o pobyt stały i już tu zostaną.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:48Źródło komentarza: Afgańczycy chcieli do Niemiec, ich przewoźnik wrócił na UkrainęAutor komentarza: SportowiecTreść komentarza: Z tego co pamiętam, to był wybrany nowy dyrektor...był nim chyba tydzień i zrezygnował. Zobaczył chyba jak wygląda stan naszego miasta i MOSIRU za rządow nowej władzy i się wystraszył.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:45Źródło komentarza: Mirosław Celuch nowym dyrektorem MOSiR w LubaniuAutor komentarza: PamięćTreść komentarza: To teraz Burmistrz ma czas? Wcześniej jak kandydował na stołek Burmistrza i miała być debata wyborcza, to zasłaniał się brakiem czasu i obowiązkami służbowymi.....został Burmistrzem i nagle ma czas i nie ma obowiązków służbowych😂Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:41Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytaniaAutor komentarza: WidzącyTreść komentarza: Ten komentarz to chyba wstawiła jedna z "Aniołków Czarliego"...mieszkańcy Lubania, którzy pamietają rządy wcześniejsze PO powinni pamiętac😂 bo zauważyłem, że te Panie znowu mają stołki i znowu się uśmiechają😂Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:36Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama