- Możemy dziś śmiało powiedzieć, że słowo stało się ciałem i nasze marzenia zaczynają się materializować - tymi słowami przywitał zgromadzonych dziennikarzy Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Ostateczna koncepcja w sposób kompleksowy odpowiada potrzebom sportu wyczynowego jak i rodzinnego, turystycznego - deklaruje Marszałek - W oparciu o prezentowany dziś schemat pracować będą projektanci. Koncepcja jest taka aby obiekt służył nie tylko uprawianiu sportów zimowych, ale aby był czynny cały rok. Będzie tam można min. pojeździć na rowerach, rolkach czy pograć w piłkę.
Koncepcja architektoniczna powstała zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU).Obie wrocławskie firmy zaangażowane w stworzenie projektu − Miastoprojekt Wrocław i ETC Architekci – miały trudne zadanie. Wymagania zdefiniowane przez międzynarodowe organizacje narciarskie musiały połączyć z ideą wszechstronnego i całorocznego korzystania z obiektu także przez miłośników aktywnego spędzania czasu na Polanie Jakuszyckiej.
Projektanci wyszli z założenia, że budynek musi mieć wszystkie niezbędne funkcjonalności, aby mógł być certyfikowany do organizacji zawodów o randze mistrzostw świata - deklarował Sebastian Kącki, prezes spółki Dolnośląski Park Innowacji i Nauki, odpowiedzialnej za inwestycję. Trasy biegowe i biathlonowe, boisko, rolkostrada, punkty odnowy biologicznej, kryta pływalnia, sale gimnastyczne, wypożyczalnie sprzętu część gastronomiczna - takie atrakcje będą czekały na miłosników sportu w tym wyjątkowym miejscu jakim jest Polana Jakuszycka. W głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz wymagane przepisami organizacji narciarskich tunele dla zawodników i trenerów łączące szatnie z częścią treningową oraz strefą startu i strzelnicą. W budynku zaplanowano również centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. W ośrodku znajdzie się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Dodatkowym elementem koncepcji jest stworzenie przy centrum muzeum sportów zimowych.
Projektanci przewidzieli wymienność funkcji poszczególnych części centrum, które inną rolę będą pełnić latem, inną zimą, a jeszcze inną w czasie wielkich imprez sportowych, które stawiają przed obiektem dodatkowe wyzwania.
Odrębny projekt zakłada budowę magazynów dla śniegu, jako warunku koniecznego dla spełnienia wymogów federacji międzynarodowych. Wydrębnienie tego projektu było konieczne aby nie opóżnić prac, przy głównej koncepcji.
Integralną częścią budynku będzie stacja kolejowa, z której bezpośrednio będzie się wchodzić do budynku. Połączenia kolejowe do Jakuszyc tak z polskiej jak i czeskiej strony, mają być istotnym czynnikiem służącym rozwiązaniu problemu parkingowego na Polanie. Być może zwiększenie ilości połączeń kolejowych sprawi, że więcej osób zdecyduje się przyjechać na Polanę bez samochodu. Niezależnie od tego,powstanie też parking podziemny, pod płytą stadionu, docelowo mogący pomieścić 220 aut.
Wstępne szacunki mówią o łącznym koszcie powstania obiektu wynoszącym od 80 do 100 mln złotych. Inwestycja będzie w połowie sfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu. Szerokie przeznaczenie obiektu, sprawia że możliwa będzie aplikacja o środki z Funduszu Ochrony Środowiska a nawet PFRON. Pozostałą część zapewnią środki własne samorządu województwa dolnośląskiego.
- Cieszymy się, konieczność budowy nowoczesnego Centrum Sportu, jest powszechnie rozumiana. Tą potrzebę rozumiało i Stowarzyszenie Bieg Piastów za co dziękuję ale także obecny rząd, który nie wycofał się z ustaleń zawartych kilka lat wcześniej - podkreślał marszałek Cezary Przybylski.
- Pan marszałek dziękował nam, że przekazaliśmy tereny pod budowę....to ja dziękuję, że Pan je przejął - punetował dzisiejsze spotkanie Julian Gozdowski, honorowy prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów - Bo dzięki temu z porządnej furmanki ciągniętej przez konie, przesiadamy się do luksusowego ferrari. Choć muszę powiedzieć, że fakt sprzedaży i oddania Polany bardzo mnie bolał. Dziś jednak widze, że warto było, bowiem na Polanie Jakuszyckiej powstanie obiekt o tak imponującej wszechstronności. Dlatego dziś ten wcześniejszy ból zastępuje satysfakcja - dodawał Pan Julian.
- Nie ma wątpliwości, że nie można było wybrać lepszego od Polany Jakuszyckiej miejsca na zainwestowanie tak poważnych środków. Dlatego dziękuję zarówno pomysłodawcom sprzed lat jak i dzisiejszym kontynuatorom ale przede wszystkim Biegowi Piastów i Julianowi Gozdowskiemu za upór, za tonowanie nastrojów i zaufanie jakim obdarzył ludzi z Urzędu Marszałkowskiego i także mieszkańców Szklarskiej Poręby, dlatego właśnie w imieniu mieszkańców dziękuję, bo ta inwestycja to wielki bonus i lokomotywa dla Szklarskiej Poręby - mówił z kolei burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf.
Napisz komentarz
Komentarze