Uroczystości miały miejsce 18 września w Kościele pw. świętej Jadwigi Śląskiej i rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych przed kościołem, mszą w intencji Ojczyzny i Sybiraków. Odbyła się też część patriotyczna przygotowana przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej oraz apel poległych.
Zarówno posłanka Zofia Czernow, Starosta Powiatu Lubańskiego Walery Czarnecki, Prezes Oddziału ZS w Jeleniej Gorze Jarosław Trościanko jak i inni zaproszeni goście w swoich wystąpieniach dziękowali lubańskim Sybirakom za ich 30 lat pracy na rzecz ocalenia od zapomnienia tej tragicznej historii naszego narodu, związanej ze zsyłką, nierzadko śmiercią i wreszcie powrotem z "nieludzkiej ziemi".
Prezes lubańskich Sybiraków dziękował osobom, które przyczyniły się do powstania związku w naszym mieście 2. czerwca 1989 roku.
- Dziś obchodzimy 30-tą rocznicę powstania naszego koła. Przez te lata ogromnym poświęceniem i zapałem wykazało się wielu lubańskich Sybiraków. Wszystkim należą się szczególne wyrazy uznania i podziękowania - mówił Romuald Karczewski.
Dzięki staraniom lubańskiego koła powstały symboliczne znaki pamięci m.in. Izba Pamięci w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej, symboliczna mogiła na lubańskim cmentarzu, wotum dziękczynne w Kościele pw. świętej Jadwigi Śląskiej czy nazwa ulicy Sybiraków w Lubaniu.
Lubańscy Sybiracy również prowadzą działalność edukacyjną. Od wielu lat organizują dla uczniów konkursy z wiedzy o Sybirakach, opracowują i wydają książki o tematyce sybirackiej.
Obecnie Związek Sybiraków, Koło Lubań liczy 146 członków.
Na prośbę lubańskich Sybiraków obchody miejskie odbyły się 18. września, tak by dzień wcześniej Sybiracy mogli uczestniczyć w uroczystościach Oddziału Związku Sybiraków w Jeleniej Górze.
Napisz komentarz
Komentarze