Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 listopada 2024 00:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Tajemnice podziemnego Lubania. Wideo - cała konferencja

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc zaprosiło mieszkańców regionu na spotkanie dotyczące odkrytych przed kilku laty bazaltowych sztolni pod parkiem na Kamiennej Górze. Spotkanie transmitowaliśmy na facebookowym profilu eLuban.pl, dziś udostępniamy je dla osób, które nie korzystają z tego narzędzia.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Konferencję podzielono na trzy części w pierwszej Tomasz Bernacki opowiadał o geologicznej historii regionu. Następnie płynnie przeszedł do opowieści o Kamiennej Górze jako miejscu, gdzie wypasano owce by w późniejszych latach wydobywać tam bazalt. Wykładowca zwrócił uwagę, że odkryte sztolnie są ewenementem na skalę europejską, bowiem są pierwszymi znanym sztolniami kutymi w bazalcie.

Druga część wykładu należała do Janusza Kulczyckiego, który opierając się na pocztówkach z własnych zbiorów, pokazał jak wyglądała Kamienna Góra w latach swojej świetności. Tematem przewodnim był wybudowany na początku XIX w. Dom Górski i jego późniejsza przebudowa. Wówczas zyskał wieżę, która stanowiła znakomity punkt widokowy na Izery i Karkonosze.

Po przerwie kawowej, w trzeciej części wykładu Andrzej Maciaszczyk przedstawił zebrane informacje na temat odkrytych sztolni, które pod koniec II wojny światowej kuto w zboczu kamiennej Góry. W wątpliwość poddał informacje, że budowano je jako schron przeciwlotniczy. Przeczyć mają temu już same plany, na których u wejść do sztolni zaprojektowano wartownie. Według prelegenta, takich rozwiązań nie stosowano przy budowie schronów. Kolejnym faktem dającym wiele do myślenia miało być zachowanie Niemców, którzy w lutym 1945 roku, gdy armia radziecka podchodziła pod Lubań nie zaminowali przedpola od strony natarcia, a właśnie zbocza Kamiennej Góry od strony wejść do sztolni!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama