We wrześniu, podczas tygodniowego spotkania, młodzież z Lubania i Daugavpils opracowała i wystawiła wspólnie przedstawienie o antydyskryminacji. Uczestnicy sięgnęli po kreatywną technikę teatru cieni. 13 września na widowni Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu zasiadło prawie 500 osób.
Młodzi twórcy zaprosili swoich równieśników – uczniów lokalnych szkół średnich i podstawowych, aby opowiedzieć im o różnorodności i szacunku. Młodzież przedstawiła historię Tougi, Marysi i Tomka. Bohaterów spektaklu dotknęła dyskryminacja i odrzucenie. Uchodźca Touga wraz z rodziną opuścił swoją ojczyznę ze względu na wojnę. Marysia była dyskryminowana przez koleżanki z powodu trudnej sytuacji finansowej. Cierpiący na autyzm Tomek został zaś odrzucony przez rówieśników ze względu na swoje zaburzenie. „O tyle świat będzie lepszy, o ile nauczymy się, że los ludzi jest wspólny, że jednocześnie jesteśmy różni i tacy sami”. Te słowa filozofa Leszka Kołakowskiego uczestnicy projektu skierowali do widzów, z przekonaniem, że tylko od nas samych zależy, jaki jest i będzie otaczający nas świat.
Już teraz polsko-łotewski spektakl „INNY – TAKI JAK TY” można obejrzeć bezpłatnie w internecie na kanale youtube lubańskiego Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze”. Warto poznać głos młodego pokolenia.
AKT I - "MARYSIA"
AKT II - "RÓŻA"
AKT III - "NOWY PRZYJACIEL"
EPILOG
Projekt „CITS - TĀDS KĀ TU - INNY - TAKI JAK TY” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" w Lubaniu, wraz z J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzija, przy dofinansowaniu przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+
Napisz komentarz
Komentarze