Za wszelkie plakaty, afisze czy banery, które zostały wprowadzone do przestrzeni publicznej w okresie kampanii, odpowiadają komitety wyborcze i zgodnie z prawem mają obowiązek je usunąć. Kodeks wyborczy przewiduje na to 30 dni od daty przeprowadzenia wyborów. Ponieważ tegoroczne wybory parlamentarne odbyły się 13 października, plakaty i banery powinny zostać usunięte do 12 listopada. Niestety, kilka wciąż pozostało. O ich dalszym losie zdecydują władze gminy. Mogą nakazać ich usunięcie, zazwyczaj do takich działań oddelegowane są służby komunalne odpowiedzialne za porządek. Kosztem usunięcia pozostawionych plakatów wyborczych zostanie obciążony, odpowiadające za nie komitet. Wcześniej komitet wyborczy może zostać upomniany i wezwany do usunięcia plakatów, a także ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych.
Kiedy plakat wyborczy może wisieć dłużej niż 30 dni?
Niestety po wyborach natkniemy się również na takie miejsca, gdzie plakaty czy banery z twarzami kandydatów będą wisieć dłużej niż 30 dni. Prawo przewiduje, że z wyżej wymienionego obowiązku zwolnione są te plakaty, hasła czy instalacje (np. bilbordy), które znajdują się na prywatnych posesjach. W praktyce oznacza to, że mogą wisieć w tym miejsce nawet do następnych wyborów, a kwestie ich zdjęcia zawarte są w umowie między komitetem wyborczym a właścicielem działki lub pośrednikiem zarządzającym reklamą. W pewnych sytuacjach interweniować może policja, jeśli np. baner zagraża bezpieczeństwu ludzi lub mienia, przykładowo ogranicza widoczność przy drodze, na skrzyżowaniu, grozi przewróceniem.
Jeśli natknęliście się na plakaty, afisze, banery i bilbordy wyborcze w przestrzeni publicznej Lubania i jego okolic, wyślijcie zdjęcia na adres email redakcji [email protected]
Kolejny kwiatek wyłuskany przez naszych czytelników. Tym razem plakat wyborczy wciąż wisi w Nawojowie Łużyckim. Dziękujemy za zdjęcie.
Napisz komentarz
Komentarze