Uczniowie z Dolnego Śląska zdobyli 5 grantów finansowych na realizację swoich pomysłów edukacyjnych, zgłoszonych do 10. edycji ogólnopolskiego konkursu “Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era. Wśród finalistów 1 etapu konkursu znaleźli się uczniowie ze szkół w Bolesławcu, Lubaniu, Olszynie, Wińsku i Wleniu. W tym roku w konkursie po raz pierwszy brali udział również uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych i do nich powędrują aż dwie spośród pięciu nagród zdobytych przez dzieci i młodzież z województwa dolnośląskiego.
Międzynarodowy projekt upowszechniający wiedzę o różnych krajach, detektywistyczna gra geologiczna, budowa ogrodu wertykalnego, interdyscyplinarny projekt dla uczniów podstawówek z różnych krajów Europy i budowa cyber dłoni - to pięć zwycięskich pomysłów uczniów z Dolnego Śląska.
Konkurencja była olbrzymia. W 10. edycji konkursu “Projektanci edukacji”, wzięła udział rekordowa liczba 24 tysięcy uczniów. Spośród 887 zgłoszeń jury konkursu wybrało 60 zwycięskich zespołów, które otrzymają granty finansowe na realizację swoich pomysłów. Dodatkowe 15 grantów powędruje do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów - oddano w nim aż 207 tysięcy głosów! W ten sposób zakończył się pierwszy etap konkursu “Projektanci edukacji”, w którym łączna pula nagród finansowych wyniosła do tej pory 75.000 zł.
- Co roku obserwujemy pewne trendy wśród uczniów zgłaszających swoje pomysły do konkursu. Podczas tej edycji bardzo dużo projektów dotyczyło walki ze smogiem, bardzo popularny był również temat “zero waste” i sprawy recyklingu, co pokazuje że dzieci i młodzież starają się stawić czoła globalnym zmianom, jakie zachodzą teraz na świecie - komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu “Projektanci edukacji”. - Niezależnie od tego, czy zgłoszone inicjatywy były związane z popularyzacją matematyki, programowania, czy z naukami humanistycznymi, widać że uczniowie chcą przede wszystkim wykorzystywać swoją wiedzę w realnym życiu. Bardzo ważne jest dla nich poczucie, że mogą wpływać na świat wokół nich i oddziaływać pozytywnie na innych ludzi. W swoich działaniach są bardzo odważni i pomysłowi, a my jako organizator konkursu jesteśmy z nich po prostu dumni - dodaje Jankowska.
“Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu” to ogólnopolski konkurs przeznaczony dla nauczycieli i uczniów, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. Od 2010 roku wydawnictwo Nowa Era zorganizowało dziesięć edycji konkursu - uczniowie z nauczycielami zgłosili w nich łącznie ponad 5 tysięcy pomysłów, spośród których aż 302 zdobyło granty na realizację. Łączna suma przyznanych grantów wyniosła prawie 500.000 zł!
- W ciągu 10 lat oceniania pomysłów zgłaszanych do konkursu, obserwowaliśmy jak zmienia się nastawienie uczniów. Dziś dzieci i młodzież zadają sobie przede wszystkim pytanie, komu ma służyć ich projekt. Beneficjentami ich inicjatyw są często nie tylko sami uczniowie, ale także koledzy z klasy, ze szkoły, rówieśnicy z innych krajów, a także osoby wykluczone i lokalne społeczności. Nagrodzone pomysły skłaniają do refleksji i pobudzają wyobraźnię. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak uczniowie poradzą sobie z ich realizacją, która nastąpi w kolejnym etapie konkursu - komentuje Marta Florkiewicz-Borkowska, jedna z jurorek konkursu i Nauczycielka Roku 2017.
20 stycznia rozpoczął się drugi etap konkursu “Projektanci edukacji”, który polega na realizacji wcześniej zgłoszonych pomysłów. Mogą wziąć w nim nie tylko uczniowskie zespoły projektowe nagrodzone grantami finansowymi w 1 etapie konkursu, ale także wszyscy pozostali uczestnicy 10. edycji konkursu. Na realizację projektów i przedstawienie wyników jury konkursowemu, uczniowie mają czas do 6 maja tego roku. 20 maja jury ogłosi zwycięzców 2 etapu konkursu i przyzna im 5 złotych grantów po 2.000 zł każdy, ufundowanych przez organizatora konkursu - wydawnictwo Nowa Era. Nagrody zostaną przyznane w kategoriach: “Budujemy relacje”, “Stosujemy nowe technologie”, “Myślimy nieszablonowo”, “Działamy z sercem” i “Prezentujemy projekt”.
Dodatkowo spośród uczestników drugiego etapu konkursu miesięcznik Focus i serwis Focus.pl wybiorą jeden najlepszy według nich projekt. Redakcja przeprowadzi wywiad z członkami zwycięskiego zespołu i zaprezentuje ich projekt w specjalnym materiale opublikowanym na łamach miesięcznika Focus.
- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu, projekt “Mali detektywi na tropie geologicznych odkryć” (nagroda internautów);
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Olszynie, projekt NIEZWYKŁE PRZYGODY Z KROPELKĄ WODY (nagroda internautów);
Napisz komentarz
Komentarze