Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 30 listopada 2024 07:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Pociągi wrócą na linię Gryfów Śląski – Mirsk - Świeradów-Zdrój

Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął dziś linie kolejowe nr 317 i 336 z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju. To kolejne trasy przejmowane od Polskich Kolei Państwowych w ramach planu przywracania ruchu pasażerskiego na nieczynnych liniach. Ruch pasażerski powróci na nią w ciągu najbliższych dwóch lat po wykonaniu niezbędnych prac rewitalizacyjnych.
Pociągi wrócą na linię Gryfów Śląski – Mirsk - Świeradów-Zdrój

- Realizujemy nasz plan przejmowania i przywracania do życia linii kolejowych w regionie. Przykład zrewitalizowanej linii do Bielawy pokazuje jak bardzo oczekiwane wśród mieszkańców są nasze działania - mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Linie kolejowe przejęte zostały przez dolnośląski samorząd od spółki PKP S.A., na mocy podpisanego dziś aktu notarialnego. Zrewitalizowane linie 317 i 336 będą prowadzić od czynnej stacji Gryfów Śląski, przez Mirsk, aż do uzdrowiska Świeradów-Zdrój. Całkowita długość trasy to 16,2 km.
 
Dwa lata rewitalizacji i 20 minut podróży
W grudniu ubiegłego roku Biuro Realizacji Inwestycji KOLTECH INWESTOR zostało wybrane na wykonawcę studium wykonalności tej inwestycji. Następnie Ministerstwo Infrastruktury wyraziło zgodę, by spółka PKP S.A. przekazała Województwu Dolnośląskiemu linie 317/336. Kolejnym krokiem ku odnowie regionalnego połączenia jest dzisiejsze podpisanie aktu notarialnego, które oficjalnie potwierdza przynależność linii 317/336 do majątku Województwa Dolnośląskiego.
 
- To bardzo ważna trasa zarówno dla mieszkańców tego obszaru, jak i dla turystów korzystających z uzdrowisk w Świeradowie-Zdroju. Przywrócenie pasażerskich połączeń kolejowych na tej trasie przyczyni się do zwiększenia aktywności gospodarczej i społecznej regionu - mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, Bezpartyjni Samorządowcy.

Szacowany koszt rewitalizacji tej linii to około 50 mln zł. Po zakończeniu wszystkich prac i oddaniu linii do użytku trasę od stacji Gryfów Śląski do Świeradowa-Zdroju będzie można pokonać w niespełna 20 minut.
 
Krótka historia Kolei Gór Izerskich
Uroczyste otwarcie linii kolejowej z Gryfowa Śląskiego do Mirska odbyło się 1 listopada 1884 roku. Następnie, w 1909 roku, dodano odcinek z Mirska do Świeradowa-Zdroju. Ostatni pociąg na tej linii przejechał w połowie lat dziewięćdziesiątych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Koto 08.10.2022 19:14
A co , z przystankiem Brzeziniec? Przecież tam też ,ludzie mieszkają !

kop 09.06.2020 19:56
A jakby tak przy okazji obok zrobic ta sciezke rowerowa to wszyscy byliby zadowoleni mysle ze koszt byly juz niewielki przy tych 50 a bardziej 70 mln

oluś 09.06.2020 13:52
Po co tam pociągi mają jęździć??? Autobusami nie ma komu jeździć a pociągami nagle zaczną????????? Pieniądze wywalone!!!

Krzychu 08.06.2020 21:59
I po co lepiej za tą kasę wybudować np. chodnik, czy ścieżkę rowerową. Kto dzisiaj jeździ pociągiem skoro każdy ma samochód. Kasa wyrzucona w błoto

Anna 08.06.2020 19:41
Tyle tylko, że do Świeradowa w weekend bardzo trudno się dostać transportem publicznym, dlatego mnie bardzo cieszy takie połączenie. Mam nadzieję, że uruchomienia tego połączenia będzie uwzględniało dojazd z Lubania.

Beti 08.06.2020 22:27
Dla kilku osób z Lubania w weekend, trudno budować kolej za 50 mln złotych i zadłużać dalej miasto Świeradów. Milutka Pani! Taniej będzie taksówką!

Robert 08.06.2020 19:36
Do leśnej burmistrz obiecał

REALISTA 08.06.2020 19:26
Jasne. Kilku starych kolejarzy chce a reszta ich nie interesuje. Jakie będą koszty utrzymania tej fanaberii? Proponuję zrobić na tym torowisku rolkostradę. Takich rolkostrad bardzo u nas brakuje, a i zimą będzie można pośmigać na biegówkach. Przywrócenie kolei to strata pieniędzy.

PISda 08.06.2020 23:18
My nie damy rady? My nie damy? Tupolewem wylądowaliśmy to i przekopiemy mierzeję, zbudujemy największe lotnisko w Europie, przywrócimy zdewastowane linie kolejowe nawet jak korzystać będą z tego jednostki. Dzięki Antszejowi staliśmy się mocarstwem. Cały świat drży z zazdrości naszego bogactwa.

Beti 08.06.2020 17:52
Pan Tymoteusz Myrda jest mieszkańcem Lubina, proszę aby nie wypowiadał się, za mieszkańców Świeradowa że jest to dla nich "ważna trasa". W kasie Świeradowa nie ma na to pieniędzy. Burmistrz podpisał kiedyś jakiś list intencyjny, i zadeklarował z kasy miasta 2 mln złotych przy planowanym koszcie inwestycji 20 mln złotych. Ciekawe skąd teraz weźmie dwa razy tyle. W ostatnim Notatniku Świeradowski burmistrz pisze:"Jeszcze 4 miesiące temu byliśmy drugą najbogatszą gminą w Polsce, dzisiaj na prawie 2500 samorządów jesteśmy na samym końcu." No i amen.

Jaśka 09.06.2020 09:23
Sorry, ale to właśnie od właściwego i dobrego skomunikowania zależy, czy Świeradów będzie miał dostęp do wystarczającej liczby pracowników i turystów, którzy przywiozą Wam kasę. A to gwarantuje powrót kolei. W tej chwili o ile wiadomo nikomu nie zależ, żeby prywatny przewoźnik, ani Voyager mieli tyle co dawniej kursów. A jak nie chcecie Kolei, to wyrzeknijcie się, aby kasa na tę inwestycje poszła do Szklarskiej, czy Karpacza.

Beti 09.06.2020 15:45
No sorry,ale to się "trochę" nie klei. Ale po... kolei: Świeradów jest uzdrowiskiem. Jest objęty, samo miasto, i góry powyżej różnymi strefami ochronnymi.Z uwagi na walory przyrodnicze nie powinien zostać rozdeptany przez kohorty przyjezdnych, bo przestanie być uzdrowiskiem. A może przez kolejnych przyjezdnych do niechcianych przez mieszkańców apartamentowców? Świeradów to nie Szklarska, czy Karpacz. Tu nie ma miejsca na cymbergraje i skoki na linie, zjazdy "czterema literami " w centrum miasta, i burzenie krajobrazu miasta. Osobiście "wyrzekam się tej kasy" i niech idzie do Szklarskiej i Karpacza. Świeradów liczy ok.4000 mieszkańców. Po podzieleniu obiecanej przez Burmistrza kwoty 2 mln złotych przez liczbę mieszkańców, wychodzi że każdy mieszkaniec od niemowlęcia po starca musi dołożyć 500 zł ( z kasy miasta). Takie świeradowskie 500+. I to na początek. Aha, powrót kolei niczego nie gwarantuje.O, sorry! Gwarantuje nowe wydatki miasta.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: hebelTreść komentarza: Dobrze by było doprowadzić obiekt do pełnej sprawności. Rozbudować nawet, ale koszty, koszty, gigantyczne koszty. Mógłby pełnić rolę strategicznego magazynu np. leków czy być przewidziany do roli szpitala na czas kryzysu. Może to dobre miejsce na serwerownię wymagającą dobrego zabezpieczenia: bankową, wojskową czy czegoś w tym stylu, bo skoro obiekt już jest. Hm gdyby nie te koszta.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakująAutor komentarza: ...Treść komentarza: Dzień dobry , moja rada z mojego doświatczenia . Unikać kontaktu z Poczta Polska SA, zatrudniać firmy kurierskie ,wcale nie są droższe,PRZYKRO ZE TO CO POZOSTAŁO JESZCZE POLSKIE - GINIE . Opieką objąć starszych ludzi . Pozakładać im konta bankowe NIE NA POCZCIE !!! Pozakładać starszym i nie kumatym pocztę elekroniczną . POMÓC takim ludziom . Objąć opieką dziadków ,rodziców , sąsiadów i zajomych . Próbowałem dojść sprawiedliwości , z tą kliką możemy wygrać tylko jeżeli społeczeństwo się zjednoczy Narobili setek milionów długów, PAŃSTWO JEST WSPÓŁUCZESTNIKEM TEJ PRALNI PIENIĘDZY . Dofinansowują ich ze skarbu państwa , z NASZYCH PIENIĘDZY !!! NIE DAJMY SIĘ IM OKRADAĆ . Nie wierzcie w czcze slogany -PRZECHODZIMY TRANSFORMACJE !!! Jedyne co potrafią transformować to nasze pieniądze na własne konta . Tą transformace to ONi już 35 lat przechodzą a my ich utrzymujemy !!! To MY ponosimy konsekwencje prawne i finansowe za ich nieudacznictwo , o bezczelności nie wspomnę . Prywatny przeciębiorca już dawno by padł a SKARB PANSTWA zabrał mu resztę co pozostało . Napisać skargę , do złodzieja który mnie okradł.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 15:37Źródło komentarza: Jeżeli nie dostajesz poczty, możesz złożyć skargę. Podpowiadamy, jak to zrobićAutor komentarza: OloTreść komentarza: Człowieku jeżeli cię coś nie interesuje to nie oglądaj. Jelenia Góra, Kamienna Góra ma swoje korytarze i tam turyści jeżdżą.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 12:17Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakująAutor komentarza: Były mieszkaniec LTreść komentarza: Lubań ma schron atomowyData dodania komentarza: 29.11.2024, 10:34Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakują
ReklamaPowiat Lubań
Reklama