Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 30 listopada 2024 07:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

I etap „Operacji Portsberg” zakończony sukcesem

W minionym roku regionalista Jerzy Pobiedziński przedstawił pracownikom Muzeum Regionalnego w Lubaniu propozycję wykonania zakrojonych na niewielką skalę prac archeologicznych na obszarze grodziska w Nawojowe Śląskim (niem. Portsberg). Ich celem miałoby być odnalezienie podziemnego chodnika z końca XVIII w.
I etap „Operacji Portsberg” zakończony sukcesem

Autor: Muzeum Regionalne w Lubaniu

Autor pomysłu pozyskał informację o podziemnym przejściu z XIX-wiecznej kroniki Nawojowa Śląskiego autorstwa Johanna Hoffmanna. Projekt bardzo zainteresował pracowników lubańskiego muzeum i skłonił do kwerendy źródłowej. Jej wynik nie był jednak zadowalający. O chodniku nie wspominali ani niemieccy, ani polscy badacze grodziska. Nie był on także zaznaczany na przedwojennych szkicach Portsbergu. Mimo to przekaz kronikarski, choć bardzo krótki, dostarczył kilku istotnych wskazówek.

Hoffman podał, że hrabia von Reder w latach 80-tych XVIII w. zbudował na szczycie grodziska domek letni, połączony z biegnąca po jego wschodniej stronie drogą podziemnym chodnikiem. Informacja ta po uzupełnieniu o dane pozyskane podczas analizy zdjęć LIDAR’owskich pozwoliła wskazać potencjalne miejsce przebiegu chodnika.

10 czerwca po uprzednim uzyskaniu wszelkich zgód pracownicy muzeum rozpoczęli badania, które zakończyły się już 3 dni później. W ich trakcie namierzony został podziemny chodnik. Badaczom udało się określilć precyzyjnie jego wymiary. Miał on ok. 130 cm szerokości, przebiegał bezpośrednio pod wałem średniowiecznego grodziska i miał drewnianą konstrukcję. Na odcinku kilku metrów od strony wschodniej uległ on zawaleniu zapewne jeszcze w XIX w. Po drewnianej konstrukcji zachowały się do dzisiaj tylko ledwo widoczne ślady. W przestrzeń chodnika wpadła warstwa średniowiecznego wału. Sytuacja ta z jednej strony sprawiła nam nieco kłopotów z interpretacją stratygrafii wykopu w jego pierwszej fazie, z drugiej natomiast dostarczyła zabytków ruchomych z X w. w postaci skorup ceramicznych.

Wszystkie cele, jakie sobie postawiliśmy badacze zostały osiągnięte. Wykop nie został jednak zasypany. Pojawił się pomysł, aby odtworzyć podziemne przejście sprzed 200 lat, czyniąc grodzisko bardziej dostępnym dla ruchu turystycznego. Jeśli w krótkim czasie zapadanie taka decyzja, prace archeologiczne będą kontynuowane. W przeciwnym wypadku teren zostanie przywrócony do stanu sprzed prac archeologicznych.

W pracach archeologicznych prowadzonych pod kierownictwem Pawła Zawadzkiego i Grzegorza Jaworskiego wzięli udział: Łukasz Tekiela, Piotr Lejczak, Tomasz Benedyk, Waldemar i Mikołaj Rink, Piotr Strychacz, Arkadiusz Rzeszoto, Arkadiusz Romańczuk, Jerzy Pobiedziński oraz Artur Baudur. Badaczy wsparł także geodeta Jacek Medwecki. Wykonali oni gigantyczną robotę w super szybkim tempie, za co pracownicy muzeum bardzo dziękują.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jasiu 18.06.2020 11:42
Rurku ale ten stół upi... brudy ,dobra robota

Rurek 19.06.2020 08:56
Stół dostał drugą szansę! ?

górnik amator 17.06.2020 23:31
Może to jest wejście do średniowiecznego metra relacji Nawojów-Berlin lub coś w tym stylu.

Lubanianka 17.06.2020 23:28
Brawo!

Czytelnik tych wypocin 17.06.2020 14:19
Fajne te skorupy na siódmym zdjeciu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: hebelTreść komentarza: Dobrze by było doprowadzić obiekt do pełnej sprawności. Rozbudować nawet, ale koszty, koszty, gigantyczne koszty. Mógłby pełnić rolę strategicznego magazynu np. leków czy być przewidziany do roli szpitala na czas kryzysu. Może to dobre miejsce na serwerownię wymagającą dobrego zabezpieczenia: bankową, wojskową czy czegoś w tym stylu, bo skoro obiekt już jest. Hm gdyby nie te koszta.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakująAutor komentarza: ...Treść komentarza: Dzień dobry , moja rada z mojego doświatczenia . Unikać kontaktu z Poczta Polska SA, zatrudniać firmy kurierskie ,wcale nie są droższe,PRZYKRO ZE TO CO POZOSTAŁO JESZCZE POLSKIE - GINIE . Opieką objąć starszych ludzi . Pozakładać im konta bankowe NIE NA POCZCIE !!! Pozakładać starszym i nie kumatym pocztę elekroniczną . POMÓC takim ludziom . Objąć opieką dziadków ,rodziców , sąsiadów i zajomych . Próbowałem dojść sprawiedliwości , z tą kliką możemy wygrać tylko jeżeli społeczeństwo się zjednoczy Narobili setek milionów długów, PAŃSTWO JEST WSPÓŁUCZESTNIKEM TEJ PRALNI PIENIĘDZY . Dofinansowują ich ze skarbu państwa , z NASZYCH PIENIĘDZY !!! NIE DAJMY SIĘ IM OKRADAĆ . Nie wierzcie w czcze slogany -PRZECHODZIMY TRANSFORMACJE !!! Jedyne co potrafią transformować to nasze pieniądze na własne konta . Tą transformace to ONi już 35 lat przechodzą a my ich utrzymujemy !!! To MY ponosimy konsekwencje prawne i finansowe za ich nieudacznictwo , o bezczelności nie wspomnę . Prywatny przeciębiorca już dawno by padł a SKARB PANSTWA zabrał mu resztę co pozostało . Napisać skargę , do złodzieja który mnie okradł.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 15:37Źródło komentarza: Jeżeli nie dostajesz poczty, możesz złożyć skargę. Podpowiadamy, jak to zrobićAutor komentarza: OloTreść komentarza: Człowieku jeżeli cię coś nie interesuje to nie oglądaj. Jelenia Góra, Kamienna Góra ma swoje korytarze i tam turyści jeżdżą.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 12:17Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakująAutor komentarza: Były mieszkaniec LTreść komentarza: Lubań ma schron atomowyData dodania komentarza: 29.11.2024, 10:34Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakują
ReklamaPowiat Lubań
Reklama