Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 30 listopada 2024 01:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Wideo. Uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą

Funkcjonariusze Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Krajowej oraz przy wsparciu Europolu zatrzymali kolejnych 8 członków należących do rozbitej w listopadzie ubiegłego roku zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie przerzucali cudzoziemców z Rumunii, przez Polskę do krajów Europy Zachodniej. Cudzoziemcy za taką „podróż” płacili od 6,5 do 20 tys. dolarów.
  • Źródło: NOSG
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Zgorzelcu i policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji od wielu miesięcy prowadzą śledztwo pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej organizującej kanały przerzutowe cudzoziemcom do Europy Zachodniej.

Już w listopadzie ubiegłego roku na podstawie zebranego materiału funkcjonariusze SG i CBŚP przeprowadzili pierwsze zatrzymania. 6 listopada na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego zatrzymano 10 osób, w tym 9 Polaków i 1 obywatela Wietnamu.

Pod koniec czerwca na terenie woj. mazowieckiego, podlaskiego, dolnośląskiego i lubuskiego funkcjonariusze obu służb zatrzymali kolejnych 7 Polaków i jednego obywatela Wietnamu – członków międzynarodowej grupy przestępczej.

Grupa przestępcza działała w okresie od lipca 2018 do listopada 2019 roku. Śledczy oszacowali, że w tym okresie udało im się przerzucić do krajów Europy Zachodniej co najmniej 150 cudzoziemców.

Członkowie grupy dysponowali na terenie województwa lubuskiego, dolnośląskiego i śląskiego licznymi miejscami, gdzie ukrywano cudzoziemców przed kolejnym etapem przerzutu do kraju docelowego. Posiadali również specjalnie w tym celu przygotowane pojazdy typu chłodnia, gdzie wykonane były profesjonalne skrytki umożliwiające przewiezienie w ukryciu do 6 osób. Ponadto grupa dysponowała specjalnie wykonanymi w tym celu piecami z podajnikiem i systemem sterującym, gdzie w ukrycie był przerzucany jeden cudzoziemiec. Skrytka wyposażona była w maskę do oddychania i butlę z tlenem. Jeden z oskarżonych w trakcie przesłuchania zeznał, że wszedł do tego pieca – skrytki i wytrzymał w nim tylko godzinę. A podróż miała zajmować kilkadziesiąt godzin.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania, także na terenie Unii Europejskie.

Obecnie w śledztwie występuje łącznie 19 podejrzanych. Wobec zatrzymanych 11 członków zorganizowanej grupy Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia, a 10 członków grupy przebywa w areszcie śledczym oczekując na sprawę.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zenon Zarazek 19.07.2020 04:06
Kupuję busa, rynek się zwolnił. Będę dużo tańszy.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: hebelTreść komentarza: Dobrze by było doprowadzić obiekt do pełnej sprawności. Rozbudować nawet, ale koszty, koszty, gigantyczne koszty. Mógłby pełnić rolę strategicznego magazynu np. leków czy być przewidziany do roli szpitala na czas kryzysu. Może to dobre miejsce na serwerownię wymagającą dobrego zabezpieczenia: bankową, wojskową czy czegoś w tym stylu, bo skoro obiekt już jest. Hm gdyby nie te koszta.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakująAutor komentarza: ...Treść komentarza: Dzień dobry , moja rada z mojego doświatczenia . Unikać kontaktu z Poczta Polska SA, zatrudniać firmy kurierskie ,wcale nie są droższe,PRZYKRO ZE TO CO POZOSTAŁO JESZCZE POLSKIE - GINIE . Opieką objąć starszych ludzi . Pozakładać im konta bankowe NIE NA POCZCIE !!! Pozakładać starszym i nie kumatym pocztę elekroniczną . POMÓC takim ludziom . Objąć opieką dziadków ,rodziców , sąsiadów i zajomych . Próbowałem dojść sprawiedliwości , z tą kliką możemy wygrać tylko jeżeli społeczeństwo się zjednoczy Narobili setek milionów długów, PAŃSTWO JEST WSPÓŁUCZESTNIKEM TEJ PRALNI PIENIĘDZY . Dofinansowują ich ze skarbu państwa , z NASZYCH PIENIĘDZY !!! NIE DAJMY SIĘ IM OKRADAĆ . Nie wierzcie w czcze slogany -PRZECHODZIMY TRANSFORMACJE !!! Jedyne co potrafią transformować to nasze pieniądze na własne konta . Tą transformace to ONi już 35 lat przechodzą a my ich utrzymujemy !!! To MY ponosimy konsekwencje prawne i finansowe za ich nieudacznictwo , o bezczelności nie wspomnę . Prywatny przeciębiorca już dawno by padł a SKARB PANSTWA zabrał mu resztę co pozostało . Napisać skargę , do złodzieja który mnie okradł.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 15:37Źródło komentarza: Jeżeli nie dostajesz poczty, możesz złożyć skargę. Podpowiadamy, jak to zrobićAutor komentarza: OloTreść komentarza: Człowieku jeżeli cię coś nie interesuje to nie oglądaj. Jelenia Góra, Kamienna Góra ma swoje korytarze i tam turyści jeżdżą.Data dodania komentarza: 29.11.2024, 12:17Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakująAutor komentarza: Były mieszkaniec LTreść komentarza: Lubań ma schron atomowyData dodania komentarza: 29.11.2024, 10:34Źródło komentarza: Lubań. Tunele pod Kamienną Górą wciąż zaskakują
ReklamaPowiat Lubań
Reklama