Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 25 listopada 2024 06:00
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nowa rzeczywistość w lubańskich szkołach. Czy są przygotowane?

Już za kilka dni uczniowie wrócą do szkół i rozpoczną naukę. Czy w dobie epidemii COVID-19 lubańskie placówki są przygotowane? Co w sytuacji, gdy pojawi się ognisko choroby? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukają rodzice.
Nowa rzeczywistość w lubańskich szkołach. Czy są przygotowane?

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało, że od 1 września uczniowie wrócą stacjonarnie do szkół, a decyzję o ewentualnej nauce zdalnej, w razie pojawienia się ogniska COVID-19, będą podejmować dyrektorzy placówek po konsultacji z miejscowym sanepidem. Główny Inspektor Sanitarny wydał szereg zaleceń dla placówek edukacyjnych, które muszą spełnić by zachować w miarę możliwości reżim sanitarny. Wiadomo jednak, że szczególnie młodszych dzieci, nie sposób we wszystkim upilnować. 

MEN wydało m.in. 10 zasad, do których powinni stosować się uczniowie: 

- Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu

- Często myj ręce

- Nie dotykaj oczu, ust i nosa

- Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie

- Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela

- Używaj tylko własnych przyborów szkolnych

- Spożywaj swoje jedzenie i picie

- Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw

- Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela

- Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach

Zajęcia w szkołach powinny być tak zorganizowane i podzielone, aby w klasie możliwe było zachowanie dystansu między uczniami. 

Rozpoczęcie roku szkolnego podzieliliśmy na dwie części. Na godzinę 9 przychodzą uczniowie pierwszych klas, wraz z rodzicami. Natomiast na godz. 11 pozostali uczniowie bez rodziców. Oczywiście obowiązuje reżim sanitarny. Wszyscy powinni przyjść w maseczkach i rękawiczkach. Mamy również dezynfektory, muszą być zachowane odległości. Kontakt między uczniami podczas rozpoczęcia roku szkolnego będzie ograniczony do minimum - mówi Beata Myśliwiec, dyrektor SP nr 1 w Lubaniu. Jeśli chodzi o późniejsze funkcjonowanie placówki to mamy bardzo dużo wytycznych ze strony GIS. Przy wejściach mamy dezynfektory. Uczniowie chodząc po terenie szkoły zakładają maseczki, zdejmują je w momencie gdy siadają do ławek. W czasie lekcji maseczki nie muszą być założone. Każdy z uczniów będzie miał wyznaczone swoje miejsce. Przedłużone zostały również przerwy do 15 minut, po to, by po każdej lekcji przemyć i zdezynfekować ławki. Uczniowie klas 4-8 będą chodzić do pracowni, gdy w tym czasie szkolne ławki będą dezynfekowane - wyjaśnia dyrektor Myśliwiec. 

Jak przyznaje dyrektor SP nr 1 w Lubaniu, organizacja szkoły w trakcie reżimu sanitarnego nie jest prosta. Uczniowie w trakcie przerw będą mogli również swobodnie przemieszczać się korytarzami pod warunkiem założenia maseczki w budynku szkoły, na zewnątrz placówki maseczki nie będą wymagane. 

Nie mogę pozostawić uczniów w klasach ponieważ nie mamy na tyle kadry, by ktoś non-stop mógł przebywać w klasach z uczniami. Chodzi też o bezpieczeństwo uczniów. Budynek jest bardzo wysoki. Po każdej lekcji klasy muszą być wietrzone. Nie możemy zostawić dzieci samych bez opieki w klasach z otwartymi oknami. To jest większe zagrożenie niż poproszenie uczniów o założenie maseczek i wyjście na przerwę. Każdy musi trochę pooddychać, choćby na boisku i przewietrzyć głowę między zajęciami - mówi dyrektor Beata Myśliwiec. 

Godna pochwały jest też postawa nauczycieli, którzy szczególnie narażeni są na powikłania związane z COVID-19. W Lubaniu we wszystkich szkołach nauczyciele w wieku 50+ zdecydowali, że pozostaną w pracy mimo zagrożenia epidemiologicznego. 

To są odpowiedzialni ludzie, którzy do tej pory pracowali zdalnie i wiedzą, że muszą we wrześniu spotkać się z dziećmi. Sprawdzić jaki jest realny poziom wiedzy dzieci, jak one sobie radziły przez ostatnie miesiące. Bierzemy pod uwagę, że zdalne nauczanie może wrócić, dlatego chcemy wykorzystać jak najlepiej ten czas na naukę stacjonarną - wyjaśnia dyrektor SP nr 1. 

 Wszystkie lubańskie szkoły będą funkcjonować w reżimie sanitarnym. 

Nasze szkoły są przygotowane na powrót uczniów. We wszystkich placówka, oprócz SP nr 1, która organizuje się nieco inaczej, zajęcia będą odbywać się w salach, gdzie każda sala będzie przypisana konkretnej klasie. Nie będzie możliwości przemieszczania się po budynku szkoły. Przemieszczali się będą tylko nauczyciele między salami. Chodzi o to by zapewnić uczniom maksimum bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o przerwy to wskazane jest by uczniowie spędzali je na świeżym powietrzu, oczywiście w miarę możliwości jeśli pogoda na to pozwoli - mów Mateusz Zajdel, z-ca burmistrza Miasta Lubań. 

Jak dodaje burmistrz, uczniowie również będą rozpoczynali zajęcia o różnych godzinach, będą też korzystać z różnych wejść do budynku szkoły. Chodzi o to by jak najmniej uczniów miało ze sobą bezpośredni kontakt. Nauczyciele będą również korzystać z przyłbic, które mają zostać zamówione przez UM w Lubaniu i rozdysponowane między nauczycielami. W razie konieczności lubańskie szkoły będą mogły też wybrać hybrydowy model nauczania. 

Jeśli zajdzie taka potrzeba to zaczniemy od wprowadzenia najmniejszych obostrzeń. Na przykład podzielimy klasy na pół i część uczniów będzie się uczyć stacjonarnie a część zdalnie. Co dwa tygodnie nastąpi wymiana grup. Natomiast klasy 1-3 zostałyby na nauczaniu stacjonarnym ponieważ oni zazwyczaj mają zajęcia tylko z jednym nauczycielem. Natomiast jeśli dojdzie do sytuacji, że będziemy musieli wprowadzić nauczanie zdalne, wówczas klasy 4-8 przejdą na zdalne, a klasy 1-3, jeśli będzie możliwość pozostaną stacjonarnie. No i wiadomo, najgorszy scenariusz jest taki, że niestety mamy sporo zachorowań i wszyscy uczniowie będą musieli przejść na zdalne nauczanie - wyjaśnia burmistrz Zajdel. 

Zatem ile zachorowań w powiecie spowoduje ponowne zamknięcie szkół w Lubaniu? 

Przechodzenie na nauczanie zdalne lub hybrydowe będzie uzależnione od ilości zachorowań w danym powiecie. Wytyczne mówią o tym, że aby powiat wszedł do strefy żółtej musi być od 6 do 12 zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców. Aby powiat wszedł do strefy czerwonej tych zachorowań musi być 13  na 10 tys. mieszkańców przy czym mówimy o okresie dwóch tygodni. Czyli jak policzyłyśmy dla powiatu lubańskiego - dla strefy żółtej musiałyby być to 32,5 osoby chore w ciągu dwóch tygodni i 70,5 osoby w tym samym okresie, aby być czerwonym powiatem - wyjaśnia dyrektor PSSE w Lubaniu. 

Dyrektorzy placówek nie kryją, że sytuacja jest dość problematyczna. Mimo wszystko zgodnie orzekają, że nauka stacjonarna dla uczniów jest dużo lepsza niż zdalna i liczą na to, że ilość zakażeń w powiecie zostanie na tyle mała, że rok szkolny będzie mógł przebiegać bez zakłóceń i wprowadzania nauczania hybrydowego czy zdalnego. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mark 01.09.2020 09:15
Prosze rozważyć iz nie ma zadnej pandemii.o czym swiadcxy śmiertelność tylko u osób z chorobami towarzyszacymi. Dane z M.Z.

Gonzo 29.08.2020 22:19
I te nieodpowiedzialne epidemicznie nauczycielki niedawno mianowane mają pilnować zasad higieny w szkołach co by nie doszło do zakażeń?

stop plandemii 28.08.2020 10:07
jak ktos powie mojemu dziecku załóż maske to łeb roz....ie

stop ***om 29.08.2020 13:33
to ty głupi

megafaka 29.08.2020 19:44
zgadzam się z Tobą

Kurczak z Lidla 27.08.2020 22:44
Hotele, fabryki, sklepy, wszystko przygotowane, a szkoły miały tyle wolnego i dalej nie wiedzą czy podołają ?

Ana 30.08.2020 20:55
No popatrz, nie dobudowali kolejnych sal lekcyjnych w szkołach i dodatkowych budynków ? Dziwne przecież mieli całe dwa miesiące .... Pomyśl skąd mieli wziąć pieniądze na przygotowanie, jak nie ma na podstawowe potrzeby a przecież szkoła nie zarabia no i nie jest z gumy nie rozciągnie się !

WezcieSieDoRoboty 31.08.2020 18:25
Poziom inteligencji zerowy. Wszyscy dookoła sobie jakoś radzą tylko nie biedni nauczyciele. Banda nieporadnych ludków, która ma dzieciom pokazywać świat. Żałosne jak twój komentarz.

Rwp 27.08.2020 22:20
Rodzice dzieci nowoprzyjętych do żłobka miejskiego dowiedzą się CZY MOGĄ przyprowadzić dziecko dzień wcześniej! Dlaczego nowe dzieci są gorsze? I dlaczego rodzice stawiani są pod ścianą? Lepiej obradować zdalnie, prawda?

Moniek 28.08.2020 16:16
Może warto zadzwonić do żłobka ? Z tego co wiem, dzieci nowo przyjęte do starszej grupy żłobkowej mogą zostać przyprowadzone 1 września ;)

Taka mala 27.08.2020 21:11
Radni obraduja zdalnie. A dzieci mamy wyslac do szkoly od 1 wrzesnia ot polityka a wasz Covi zniknie masakra co to za kraj mlodych ludzi mozna narazac a starsi debatuja zdalnie

mama 27.08.2020 18:01
A jak wyglądają przygotowania w Mickiewiczu? Na stronie internetowej szkoły nie ma żadnych informacji...A tam są także uczniowie dojeżdżający. Ktoś o nich pomyślał?

Bimbo 27.08.2020 17:38
No a nie można oddać się w opiekę św. Magdalenie - patronce Lubania? Co robią szamani i za co biorą kasę? Cały ten cyrk z ustanawianiem był tylko ku ogłupianiu gawiedzi?

Małgorzata 27.08.2020 17:34
Dzieciaki na koloniach,albo na podworkach razem ganiaja ,spotykaja sie codzinnie ,ale do szkoly pojda to maski zaloza. Żałosne.

Gość 27.08.2020 18:52
Racja! Polska to kraj absurdu!

xxx 27.08.2020 16:41
Jestem pracownikiem PM nr 5 i chciałabym zapytać, jak mamy zapewnić dezynfekowanie skoro nie mamy wystarczającej ilości środków czyszczących? Dyrekcja jak zwykle mówi że na nic nie ma pieniędzy i straszy nas że obetną nam wypłaty. Kto mówi prawdę Panie Burmistrzu?

Rodzic 27.08.2020 23:45
jako rodzic dziecka z waszego przedszkola jestem troszke zaniepokojona tym,,że słyszę takie słowa. jestem pewna że pani ma racje z tą dyrekcją,, sama slyszaałam nieciekawe opinie o podejściu tej pani, mam nadzieję że jednak się to unormuje wszystko i ddjdzie do porządku. Pozdrawiam..

Xyz 30.08.2020 12:36
Przecież jesteście jednostką samorządową, więc środki ochrony zapewni musi Burmistrz wspierany przez Ministerstwo Zdrowia. Tak samo środki dostają szpitale, apteki i dostawały m.in. komisje wyborcze na ostatnie wybory.

Mieszkanka powiatu 27.08.2020 15:25
Najciekawsze w tym artykule są obliczenia,jak zrozumieć 32,5 i 70,5 zachorowań.Te 0,5 to może będzie chory?

Xyz 30.08.2020 12:32
Może na AWFie nie wymagano znajomości matematyki.

xyz 27.08.2020 14:04
"chwała" belfrom po 50tce.... bo poświecenie.....ze..... ojojoj.... a nie zdają sobie sprawy ile osób nawet młodszych jest narażonych bardziej od nich a muszą pracować by jakoś egzystować tak jak oni...???? maska przyłbica żelik i heja do pracy, często pociągiem czy autobusem, a pracują z masą ludzi zmieniających się co chwilę i nie wiedzą na kogo rafią i nie marudzą jak belfry.... wiec nie przesadzajmy z tym poświeceniem. nie chcą, to się zwolnić.... iść do biedry do pracy. tam też pracują z wyższym wykształceniem....

Myslacy logicznie 27.08.2020 13:02
Polak madry po szkodzie ,przeciez kazdy wie jak bedzie .Masakra !

Xyz 27.08.2020 12:57
Przyłbice będą zamówione ? To dopiero 27.sierpnia, zdążycie.

M 27.08.2020 17:31
Do czego i po co ?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama