25 sierpnia w trakcie XXIX Sesji Rady Gminy Lubań, radni głosami 7 za udzieleniem, przy 8 przeciw, podjęli uchwałę o nieudzieleniu Zbigniewowi Hercuniowi, wójtowi Gminy Lubań absolutorium z wykonania budżetu w 2019 r. W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu Teresa Trefler, przewodnicząca Rady Gminy Lubań w trakcie sesji pominęła jeden z bardzo istotnych punktów.
Z treści uchwały wydanej przez RIO wynika, że w trakcie posiedzenia rady nie otworzono oraz nie przeprowadzono dyskusji odnoszącej się do wykonania budżetu w poprzednim roku budżetowym, co według niezależnej instytucji kontrolnej było niezbędne do prawidłowego podjęcia decyzji o udzieleniu bądź nieudzieleniu wójtowi absolutorium.
W ocenie Składu Orzekającego opiniowana uchwała została podjęta z naruszeniem art. 18 ust, 2 pkt4 u.s.g. (...) Warunkiem podjęcia prawidłowej uchwały rady w przedmiocie nieudzielenia absolutorium powinna być dyskusja radnych, w wyniku której dojdzie do jednoznacznej oceny realizacji budżetu gminny przez organ wykonawczy wraz ze wskazaniem stopnia jego zawinienia za rozbieżności między planowanymi i wykonanymi wielkościami.
Powołana regulacja oznacza, że podjęcie uchwały w sprawie nieudzielenia absolutorium powinno zostać poprzedzone rozpatrzeniem sprawozdania z wykonania budżetu. „Rozpatrzenie sprawozdania” narzuca konieczność aktywnego zachowania się na sesji związanej z oceną wykonania budżetu. Nie może ono ograniczyć się do zapoznania się radnych z wnioskiem Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium, opinią Składu Orzekającego RIO o sprawozdaniu z wykonania budżetu oraz wniosku Komisji Rewizyjnej, a także opiniami poszczególnych komisji Rady.
Rozpatrzenie sprawozdania obejmuje zaznajomienie się z nim i przeanalizowanie na sesji zwołanej specjalnie w tym celu. Zdaniem Składu Orzekającego wymóg ten nie został spełniony przy podejmowaniu opiniowanej uchwały.
Kuriozalnym w całej sytuacji jest fakt, że Krzysztof Klimczyk, radny z Pisarzowic (który głosował za udzieleniem absolutorium) w momencie przewidzianym na w/w dyskusję chciał zabrać głos i poprosił nawet Teresę Trefler, przewodniczącą rady o jego udzielenie. Ta jednak odmówiła i przeszła bezpośrednio do głosowania nad uchwałą absolutoryjną.
Ciekawym jest, że chwilę wcześniej radny Kazimierz Cwynar w swoim wystąpieniu dotyczącym sprawozdania z wykonania budżetu skarżył się na obecną większość w radzie z przewodnicząca rady na czele, że właśnie „nieudzielanie głosu” jest jednym z przejawów wojny wypowiedzianej wójtowi gminy Lubań.
RIO zwróciło też uwagę na inne uchybienie, fakt odmówienia wypowiedzi radnemu nie został ujęty w projekcie protokołu z XXIX sesji RG Lubań, który Przewodnicząca Rady zaakceptowała i został przekazany Regionalnej Izbie Obrachunkowej.
Na szereg uchybień Rady Gminy i stricte polityczne podłoże podjętej decyzji o nieudzieleniu absolutorium uwagę zwrócił Zbigniew Hercuń kierując do RIO obszerne pismo z zastrzeżeniami. Głównymi punktami był brak dyskusji, sprzeczność między stanowiskami komisji stałych Rady Gmniy, które najpierw pozytywnie zaopiniowały wykonanie budżetu, by później ci sami radni zagłosowali przeciw przyznaniu absolutorium, brak uzasadnienia do uchwały absolutoryjnej, co świadczy o arbitralnym podjęciu decyzji, czy rozpatrywanie wykonania budżetu nie jako całości, a skupianiu się na pojedynczych jego aspektach. Pełną informację znajdziecie w plikach do pobrania.
Regionalna Izba Obrachunkowa na podstawie zapisu wideo z sesji oraz przedłożonej informacji przychyliła się do części wykazanych zastrzeżeń wydając opinię negatywną o uchwale Rady Gminy Lubań nr XXIX/168/2020 z dnia 25 sierpnia 2020 r. w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Lubań z tytułu wykonania budżetu Gminy Lubań za rok 2019.
Zapytana dziś o komentarz do negatywnej opinii RIO o uchwale absolutoryjnej Teresa Trefler stwierdziła, że "przydałoby się od opinii odwołać". Choć od razu zastrzegła, że jednoosobowo nie może podejmować decyzji, a decyzję podejmie rada. Zapytana, czy poczuwa się do błędu jednoznacznie zaprzeczyła i stwierdziła, że nie zgadza się z taką interpretacją, choć zaraz dodała, że jeszcze raz na spokojnie i bez emocji odsłucha nagranie z XXIX sesji RG Lubań.
Od omawianej uchwały Radzie Gminy przysługuje odwołanie do RIO we Wrocławiu w terminie 14 od jej doręczenia.
W plikach do pobrania teksty, na których opieraliśmy materiał.
Napisz komentarz
Komentarze