Rusza jeleniogórska filia Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu
Budowa filii Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze rozpoczęła się we wrześniu 2015 roku. Prace zakończyły się w sierpniu 2016 roku.
Filia jest częścią Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
Jest to druga filia DCO na Dolnym Śląsku – pierwszą uruchomiliśmy w Legnicy.
Koszt całej inwestycji szacuje się na około 30 mln zł. Należy podkreślić, że filia dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do radioterapii.
Leczenie
Na parterze nowego ośrodka zaplanowaliśmy strefę diagnostyczną z tomografem i akceleratorami oraz gabinety lekarskie i zabiegowe. Na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia techniczne i socjalne.
Ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze będzie przyjmował około 800 pacjentów rocznie. Będzie leczył chorych onkologicznie za pomocą promieniowania jonizującego z pól zewnętrznych, czyli teleterapii.
Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu: - Będziemy leczyć nowotwory prostaty, piersi, mózgu, żołądka, odbytnicy, odbytu, płuca, głowy i szyi, nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki.
We współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii chcemy prowadzić tzw. leczenie skojarzone, co znacząco poprawia wyniki terapii.
Pacjenci będą leczeni w nowym ośrodku ambulatoryjnie. Część z nich, w razie potrzeby może przebywać w wyznaczonych, bezpłatnych hostelach.
Wszyscy chorzy - w ramach planowania leczenia – będą mieli wykonywaną tomografię komputerową, na podstawie której są tworzone indywidualne, zgodne z anatomią pacjenta plany leczenia.
Iga Skrzypczyńska, kierownik filii DCO w Jeleniej Górze: - Stosujemy m.in. techniki radioterapii konformalnej, IMRT, a także technikę terapii łukowej (RapidArc). Każdy chory będzie miał w trakcie leczenia wykonywane kontrolne zdjęcia weryfikujące zgodność z planem leczenia. A pacjenci z nowotworami prostaty dodatkowo będą mieli wszczepiane znaczniki do gruczołu krokowego, aby poprawić jakość napromieniania.
Wyposażenie
Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu: - To jeden z najnowocześniejszych systemów w kraju. Opracowanie go trwało kilka lat, ale samo zainstalowanie zajęło nam kilka miesięcy.
Filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze wyposażona jest w zintegrowaną linię terapeutyczną, w skład której wchodzą dwa wysokoenergetyczne akceleratory liniowe, tomograf komputerowy z funkcją wirtualnej symulacji oraz system zarządzania i weryfikacji z bezpośrednim podłączeniem do serwerów znajdujących się w ośrodku macierzystym we Wrocławiu.
Nowoczesny ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze zapewni wysokospecjalistyczne leczenie chorym na raka. Filia wspólnie z ośrodkami - we Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy – w pełni zaspokoi potrzeby pacjentów onkologicznych w zakresie radioterapii w całym regionie.
Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO: - Należy podkreślić, że we Wrocławiu, Legnicy czy Wałbrzychu nie ma kolejek do oddziałów radioterapii. Chciałbym zapewnić pacjentów, że podobnie będzie w Jeleniej Górze.
Napisz komentarz
Komentarze