Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 26 listopada 2024 07:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Apel przeciwko likwidacji aresztu

23 areszty śledcze na terenie całej Polski ulegną likwidacji z dniem 31 marca tego roku. Na Dolnym Śląsku sprawa dotyczy dwóch placówek w Wałbrzychu oraz w Lubaniu. Znamy już stanowisko Rady Powiatu w tej sprawie.
Apel przeciwko likwidacji aresztu

25 stycznia br. Rada Powiatu Lubańskiego podjęła uchwałę w sprawie podjęcia apelu przeciwko zniesieniu Aresztu Śledczego w Lubaniu z dniem 31 marca 2018 r. na podstawie Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości. Biorąc pod uwagę powyższe Rada zwróciła się z prośbą o zmianę przedmiotowej decyzji.

Uzasadnieniem dla niniejszego apelu był fakt, iż Areszt Śledczy w Lubaniu jest jednostką organizacyjną Służby Więziennej wykonującą zadania wynikające z ustawy Kodeks karny wykonawczy, polegające na realizacji tymczasowego aresztowania, które ma służyć zabezpieczeniu prawidłowego toku postępowania karnego. Taki środek zapobiegawczy, stosuje się wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa.

Areszt Śledczy w Lubaniu ww. zadanie realizował dla właściwości Sądu Rejonowego w Lubaniu, Bolesławcu, Lwówku Śląskim oraz Zgorzelcu.

Zaznaczono również, że położenie terytorialne Lubania w sąsiedztwie granic Czech i Niemiec oraz usytuowanie w mieście Straży Granicznej skutkowało realizacją przez lubańską jednostkę europejskich nakazów aresztowania (ENA).

Zwrócono również uwagę na to, że pod względem gospodarczym placówka była również odbiorcą dóbr i usług na lokalnym rynku. Nadmieniono, że w latach 2000-2017 na budowę i modernizację budynków wydatkowano środki w wysokości ok. 3 milionów złotych. W związku z tym likwidacja lubańskiej placówki powoduje stratę powyżej wymienionych nakładów finansowych oraz ponoszenie dodatkowych obciążeń związanych z kosztami konwoju i zabezpieczenia transportu do Jeleniej Góry lub dalej położonych jednostek. Zaznaczono, że w wymiarze społecznym decyzja ta powoduje utratę miejsc pracy dla 77 osób z przyczyn związanych z likwidacją jednostki organizacyjnej.

Poddano również pod rozwagę możliwość wykorzystania posiadanego mienia oraz kadry w ramach przekształcenia Aresztu Śledczego w Lubaniu w wyodrębniony oddział Zakładu Karnego w Zarębie. Przemawia za tym charakter działalności, odległość, infrastruktura techniczna, potencjał kadrowy oraz zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

W aspekcie społecznym nadmieniono również o współpracy instytucjonalnej aresztu z sądem, prokuraturą, policją, strażą graniczną, jednostkami samorządu terytorialnego, Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym oraz organizacjami pozarządowymi.

Apel przekazany został do Ministerstwa Sprawiedliwości.


Apel przeciwko likwidacji aresztu

Apel przeciwko likwidacji aresztu

Apel przeciwko likwidacji aresztu

Apel przeciwko likwidacji aresztu

Apel przeciwko likwidacji aresztu

Apel przeciwko likwidacji aresztu

Apel przeciwko likwidacji aresztu

Apel przeciwko likwidacji aresztu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Karina 30.01.2018 20:57
A ja się wyjątkowo zgodzę z Waleryjanem, bo likwidacja aresztu=oddanie budynków starostwu, a to może się skończyć tylko katastrofą. To gwarancja ich zmarnotrawienia. Więc mam nadzieję, że decyzja o likwidacji aresztu zostanie cofnięta i PiSiory z władz powiatu chociaż raz przysłużą się lokalnie i załatwią u naczelnego Kaczora coś dla mieszkańców.Wszyscy wiedzą, że w likwidacjach i chybionych inwestycjach starosta ma duże doświadczenie. Powiat zlikwidował szkołę we Włosieniu, budynek wyremontowali za grube pieniądze, po czym stał pusty, bo mieli tak genialny pomysł na jego zagospodarowanie, że nie wypalił. Teraz znowu nakazali opuszczenie budynków ośrodka w Smolniku, znów remont za nasze podatki…i też niewypał, bo na nowe przeznaczenie chętnych brak i trwają gorączkowe poszukiwania pacjentów. Niech więc lepiej aresztu nie dostają, bo też będzie tylko niszczeć. Zmysłu do udanych inwestycji nie mają żadnego. Wszystko się zwija, tylko administracja w starostwie rozrasta.

g5 31.01.2018 07:11
nie masz racji budynki z aresztu będą dobrze wykorzystane bo zostaną przerobione na mieszkania dla ukrainców, których tu się ściąga. Także ucz się ukraińskiego.

obserwator 01.02.2018 03:47
Dodajmy jeszcze, że nie zrobili nic jak opychano stary szpital za mienie zabużańskie. No i stoi straszydło....

misiek 30.01.2018 20:41
pracują tam sami emeryci i nic więcej to po co to trzymać dalej. zrobić normalny zakład pracy dla ludzi a klawisze mogą iść pracować do imki lub zgiuk.

szynszyl 30.01.2018 19:57
Areszt można przenieść do Zaręby. Nie ma potrzeby utrzymywania tej świty nierobów i trzydziestoletnich emerytów. W końcu jakiś minister robi to co do niego należy. Czas na lubański sąd, prokuraturę i wszystkie popaprane układziki, które doprowadziły miasto do ruiny, przez te ostatnie 30 lat!

bezdomny 30.01.2018 11:58
Zrobić oddział zamiejscowy schroniska dla bezdomnych brata Alberta w Leśnej, nie będziemy się tułać po pustostanach, będziemy skoszarowani w jednym ciepłym miejscu pod opieką i będzie porządek na terenie Lubania i okolic, schronisko w Leśnej jest przepełnione.

seee 30.01.2018 11:52
Powtórzę jeszcze raz :O likwidacji tego aresztu mówiło się od lat w kręgach pracowników. Ta pikieta kilu osób nie ma najmniejszego sensu. Burmistrz nie powinien pisać jakiegoś pisemka bo to nic nie da ładny gest pod publiczkę. Powodem likwidacji aresztu jest brak standardów wymaganych przez UE, ale miasto miało sporo czasu na przygotowanie nowego budynku aby spełniało standardy europejskie. Areszt w Lubaniu powinien być i może istnieć, ale w nowym miejscu w nowym budynku, który spełni wszystkie wymogi jakie są wymagane w UE. Tak samo było z ABK Administracja Budynków Komunalnych też mówiono od lat o likwidacji i pewnego roku faktycznie kilka ABKów zlikwidowano. Poza tym mówią też od lat o likwidacji tego posterunku policji w Leśnej i oddziału poczty polskiej. Potem znowu się obudzicie z letargu i będziecie zdziwieni o likwidacji.

Herman 30.01.2018 07:47
Głupia sprawa że zakład się rozwala, szkoda pracowników. Na pewno mogą się cieszyć że mamy bardzo niskie bezrobocie, pracownicy mogą przykładowo pójść pracować w imce do 65 roku życia :) Brak kwalifikacji na pewno nie będzie przeszkodą.Plusem sytuacji jest to że budżet państwa dużo zaoszczędzi na trzydziestoparoletnich emerytach.

Dobrze poinformowany 30.01.2018 13:22
W obecnej sytuacji tych trzydziestoparoletnich emerytów będzie więcej,bo już kilkunastu klawiszy złożyło deklarację o przejściu na emeryturę. Gdyby kryminał nie został zlikwidowany nie przechodzili by teraz na emeryturę.

Sprawiedliwy 29.01.2018 22:20
Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. W krajach zachodnich są prywatne areszty i zakłady karne a warunki nieporównywalne z tymi utrzymywanymi przez państwo. Prywatne areszty czy ZK w Polsce też mogą świadczą usługi dla MSWiA i wystawić za to fakturę. Jak mi wiadomo nie przejdzie zagęszczenie ilości osadzonych w celach w innych placówkach bo przepisy unijne tego zabraniają. Zatem wcześniej czy później taka konieczność powstanie. Program 500 + już powoduje wzrost demograficzny i za kilka lat okaże się, że likwidacja aresztu w Lubaniu była przedwczesna bo przestępczość rządzi się statystyką łamania prawa na 1000 mieszkańców. Gmina Lubań może wystąpić o skomunalizowanie aresztu i przejęcie go na własność i zapewniam, że nie straci na tym nikt. Zwłaszcza, że ościenne Sądy jak i Powiatowe Komisariaty Policji nie dysponują aresztami czy izbami zatrzymań. Już zatrzymani na 48 godz. są dowożeni do Lubania np. z Bolesławca czy Gryfowa co generuje koszty a do tego brak etatowych profosów w komisariacie już powoduje niezadowolenia i napięcia wśród funkcjonariuszy dyżurnych naszej powiatówki. Brak profosa wcześniej czy później odbije się czkawką bo szeregowy funkcjonariusz nie jest w stanie pełnić dyżuru i jednocześnie obserwować osadzonych. Lubań może przechylić szalę na swoją stronę i wykorzystać tą sytuację z zyskiem i niezłym przychodem. Władze nie powinny pisać petycji lecz zacząć rozmowy w kierunku przejęcia aresztu myślę, że związek gmin i powiatów ma na tym polu szeroki front działania a ponadto każdy z tego skorzysta.

Realista 30.01.2018 14:02
Jakie to banialuki ludzie wymyślają nie znając przepisów. W Polsce nie ma możliwości funkcjonowania prywatnych czy gminnych kryminałów. Przepisy prawa na to nie pozwalają. Więc nie ma co marzyć o takich dyrdymałach tylko myśleć realnie. A realnym jest tylko i wyłącznie przekształcenie obecnego aresztu w oddział zewnętrzny zakładu karnego w Zarębie.

Herakliusz 29.01.2018 20:22
.. no a pobyt żony Marszałka - niesakramentalnej nałożnicy pani S... to argument Wielebnego Burmistrza chybiony? A święta patronka Migdolona z Magdali...?Tylko że pan minister ponoć już orzekł.. ustyma jego jakiego: wiecie co oni mogą sobie z tymi apelami i uchwałami zrobić.Jasiu! ... powiedz im albowiem nie wiedzą co mogą... i gdzie mogą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama