Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 22 kwietnia 2025 03:45
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Duże zmiany w Bibliotece

Rok 2018 jest przełomowy dla działalności lubańskiej Biblioteki. Po kilku latach przygotowań udało się przenieść udostępnianie zbiorów, i obsługę Czytelnika na zupełnie inny poziom. Papierowe karty Czytelników zostały zastąpione przez elektroniczne karty biblioteczne z własnym numerem ID w postaci kodu kreskowego. Wszystkie informacje o Czytelniku dotychczas zapisywane na papierze trafiają na kartę z kodem kreskowym.
Duże zmiany w Bibliotece

Katalog on-line umożliwia ponadto Czytelnikowi, który jest zapisany do Biblioteki zdalne zarządzanie kontem bibliotecznym. Dzięki temu Czytelnik może samodzielnie przedłużać terminy zwrotu i śledzić stan konta (ilość wypożyczeń, terminy zwrotu).

Karty książek stały się zbędne, gdyż na każdej pozycji umieszczony jest kod kreskowy rozpoznawany przez czytnik podłączony do komputera. Informacje o książce i dacie jej wypożyczenia są zapisywane na nowej karcie Czytelnika w systemie bibliotecznym. Przy zwrocie system rejestruje datę i zaznacza brak obciążeń na koncie bibliotecznym.

Tradycyjne katalogi kartkowe odeszły do lamusa, a ich miejsce zajęły komputery dostępne w każdym Dziale w Ratuszu oraz w każdej Filii.

To wszystko nie byłoby możliwe bez procesu retrospektywnego opracowania zbiorów. Wprowadzenie opisów bibliograficznych księgozbioru znajdującego się we wszystkich działach i filiach Biblioteki zajęło 3,5 roku. Opracowaniu towarzyszyła gruntowna selekcja. Zubytkowano łącznie 14030 zaczytanych, nieaktualnych woluminów, aby odświeżyć zasoby i zrobić miejsce dla nowości.

Prace przebiegały sprawnie dzięki czteroosobowemu zespołowi bibliotekarzy, całość monitorował informatyk z MiPBP w Lubaniu oraz informatycy z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

W październiku 2017 r. MiPBP przystąpiła do ostatniego etapu procesu unowocześniania systemu udostępniania – zakupiono sprzęt komputerowy oraz przeszkolono bibliotekarzy, aby wdrożyć moduł e-udostępniania, który zautomatyzuje proces wypożyczania księgozbioru. Ostatni etap – opracowanie zbiorów Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Oddziału Zbiorów Obcojęzycznych zaplanowano na rok 2018.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mól książkowy. 27.01.2018 12:47
W cztery osoby to jest duży sukces.Samo mechaniczne przejrzenie księgozbioru to kupa roboty.Dodatkowo musieli się tego nowego systemu nauczyć - a to jest mega bubel zrobiony najtanszym kosztem przez ministerstwo.Podziwiam w ogóle za chęci bo powiedzmy sobie szczerze - spędzać kilka miesięcy na naukę oprogramowania które nigdzie nie jest używane i nie przyda się do żadnej normalnej pracy to siekiera w plecy - w tym czasie można sie np. nauczyć nowego języka albo zrobić kurs na widlaka i zamiast gnić w bibliotece zarabiać tysiąc więcej, jeść normalne jedzenie i móc pracować w każdym zakładzie pracy w polsce.pozdrawiam i mam nadzieję że mieszkańcy docenią wysiłek i zaczną coś czytać :)

SzatanWoziWęgiel 28.01.2018 00:12
A jakie urządzenie mieli do przeglądania księgozbioru? Chyba, że ręce osób pracujących w bibliotece uważasz za maszyny.

Mól książkowy. 29.01.2018 09:58
słusznie prawisz, powinno byc "fizyczne" .

Mały 27.01.2018 12:46
MiPBP to Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna? Mogliście chociaż raz w tekście rozwinąć ten skrót.

Jeger24 26.01.2018 19:51
To jest sukces? Raczej standard.

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama