Niebezpieczne pyły
Wpływ smogu na ludzkie zdrowie jest bardzo poważny. Zagrożenie przede wszystkim dotyczy dróg oddechowych. Skutki wdychania smogu mogą być różne, od swędzenia błon śluzowych gardła czy nosa aż po nowotwory płuc, gardła i krtani. Szacuje się, że w miejscach, w których normy smogowe są znacznie przekraczane, zachorowalność na raka płuc jest wyższa aż o 20%. Pyły tworzące smog przedostają się także do krwiobiegu i oddziałują negatywnie na pracę serca, jak również krzepliwość krwi. Zwiększają ryzyko udaru i zawału. Największe niebezpieczeństwo smog stanowi dla osób starszych, dzieci oraz kobiet w ciąży.
Smog nie wziął się z powietrza
W walce ze smogiem należy przyjąć strategię długofalową. Trzeba uświadamiać ludzi, że powinni wymieniać piece na nowocześniejsze i nie palić węglem ani śmieciami. Poza tym warto przekonywać, że kiedy można zrezygnować z jazdy własnym samochodem, dobrze jest przesiąść się do komunikacji miejskiej.
Człowiek w antysmogowej masce
A co jeśli chodzi o działania doraźne, które pomagają zabezpieczyć się przed smogiem? „Kiedy wychodzimy na zewnątrz, powinniśmy zakładać maski antysmogowe, chroniące nasze drogi oddechowe. Dobre maski są wyposażone w filtr, który skutecznie zatrzymuje 99,8% szkodliwych substancji, głównie chodzi o pyły zawieszone PM10 i PM2,5” – mówi Klaudia Byrt, prezes firmy Med Patent. Przy wyborze maski antysmogowej należy zwracać uwagę zwłaszcza na jej filtr, to, czy została ona wpisana do rejestru wyrobów medycznych, oraz to, jakie przeszła testy. Oczywiście ważne jest też, aby maskę można było wyprać, aby czuć się w niej komfortowo i aby była ona dobrze dopasowana do twarzy.
Napisz komentarz
Komentarze