Znamy laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów. W rankingu najaktywniejszych samorządów prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich, obejmującym rok 2017, powiat lubański zajął pierwsze miejsce wśród powiatów ziemskich z Dolnego Śląska. Natomiast w klasyfikacji ogólnopolskiej powiat zajmuje ósme miejsce, w kategorii powiatów do 60 tysięcy mieszkańców, uzyskując tym samym tytuł ,,Laureata Rankingu Powiatów”. Tytuł ten jest przyznawany powiatom, które po zakończeniu rankingu w danym roku zajmą pozycję od II do X.
- Ranking ten od lat cieszy się zainteresowaniem wśród wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Konkurs jest bezpłatny, a jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie aktywnych samorządów w całym kraju. Jest to bardzo miła wiadomość. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku, na realizację projektów z zakresu oświaty, poprawy bezpieczeństwa, realizacji staży zagranicznych młodzieży, rozwinięcia e-usług oraz modernizacji dróg, powiat lubański pozyskał 12,9 mln zł z Unii Europejskiej. Ponadto w ciągu trzech ostatnich lat samorząd powiatu wydał na inwestycje drogowe ponad 17,3 mln zł - wyremontowanych zostało blisko 28 km dróg oraz 6 mostów. – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.
Dla przypomnienia
Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Oceniając rywali, eksperci Związku Powiatów Polskich wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.
Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań.
Konkurencja ta jest jedyna w swoim rodzaju. Ranking jest bowiem aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa na okrągło - przez cały rok. Oddaje też rzeczywistość z tego względu, że w praktyce uczestnikami rankingu są całe wspólnoty samorządowe i lokalne. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach rankingu ZPP.
Napisz komentarz
Komentarze