Do ogłoszonego na początku grudnia ubiegłego roku przez polską branżę cyfrową programu grantowego dla teatrów zgłosiło się ponad 70 instytucji, w tym teatry, miejskie ośrodki kultury oraz fundacje i stowarzyszenia, reprezentujące różnego typu grupy teatralne z całej Polski. W gronie ośmiu kandydatów znalazł się Teatr "9". To wielki sukces młodych aktorów, którzy rozwijają się pod okiem reżyser Anety Ćwieluch.
Laureaci otrzymają dofinansowanie od Związku Cyfrowa Polska i YouTube na realizację spektaklu online.
Triumfatorów wybrała kapituła nagrody w składzie: dr hab., Rafał Wiśniewski, prof. ucz. - dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Jarosław Cymerman - wicedyrektor Instytutu Teatralnego, Tomasz Raczek - teatrolog i krytyk filmowy, Michał Kanownik - prezes Związku Cyfrowa Polska oraz Małgorzata Krasowska - Country Manager YouTube Polska.
Członkowie jury docenili m.in. nieszablonowość i kreatywność projektów oraz potencjał ich promocji online.
Jury przyznało granty na realizację poniższych projektów:
1. Teatr Capitol w Warszawie – „Wykrywacz Kłamstw”
Spektakl z udziałem Olafa Lubaszenki i Kacpra Kuszewskiego.
2. Teatr Dziewiątka działający przy Bolesławieckim Ośrodku Kultury – „Wyspa chudych”
Przedstawienie opowiada historię polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej znajdowały się w obozie przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.
3. Teatr Mały w Tychach – „Magnetyzm sieci”
Projekt oparty na wystawianym w teatrze spektaklu „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm Serca” Aleksandra Fredry.
4. Grupa teatralna MUMIO – „Welcome Home Boys”
Historia dwóch braci, którzy po śmierci ojca dowiadują się z jego testamentu o niezwykłym zadaniu, którego mają się podjąć.
5. Grupa teatralna Pingwiny, działająca przy Centrum Kultury i Sztuki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierpcu – „Nitka”
Projekt pokazuje doświadczenia młodych ludzi i oparty jest, m.in. na tekstach Zbigniewa Herberta ze zbioru pt. „Pan Cogito”.
6. Grupa teatralna Start, działająca przy Fundacji Via Culturae w Łodzi ¬– „Mój Jazz”
Muzyczna opowieść o pierwszym po II wojnie światowej polskim zespole jazzowym Melomani, który został założony przez filmowców i muzyków z Łodzi oraz Krakowa.
7. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie – „Bierki”
Adaptacja powieści Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule. Sztuka dotyka kilku najbardziej aktualnych problemów współczesności: wykluczenia, samotności, potrzeby akceptacji oraz nietolerancji.
8. Teatr Ucieczkowy wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kowarach ¬–„Napromieniowany raj – Wizja lokalna”
To spektakl o kopalniach uranu. Projekt będzie realizowany na podstawie tekstu teatralnego „Napromieniowany Raj”, autorstwa Jarosława Szczyżowskiego, przewodnika górskiego i autora przewodników emocjonalnych.
Gratulujemy młodym aktorom z lubańskiego "Mickiewicza" oraz reżyser Anecie Ćwieluch.
Napisz komentarz
Komentarze