Gmina Miejska Lubań przystąpiła do programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030.
Celem ogólnopolskiego programu, który został opracowany na całą dekadę, jest wsparcie edukacji dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym, działania związane z zatrudnieniem, edukacja prozdrowotna, a także poprawa infrastruktury mieszkaniowej rodzin najuboższych. Miasto powołało do współpracy asystenta edukacji romskiej, który będzie wsparciem przy realizacji tego projektu. Funkcję tę zgodziła się przyjąć Katarzyna Ondycz-Przybyła.
Cieszymy się na tę współpracę. Poprzez integrację społeczności romskiej i nieromskiej będziemy mogli ocenić faktyczne potrzeby i wybrać z programu najlepsze moduły tematyczne, które będą realizowane - mówi Małgorzata Poszelężna, naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta Lubań.
Pozytywny odzew płynie również ze strony środowiska romskiego.
Bardzo się cieszę z programu integracji ze środowiskiem Romów, szczególnie z programu wsparcia edukacji dzieci romskich oraz wszelkiej pomocy mającej na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych czy ochronę zdrowia. Mam nadzieję, że wyjdą z tego same sukcesy - mówi Katarzyna Ondycz-Przybyła.
Dzięki udziałowi Gminy Miejskiej Lubań w programie możliwe będzie nie tylko wsparcie, ale i integracja społeczności romskiej i nieromskiej zamieszkałej na terenie Lubania. Wiele z planowanych działań będzie realizowanych przy wsparciu jednostek miejskich oraz instytucji kultury.
Środki finansowe na realizację programu będą pozyskiwane przede wszystkim z budżetu państwa z dotacji celowej oraz z dwóch ministerstw: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wkład jednostki samorządu będzie wynosił 15% kosztów realizacji tego programu, pozostałe 85% zostanie sfinansowane z budżetu państwa.
Napisz komentarz
Komentarze