Jak co roku księża ze wszystkich parafii w całej Polsce zgodnie z wcześniejszą tradycją odwiedzają swoich wiernych w ich domach i mieszkaniach. Według statystyk około 20% Polaków nie przyjmuje księży.
Terminy wizyt duszpasterskich można znaleźć na stronach internetowych parafii, a dodatkowo ministranci w przeddzień wizyty księdza informują o godzinie tego spotkania.
Do Wizyty Duszpasterskiej należy się przygotować - czytamy na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej - to swoista instrukcja obsługi księdza:
- Stół nakryty białym obrusem.
- Krucyfiks i dwie zapalone świece.
- Wodę święconą i kropidło (w przypadku braku wody święconej należy wlać zwykłą wodę i na początku kolędy poprosić księdza o jej poświęcenie).
- Dzieci i młodzież przygotowują zeszyty od religii (lepiej przyznać się, że takowego się nie posiada niż tłumaczyć, że pożyczyłem koledze do przepisania i mi nie oddał, bo i tak żaden ksiądz w to nie uwierzy).
- Na drzwiach domu kredą piszemy K+M+B 2018 – jest to widoczny znak dla księdza, że w tym domu/mieszkaniu mieszkają katolicy i pragną go przyjąć po kolędzie.
- Brak możliwości złożenia ofiary na potrzeby Kościoła nie może być w żadnym wypadku powodem nieprzyjęcia księdza po kolędzie.
- Rodzina, która notorycznie nie przyjmuje po kolędzie może być potraktowana jako niepraktykująca lub nawet niewierząca.
Przebieg Kolędy
- Wypada wyjść po księdza lub poprosić sąsiada o przyprowadzenie go do naszego domu.
- Wyłączamy telewizor i radio (nawet jeśli to jest Radio Maryja).
- Na chrześcijańskie pozdrowienie Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus odpowiadamy na wieki wieków Amen (wbrew pozorom wiele osób nie zna już tego chrześcijańskiego pozdrowienia).
- Przedmioty religijne, które chcemy poświęcić kładziemy na stole/ławie
- Wszyscy bierzemy udział we wspólnej modlitwie. Gdy ksiądz kropi nas wodą święconą czynimy znak krzyża.
- Głównym powodem wizyty duszpasterskiej jest chęć poznania parafian, ich problemów oraz ich opinii na temat funkcjonowania parafii. Dlatego bardzo ważną rzeczą w trakcie kolędy jest szczerość w rozmowie z kapłanem.
- Jeśli chcemy zaproponować herbatę lub kawę czynimy to na początku kolędy, a nie w momencie wyjścia księdza.
- Po zakończeniu kolędy odprowadzamy księdza do sąsiada.
Wizyta księdza trwa bardzo krótko, maksymalnie do dziesięciu minut. Najpierw wszyscy śpiewają kolędę i modlą się. Ksiądz dokonuje poświęcenia mieszkania. Potem krótka rozmowa z księdzem, dotycząca różnych spraw: rodziny, kościoła i czasem polityki. Księża prowadzą także swoje notatki.
Księża są bardzo uprzejmi i wyrozumiali. Na zakończenie wizyty każdy z domowników dostaje na pamiątkę obrazek z wizerunkiem świętego.
Kopertę z pieniędzmi daje się księdzu na koniec wizyty i bardzo dyskretnie. Niektórzy parę groszy dają także ministrantom towarzyszącym księdzu. Wizyty księży są mile widziane, chociaż według opinii wielu wiernych z roku na rok ilość przyjmujących księdza maleje, ale raczej jest to związane ze zmniejszeniem się liczby mieszkańców wielu miast.
Niektórzy księża nie informują parafian ile zebrali pieniędzy i na co je wydają, dlatego wysokość "zarobków za kolędę" budzi kontrowersje. Mówi się po cichu, że księża w niektórych rejonach mogą zarabiać dziennie za kolędę nawet 1000 zł.
Napisz komentarz
Komentarze