Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 27 listopada 2024 01:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Przedsiębiorcy: pilnie potrzebujemy fachowców

Dokładnie 2 tys. dolnośląskich przedsiębiorców wzięło udział w badaniu zrealizowanym na zlecenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Szczegółowo sprawdzono w jakich branżach najbardziej brakuje rąk do pracy, a także jak technologia zmieni dolnośląski rynek pracy.
Przedsiębiorcy: pilnie potrzebujemy fachowców

W badaniu wzięły udział firmy działające w pięciu sekcjach PKD - przemyśle, budownictwie, handlu i naprawie pojazdów samochodowych, transporcie i gospodarce magazynowej oraz zakwaterowaniu i gastronomii. Dolny Śląsk przebadano pod kątem dwóch obszarów:

Obszar I - obejmujący wszystkie powiaty woj. dolnośląskiego oprócz Wrocławia i powiatu wrocławskiego,

Obszar II - obejmujący Wrocław oraz powiat wrocławski.

Bardzo duże trudności z pozyskaniem odpowiednich pracowników deklaruje od 22 do 27% przedsiębiorców.

Najczęściej poszukiwanymi pracownikami w województwie dolnośląskim dla Obszaru I byli w latach 2016-2017 przede wszystkim: sprzedawcy, przedstawiciele handlowi, kierowcy samochodu ciężarowego i samochodu dostawczego, pracownicy branży gastronomicznej, kucharze, kelnerzy, pomocnicy kuchenni. Natomiast w odniesieniu do Obszaru II pojawiają się przede wszystkim: sprzedawcy, przedstawiciele handlowi, kierowcy, pracownicy branży gastronomicznej - kucharze, kelnerzy, pomocnicy kuchenni oraz księgowi, specjaliści ds. marketingu i sprzedaży, inżynierowie budownictwa.

Wprowadzenie nowych technologii w ciągu najbliższych 3 lat planuje aż 29% spośród badanych przedsiębiorców. Najbardziej aktywni są tutaj przedsiębiorcy z sektora przemysłowego.

– Wprowadzenie nowych technologii spowoduje konieczność zatrudnienia specjalistów, w związku z tym operatorzy maszyn, mechanicy/elektromechanicy, a także inżynierowie, pracownicy branży IT – informatycy i graficy nie muszą się martwić o pracę – komentuje Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i dodaje, że z badań płynie jeszcze inny ciekawy wniosek. – W wielu przypadkach poziom wykształcenia jaki posiadają pracownicy nie ma znaczenia dla przedsiębiorców. W przypadku województwa dolnośląskiego, najbardziej poszukiwani są pracownicy o wykształceniu zasadniczym zawodowym oraz średnim, natomiast w przypadku miasta Wrocławia i powiatu wrocławskiego, najbardziej pożądani byli pracownicy z wykształceniem średnim i wyższym. To pokazuje, że niedobór kadr jest tak duży, że w wielu przypadkach już sama chęć do pracy jest wystarczająca.

Przedsiębiorcy prowadzą praktycznie cały czas rekrutacje, zarówno pracowników niskowykwalifikowanych jak i specjalistów. Obok stosownych kwalifikacji i wykształcenia, przedsiębiorcy poszukują u pracowników kompetencji „miękkich”, w tym sumienności, a także zaangażowania.

Z uwagi na niedobór pracowników na rynku krajowym, przedsiębiorcy chętnie zatrudniają cudzoziemców. Najczęściej w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (26% wskazań), najrzadziej w ramach sekcji handel i naprawa pojazdów samochodowych (4% wskazań). Z pełnym raportem „Badanie przedsiębiorców z obszaru województwa dolnośląskiego dotyczące zapotrzebowania na pracowników w perspektywie średniookresowej, w tym wpływu rozwoju technologii na rynek pracy w najbliższej przyszłości oraz zatrudniania cudzoziemców” można się zapoznać na stronie internetowej Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy – www.dwup.pl

Pobierz pełny raport badania


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Shkn 22.12.2017 00:46
Wystarczy płacić pensję, a nie jałmużnę. W pracownicy się znajdą

Adam 21.12.2017 06:17
raport jest źle podlinkowany bo nie można pobrać

eLubanpl 21.12.2017 09:26
Już poprawione, dziękujemy

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama