Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 17:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Pomysł na "Koalicję miast mineralogicznych"

Szczawno-Zdrój na jeden dzień stało się stolicą dolnośląskiej mineralogii. Wszystko przez zorganizowane Forum Miast Mineralogicznych. Wydarzenie odbyło się 21 maja w Teatrze Zdrojowym, a jego głównym pomysłodawcą był Łukasz Tekiela. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu przedstawił swoją wizję przyszłości jeśli chodzi o geologię i mineralogię o zasięgu nie tylko lokalnym.
  • Źródło: walbrzych.dlawas.info
Pomysł na "Koalicję miast mineralogicznych"

Autor: Magdalena Sakowska - walbrzych.dlawas.info

Idea jest taka, żeby samorządy i instytucje, które próbują promować się poprzez walory turystyczne związane z geologią, zawiązały rodzaj federacji lub koalicji, by prowadzić wspólne akcje marketingowe, kreowanie wspólnych produktów geoturystycznych, wspieranie rozwoju rzemiosła lokalnego, korzystającego z dolnośląskich zasobów surowców mineralnych oraz wspólne szkolenie pracowników celem ujednolicenia ich wiedzy na temat tego wspólnego dziedzictwa.

W samorządach bywa z tym różnie nawet w sąsiedztwie i brakuje czegoś takiego jak wspólny parasol marketingowy, przy którym koszty są mniejsze, a efekty większe. Spotykamy się tu, żeby zaprezentować swój potencjał, wypracować długoterminowe cele i opracować wstępny projekt porozumienia - podkreślał Łukasz Tekiela.

Jak mówił, porozumienie w sprawie tego projektu może zostać podpisane nawet w ciągu miesiąca. Wiele spośród samorządów w regionie ma swoje sztandarowe oferty - imprezy w Złotym Stoku, Sudecki Festiwal Minerałów w Lubaniu, wydarzenia związane z tradycjami walońskimi i poszukiwaniem minerałów w Szklarskiej Porębie, otwieranie sztolni w Mirsku, atrakcyjne podziemia w Leśnej. Na spotkanie przyjechali między innymi przedstawiciele Strzegomia, Lubania, Leśnej, Złotoryi i Karkonoskiego Parku Narodowego.

Musimy przestać myśleć kategoriami Lubania, Strzegomia, Lwówka, Złotoryi jako konkurencji, która organizuje imprezy w tym samym czasie, co my, musimy myśleć o nich w kategorii partnerów marketingu i wspólnych produktów turystycznych. Byłem zaskoczony, kiedy w Strzegomiu w punkcie obsługi turystów zobaczyłem wspaniałą biżuterię z granitu. Strzegom przeszedł już ten etap, a gdzie indziej w sklepach z minerałami nie ma lokalnych rzeczy. A z certyfikatami miałyby sporą wartość - mówił Łukasz Tekiela.

Pomysłodawca wspólnej inicjatywy miast mówił o tym, że nie ma sensu, żeby wszystkie samorządy jeździły na targi mineralogiczne do Warszawy czy za granicę.

W Niemczech są już w tym celu wysyłane delegacje z jednym rozpoznawalnym folderem, który ma swoją markę. Trzeba zacząć od tego żeby się dowiedzieć, co u sąsiadów w gminie obok, bo często takiej wiedzy nie ma. A to wszystko wkrótce okaże się przydatne, bo ludzie są coraz bardziej zafascynowani poszukiwaniem minerałów czy skamielin i wiedzą o nich - dodał Łukasz Tekiela.

Na terenie Dolnego Śląska jest kilka firm organizujących wycieczki mineralogiczne. Jak mówił Tomasz Praszkier, pomysłodawca szczawieńskiego Muzeum Minerałów, są one tak oblężone, że wyjeżdżają nie tylko w weekendy, ale także w tygodniu.

Ludzie są zachwyceni, że dzieci biegają z młotkiem i uderzają w skały, a oni sami mogą wydobywać z błota kryształy. W ciągu 2 godzin zbiera się komplet na 30-osobową wycieczkę. Wkrótce będzie to bardzo modne, a teraz to niezagospodarowana część turystyki. Na zachodzie płaci się 5 euro za wejście do prywatnego kamieniołomu na poszukiwania. Dolny Śląsk ma w tym zakresie wielki potencjał, a szczególnie Wałbrzych i Szczawno-Zdrój - przekonywał Tomasz Praszkier.

Chodzi o ogromne ilości hałd, niechciane pozostałości po górnictwie węglowym, które może teraz czekać świetlana przyszłość. Jak mówił Tomasz Praszkier, nawet bez młotka na wałbrzyskich hałdach można odnaleźć tysiące odcisków skamieniałych roślin, liczących sobie setki milionów lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tom7 25.05.2021 11:54
Wy k.... fabryki budujcie, inwestorow do lubania sciagajcie bo jak tak dalej pojdzie luban bedzie sam jak ten mineral albo lepiej skamielina.

artek 25.05.2021 08:30
Pan Tekiela zapomnial chyba o Lwowku na ale coz Luban byl bardziej profesjonalnie zorganizowany

Lubaniak 25.05.2021 08:12
Sudecki Festiwal Minerałów to najlepsza impreza turystyczna w Lubaniu od wielu lat. Brawo dla organizatorów.

zbieracz 24.05.2021 23:30
a co w Lubaniu można znaleźć jeśli mamy być taką Mekką dla zbieraczy?

z centrum 25.05.2021 08:11
psie kupy

Jan 25.05.2021 09:23
Bazalt!

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama