Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 15:25
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Przed przejazdem kolejowym warto zatrzymywać się na „STOP”-ie

Jeden z naszych czytelników przesłał zdjęcia, które jasno obrazują, dlaczego warto zatrzymywać się przed przejazdami kolejowymi bez rogatek. Szczególnie na drodze Lubań-Leśna, gdzie wielu kierowców jeździ na pamięć.
Przed przejazdem kolejowym warto zatrzymywać się na „STOP”-ie

Autor: Obraz Goran Horvat z Pixabay

Niewiele jest w Polsce dróg takich jak ta między Lubaniem a Leśną. Na dziesięciokilometrowym odcinku znajduje się 7 przejazdów kolejowych oznaczonych znakiem STOP i krzyżem św. Andrzeja. Kierowcy na co dzień jeżdżący tą drogą, jeżeli zatrzymują się na przejazdach, często robią to z przyzwyczajenia poświęcając niewiele uwagi na rozejrzenie się na boki. Bo przecież skład i tak jedzie wolno, a tory w dużej cześć biegną wzdłuż drogi i niewiele jest miejsc gdzie pociąg może zaskoczyć kierowcę. W dodatku tor łączący Lubań i Leśną nie jest zbyt uczęszczany.

Dlatego normą jest, niestety, że kierowcy dojeżdżając do znaku STOP zaledwie zwalniają na przejeździe, aby oszczędzić zawieszenie. Kilkukrotnie było to przyczyną zderzeń z sunącym powoli składem towarowym. Co ważne, niemal zawsze do tych sytuacji dochodzi w nocy. Dlaczego?

Bo skład towarowy nie ma świateł bocznych tak jak jest to na przyczepach ciężarówek. Kierowca jeżeli przeoczy początek składu, dojeżdżając do przejazdu, widzi jedynie odbijające się w reflektorach znaki drogowe, jak na zdjęciu poniżej.

Jeżeli więc nie ma zamiaru zatrzymać się na STOP – ie, sytuacja robi się niebezpieczna na ostatnich metrach, dosłownie tuż przed sunącym w ciemności składem.

Czytelnik, który przesłał nam zdjęcia jadąc od strony Lubania widział początek składu, jednak zaskoczyło go jak słabo widoczny może być bok pociągu. Do tego stopnia, że cofnął się i zrobił zdjęcie aby to udokumentować.

Nigdy wcześniej nie zwracałem na to uwagi, bo zawsze w Kościelniku paliły się uliczne latarnie i jadące wagony było widać w ich poświacie. Teraz, chyba z oszczędności, Leśna wyłącza nam latarnie o 22. W ten sposób powstała pułapka na piratów drogowych. - dodaje czytelnik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
xyz 03.07.2021 10:10
Brak zdjęcia.

megafaka 02.07.2021 20:26
...ślepi nie jeżdżą proste :)

Redemptor 02.07.2021 20:08
Przed przejazdem kolejowym warto zatrzymywać się na „STOP”-ie ============ Co to znaczy WARTO? Zatrzymanie przed znakiem (lub za znakiem" kiedy to jest zaznaczone) STOP jest obowiązkowe i nie ma tutaj żądnego pojęcia "wartościowania" czy innych kryteriów oceny w zachowaniu kierującego. Nakaz jest bezwzględny!

SzatanWoziWęgiel 02.07.2021 19:10
Jeszcze nie jeden się zdziwi jak mu pociąg przed maską wyrośnie. Ten zły pociąg. Ten nieoświetlony.

?? 02.07.2021 18:09
Ile gmina dołożyła do festiwalu w Wolimierzu? Czy stąd te oszczędności?

Leśniczankankanka 04.07.2021 08:59
Kiedyś wszystko była wina Tuska, teraz wina Festiwalu w Wolimierzu :D

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KatonTreść komentarza: Ateiści nie są tak zdemoralizowani jak katolicy! Fals - obłuda i hipokryzja to cechy tych wyznawców. Historia i życie współczesne dostarczają tego wystarczające dowody.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: Krycha-MychaTreść komentarza: Słusznie! Ksiądz może to i dzieci mogą kolędować po kasę...Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:35Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: RedemptorTreść komentarza: Wielebny! Nie dyskutuję z laikami w tym temacie bo nie miejsce i szkoda czasu i nie ma gwarancji że cokolwiek są w stanie zrozumieć. Przestępstwa zniesławienia i zniewagi należą do grupy przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej. Stanowią one przejaw ochrony życia prywatnego, zagwarantowanej w art. 47 Konstytucji. Przestępstwa te jakkolwiek mogą się wydawać podobne, różnią się w sposób zasadniczy, stanowić dwa odrębne typy czynów zabronionych pod groźbą kary. Zniesławienie związane jest przede wszystkim z działaniami mającymi poniżyć jednostkę w opinii publicznej. Zniewaga związana jest natomiast z okazaniem pogardy drugiej osobie. Przedmiotem ochrony przestępstwa zniesławienia jest godność, dobre imię, świadomość własnej wartości i szacunek do samego siebie. W przypadku zniewagi przedmiotem ochrony jest przede wszystkim cześć człowieka. Zatem - trzeba się zdecydować jaki zarzut i na jakiej podstawie postawić. Jest też problem: katolik czy katoliczka.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:33Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dzięki temu pijakowi wzrosną składki OC .Data dodania komentarza: 5.11.2024, 11:34Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama