Rolnicy zaczęli blokować drogi
W środę rolnicy manifestowali, czekając na przybycie premiera Mateusza Morawieckiego. Protest polegał na blokowaniu drogi krajowej nr 12 w miejscowości Rękoraj na odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Serockiem. W akcji brali udział rolnicy z transparentami (m.in. z hasłami: "Wojna o wieś" i "Politycy niszczą polską wieś") oraz kilkadziesiąt ciągników. Następnego dnia protestujący przenieśli się kilkaset metrów dalej na rondo, na którym krzyżują się drogi krajowe nr 12 i nr 91 oraz droga ekspresowa S8.
Rolnicy chcą rozszerzyć swoją akcję protestacyjną na całą Polskę - „Żarty się skończyły. Planujemy paraliż całego kraju.” – zapowiedział lider Agrounii Michał Kołodziejczak.
Protestujący swoimi działaniami chcą pokazać swoje niezadowolenie wobec polityki rolnej prowadzonej przez rząd. Przekonywali, że w ten sposób chcą zwrócić uwagę na problemy producentów żywności, w tym głównie trzody chlewnej.
Medycy zapowiadają wielki protest
Pracownicy ochrony zdrowia w całej Polsce zapowiedzieli protest. 11 września do Warszawy zjadą się wszyscy przedstawiciele zawodów medycznych.
Biały personel domaga się:
- wzrostu nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości 8 proc. PKB,
- zwiększenia wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach UE,
- zwiększenia liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawę dostępności świadczeń dla pacjenta,
- podwyższenia jakości świadczeń dla pacjentów,
- zwiększenia liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach UE.
Wielka manifestacja to nie wszystko. Większy problem jest z ratownikami medycznymi, którzy w całej Polsce składają wypowiedzenia lub przedstawiają zwolnienia lekarskie.
„Tak wygląda 145 wypowiedzeń złożonych przez ratowników medycznych z WSPR w Białymstoku. Lawina przetacza się przez całą Polskę. To naprawdę niebezpieczna sytuacja. Czy ktoś to w końcu zauważy?” – pyta Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych
Protest pracowników sądownictwa i prokuratury
Dość już mają również pracownicy sądownictwa i prokuratury, którzy protestowali przed gmachem Kancelarii Premiera. Jak podaje serwis money.pl, przed budynkiem KPRM stanęła też dwumetrowa lodowa rzeźba Temidy, która topiła się w słońcu. Figura – jak mówili manifestujący - symbolizuje planowane zamrożenie płac i jego skutki.
Pracownicy ZUS zablokują wypłacanie emerytur?
Swoje warunki stawiają również pracownicy ZUS, którzy mówią o strajku, a to z kolei może sprawić, że nie będzie miał kto wypłacać świadczeń emerytom i rencistom. Związkowcy z ZUS mają listę 12 żądań, a kierownictwo instytucji już odpowiada, że wszystkich spełnić nie może.
„Informujemy, iż w przypadku niespełnienia powyższych żądań po upływie 14 dni od dnia rozpoczęcia sporu zbiorowego, ZZP ZUS zastrzega prawo do zorganizowania strajku, w tym strajku ostrzegawczego." – to tylko fragment pisma, jakie działające w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych związki zawodowe wysłały do prezes tej instytucji.
Napisz komentarz
Komentarze