W ostatni dzień igrzysk w Tokio Amerykanie zdobyli medal i tym samym uplasowali się na czele olimpijskiej klasyfikacji. Wyprzedzili Chiny, a trzecie miejsce należy do gospodarza – Japonii. Polska zajęła w tym zestawieniu 17. miejsce z 14 medalami. Nasi sportowcy zdobyli 4 złote krążki, 5 srebrnych i tyle samo brązowych.
Zaznaczmy w tym miejscu, że na ostatnich letnich igrzyskach, w Rio de Janeiro, Polacy zdobyli 11 medali. W Japonii, według różnych analiz miało być znacznie lepiej i przewidywano nam nawet 20 miejsc na podium. Mimo tego Polski Komitet Olimpijski nie kryje zadowolenia. „Ostatni raz tyle medali Polacy przywieźli z Sydney w 2000 roku, jednak wtedy zdobyliśmy 6 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe.” - podsumowuje organizacja i dodaje, że w czasie igrzysk doszło do jeszcze jednego, istotnego dla Polski, wydarzenia. „Ważnym momentem dla Polski były także wybory do Komisji Zawodniczej MKOl. Otóż Maja Włoszczowska – dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim – została jej członkinią. Tak zdecydowali sportowcy z całego świata. Obecność w tej komisji jest równoznaczna z członkostwem w MKOl. Maja Włoszczowska to kolejna po Irenie Szewińskiej Polka, która będzie pełnić tę prestiżową rolę w Międzynarodowym Ruchu Olimpijskim.” - informuje PKOl.
Pewniacy i niespodzianki
Podczas igrzysk nie zawiedli zawodnicy, którym medale były przepowiadane. To np. Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki w rzucie młotem. Pierwszy zdobył brąz, drugi złoto. Najwyższe miejsce na podium w tej samej konkurencji zajęła także Anita Włodarczyk. Tak samo jak w przypadku mężczyzn trzecia pozycja należała do Polski – Malwiny Kopron. Świetnie poszło także naszym sztafetom biegaczy. Mamy złoto w mieszanej 4X400 metrów oraz srebro w biegu kobiet na tym samym dystansie. Liczyliśmy także na medal Marcina Lewandowskiego w biegu na 1500 metrów, ale zawodnika pokonała kontuzja.
Kto nie spełnił nadziei kibiców. Szybko z turnieju odpadli koszykarze 3X3, chociaż mieli zajść daleko. Nie udało się zdobyć medalu naszym siatkarzom. Aleksandra Mirosław, we wspinaczce na czas pobiła rekord świata, ale w generalnym zestawieniu była dopiero piąta. Są też zawodnicy, którzy wypadli fenomenalnie i zaskoczyli tym komentatorów. Przed igrzyskami praktycznie nikt nie mówił o medalu dla Dawida Tomali w chodzie sportowym na 50 km. Tymczasem Polak już w połowie trasy miał sporą przewagę nad konkurentami, a ostatnie kilometry pokonał pewnie niosąc polską flagę. Tomala z Tokio wraca z olimpijskim złotem.
Medale Polaków w Tokio 2020
Złote
- Lekkoatletyka – sztafeta mieszana 4×400 m
Dariusz Kowaluk
Karol Zalewski
Natalia Kaczmarek
Iga Baumgart-Witan
Małgorzata Hołub-Kowalik
Justyna Święty-Ersetic
Kajetan Duszyński
- Lekkoatletyka – chód na 50 km
Dawid Tomala
- Lekkoatletyka – rzut młotem
Wojciech Nowicki
- Lekkoatletyka – rzut młotem
Anita Włodarczyk
Srebrne
- Lekkoatletyka – sztafeta 4×400 m (k)
Anna Kiełbasińska
Justyna Święty-Ersetic
Natalia Kaczmarek
Małgorzata Hołub-Kowalik
Iga Baumgart-Witan
- Żeglarstwo – 470
Agnieszka Skrzypulec
Jolanta Ogar
- Kajakarstwo – K-2 500 m
Karolina Naja
Anna Puławska
- Wioślarstwo – czwórka podwójna
Maria Sajdak (Springwald)
Agnieszka Kobus-Zawojska
Marta Wieliczko
Katarzyna Zillmann
- Lekkoatletyka – rzut oszczepem
Maria Andrejczyk
Brązowe
- Kajakarstwo – K-4500 m
Justyna Iskrzycka
Karolina Naja
Helena Wiśniewska
Anna Puławska
- Zapasy – styl klasyczny – 97 kg
Tadeusz Michalik
- Lekkoatletyka – rzut młotem
Malwina Kopron
- Lekkoatletyka – 800 m
Patryk Dobek
- Lekkoatletyka – rzut młotem
Paweł Fajdek
Kolejne letnie igrzyska za trzy lata w Paryżu.
Napisz komentarz
Komentarze