W okresie od 1 stycznia do 20 października 2017 roku w Prokuraturze Rejonowej w Lubaniu zarejestrowano 974 sprawy, czyli o 7 spraw więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
W omawianym okresie na terenie działania Prokuratury Rejonowej w Lubaniu stwierdzono następującą ilość poważniejszych przestępstw kryminalnych:
- Zabójstwa i usiłowania zabójstwa - 1 sprawa, w ubiegłym roku były 3 takie sprawy
- Rozboje kradzieże i wymuszenia rozbójnicze - 14 spraw, w ubiegłym roku było ich 12
- Pobicia ze skutkiem śmiertelnym - 1 sprawa, w 2016 nie było takiej sprawy w ogóle
- Pobicia i uszkodzenia ciała - 58 spraw, w 2016 roku było ich 53
- Kradzieże z włamaniem - 61 spraw, w 2016 roku było ich 68
- Zgwałcenia - 3 sprawy, w ubiegłym roku były 2
- Zniszczenia mienia - 23 sprawy, w ubiegłym roku 22
- Groźby karalne - 67 spraw, w 2016 było ich 56
- Przestępstwa z podstawy o przeciwdziałaniu narkomanii - aktualnie są 52, w ubiegłym roku było ich 55
- Przestępstwa przeciwko rodzinie - 48 spraw, w 2016 było ich 44
- Oszustwa za pośrednictwem internetu - 125 spraw, w 2016 było ich 115
- Molestowanie seksualne małoletnich - 6 spraw, w roku 2016 2 sprawy
Dużym zagrożeniem dla tutejszego regionu jest także przestępczość godząca w bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Aktualnie zaistniało 6 dużych wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 6 osób. W ubiegłym roku były dwa takie zdarzenia, a śmierć poniosła jedna osoba.
W dalszym ciągu, pomimo zaostrzenia przepisów odnośnie odpowiedzialności sprawców takich przestępstw, pojawiają się liczne przestępstwa polegające na kierowaniu pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków. Obecnie jest to liczba 70 takich zdarzeń, w ubiegłym roku było ich 85.
W okresie od 1 stycznia 2017 roku prokuratorzy Prokuratury Rejonowej w Lubaniu załatwili merytorycznie 793 sprawy. W okresie tym skierowano do sądu 240 aktów oskarżenia oraz 17 wniosków o warunkowe umorzenie postępowań karnych. Do chwili obecnej zapadło 358 prawomocnych wyroków skazujących oraz tylko 1 wyrok uniewinniający.
Wobec sprawców najpoważniejszych przestępstw, do sądu skierowano 8 wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania, wszystkie zostały uwzględnione, a także zastosowano 55 innych środków zapobiegawczych w postaci zakazu opuszczania kraju, dozorów policji oraz poręczeń majątkowych w tym w 5 sprawach w postaci nakazów opuszczenia mieszkania zajmowanego przez sprawcę przemocy w rodzinie wspólnie z pokrzywdzoną. Zastosowano także w 41 sprawach zabezpieczenia majątkowe na łączną kwotę prawie 50 tys. złotych.
Prokuratorzy Prokuratury Rejonowej w Lubaniu uczestniczyli w organizowanym co roku Tygodniu Ofiar Przestępstw udzielając porad zainteresowanym nie tylko z zakresu prawa karnego jak też z zakresu innych dziedzin prawa, jak też biorą udział w spotkaniach komisji interdyscyplinarnej do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie przy Urzędzie Miasta Lubań. Prokuratorzy inicjują też postępowania cywilne kierując do sądu wnioski o leczenie odwykowe, o ubezwłasnowolnienie, o pozbawienie władzy rodzicielskiej zwłaszcza wobec sprawców niealimentacji jak też pozwy o zaprzeczenie ojcostwa, zgłaszają także udział w postępowaniu administracyjnym.
Napisz komentarz
Komentarze