Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 00:23
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Na Dolnym Śląsku umowy o dzieło wcale nie są takie popularne

Z początkiem roku 2021 przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o zawieranych umowach o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września zawartych zostało ponad 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej w sierpniu oraz we wrześniu. W tym tylko 88,9 tysięcy (7,41 proc.) umów zostało podpisanych przez Dolnoślązaków.
Na Dolnym Śląsku umowy o dzieło wcale nie są takie popularne

Autor: Obraz StockSnap z Pixabay

ZUS opracował raport, w którym przeanalizował dane z dokumentów ZUS RUD przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2021 r.

Dzięki temu mamy informacje na temat zawieranych w Polsce tego rodzaju umów – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Dane zawarte w przygotowanym przez nas raporcie pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło – dodaje Kowalska-Matis.

Rzeczniczka wyjaśnia, że zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości.

Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano do ZUS 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło. Najwięcej wykonawców umów o dzieło było z województwa mazowieckiego. Mieszkało tam 27,64% zgłoszonych wykonawców. Umowy z Dolnego Śląska to zaledwie 7,41 proc. wśród globalnej liczby umów zawartych w całej Polsce.

Umowy zawierane przez Dolnoślązaków dotyczyły najczęściej działalności w zakresie architektury i inżynierii, badań i analiz technicznych 10,57%, działalności organizacji członkowskich 6,35%, działalności twórcza związana z kulturą i rozrywką 5,17% a także edukacji 4,96% oraz działalności związanej z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki 4,66%.

Najwięcej umów zawarto w sierpniu oraz we wrześniu. Największa grupa wykonawców umów o dzieło to osoby w wieku 30–39 lat.

Statystycznie, w kraju najwięcej umów o dzieło zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja. Na Dolnym Śląsku dominowały umowy z „sektora projektowo-technicznego”. Umowy najczęściej zawierano na nie dłużej niż 9 dni – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Od stycznia do września 60,7 tys. podmiotów zgłosiło umowy o dzieło.

Największą grupę stanowili płatnicy składek zarejestrowani w ZUS.

58,5 tys. z nich zgłosiło umowy o dzieło od stycznia do września 2021 r. Stanowili, więc 96,42 proc. podmiotów, które to zrobiły.

Osób fizycznych, które zgłosiły do ZUS umowę o dzieło, a nie są płatnikami składek, było 1209. Jest to 1,99 proc. ogółu zgłaszających.

Od stycznia do września 2021 r. zgłoszono 267,9 tys. wykonawców umów o dzieło. Więcej wśród nich było mężczyzn niż kobiet.

Najwięcej firm, które zgłosiły umowę o dzieło, miało nie więcej niż 9 ubezpieczonych.

W raporcie uwzględniono również wykonawców umów o dzieło według rodzaju działalności płatników składek w klasyfikacji PKD. Najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja.

Na dalszych miejscach są: działalność organizacji członkowskich oraz działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką oraz działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama