Bushcraft i survival systematycznie zyskuje na popularności. Pomysłodawcą jednej z tych aktywności jest Polak, mieszkający na stałe w Kanadzie. Mowa o bushcraftingu, który łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. W porównaniu do survivalu, uczy nie tylko przetrwania, ale także oswaja nas z lasem, który tętni życiem.
Obszar wyznaczony do nocowania na dziko, znajduje się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Liczy ponad 1500 hektarów. Zanim jednak podejmiemy decyzję o kilkudniowej wyprawie, warto zapoznać się z zasadami i informacjami związanymi z programem "Zanocuj w lesie”. Nadleśnictwo Śnieżka uczula, że szczególną uwagę należy zwrócić na terminy zbiorowych polowań, które najczęściej odbywają się w okresie jesienno-zimowym.
- Niektóre obszary leśne w zależności od terminów prowadzenia prac gospodarczych, mogą być przez pewien czas zamknięte. Dłuższe pobyty, przewidujące więcej niż dwie noce wymagają zgłoszenia i zgody nadleśnictwa. Zasada obowiązuje również w przypadku, gdy w danym miejscu i czasie nocuje grupa licząca więcej niż 9 osób - informuje Nadleśnictwo Śnieżka.
Formularz, który jest gotowy do wypełnienia, można pobrać na stronie internetowej Nadleśnictwa Śnieżka. Procedura rozpatrywania i wydania zgody trwa około dwa dni robocze, dlatego zgłoszenie należy wysłać odpowiednio wcześniej przed planowaną wyprawą. Odpowiedź zwrotna przychodzi na adres mailowy, z którego wcześniej została wysłana prośba.
Dawniej, nocowanie w lesie było tematem bardzo skomplikowanym. Główną przeszkodą była ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30, zabraniająca biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Rozwiązanie przyszło z pomocą samych zainteresowanych, bushcraftowców i surwiwalowców. Dzięki prowadzonym ankietom, zdobytemu doświadczeniu, refleksjach i wnioskach udało się ustalić zasady i stworzyć odpowiedni regulamin korzystania z terenów leśnych. Wyznaczone w bardzo precyzyjny sposób granice obszaru przedstawiono na mapie, którą również można pobrać na stronie Nadleśnictwa Śnieżka.
Przypomnijmy, że legalnie nocować w lesie można także na obszarze podlegającym pod teren Nadleśnictwa Świeradów.
Napisz komentarz
Komentarze