W ciągu roku w Lubaniu powstały dwa parki kieszonkowe. Ostatni przy ul. Różanej był gotowy jeszcze w listopadzie, ale oczy i spacerowiczów będzie cieszył, gdy wszystko zakwitnie. A to za sprawą dodatkowych nasadzeń i charakteru parku, bo niewiele osób wie, że to skwer różany. To niewątpliwie korzyść dla mieszkańców, bo za stosunkowo niewielkie pieniądze w mieście przybywa ładnych miejsc. W 2021 roku (wprawdzie niezbyt spektakularnie, ale jednak) zakwitła pierwszy raz kwietna łąka na Błoniach Siekierkowskich. Zrealizowano też pierwszy park kieszonkowy przy ul. Łużyckiej i Armii Krajowej.
Trzeci park kieszonkowy ma powstać przy ul. Plac Lompy. Ze względu na lokalizację w najstarszej części miasta prace przygotowawcze muszą mieć zupełnie inny zakres, bo uzgodniony z konserwatorem zabytków. Właściwe przygotowanie inwestycji to wyzwanie dla historyków i archeologów lubańskiego muzeum. Kilka dni temu rozpoczęły się pierwsze rozmowy dotyczące planowanej inwestycji, uczestniczyli w nich Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu, Łukasz Maćkowiak, skarbnik i Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.
Park powstanie w miejscu objętym ścisłym nadzorem konserwatorskim co wymaga dodatkowych prac archeologów. Wszystko oczywiście zależy od konserwatora, ale pojawiła się koncepcja aby na terenie parku wykonać kilka wykopów badawczych, które odpowiedzą na podstawowe pytania. Chociażby na jakiej głębokości są relikty archeologiczne, czy jak dobrać roślinność by nie niszczyła ich układem korzeniowym. Drugą rzeczą są szersze prace archeologiczne, które będą odbywać się za płotem wokół wieży, pozostałej po kościele farnym. - mówi Arkadiusz Słowiński.
Plac Lompy i stojąca na nim Wieża Trynitarska to najstarsza cześć miasta, dlatego teren otoczony płotem będzie miejscem głębszych prac archeologicznych, w związku z tym w planach jest napisanie specjalnego programu badawczego. Co do samego parku jego charakter będzie konsultowany z architektami krajobrazu tak aby nie był on zbyt pstrokaty, a jednocześnie nie był ponury.
Park ma służyć mieszkańcom, ma być miejscem, które cieszy oczy i ciało. Dlatego skonsultujemy przebieg alejek i to co tam powstanie. Zapewne będzie jakaś informacja historyczna, bo trudno uniknąć historii, akurat w tym przypadku gdy to jest najstarszy kwartał miasta, ale można to wyeksponować w sposób bardzo nowoczesny i nad tym popracujemy. - zapewnia burmistrz.
W galerii zobaczycie zdjęcia z wnętrza wieży i widoki z okien.
Napisz komentarz
Komentarze