Dziś wystartował ministerialny program testowania w aptekach. Dokumenty zgłoszeniowe do ministerstwa przesłały 83 apteki w kraju, 64 apteki wystartowały z programem dziś, pozostałe 19 wniosków jest nadal w procedowaniu. Liczba aptek, które przystąpiły do programu mogłaby być śmieszna, gdyby nie poważna sytuacja epidemiczna w Polsce. W województwie dolnośląskim nie znajdziemy ani jednej apteki wykonującej nieodpłatnie test antygenowy, najbliższe takie apteki znajdują się w Wolsztynie i Brzegu.
W samym Lubaniu pracuje 10 aptek, więc 64 w skali kraju to liczba, którą nawet ciężko skomentować. Program dziś wystartował, więc Minister zapowiada systematyczne zwiększanie liczby testujących aptek.
Kto i ile testów może zrobić?
Każdy może wykonać bezpłatny test antygenowy w aptece, która bierze udział w programie. Nie ma ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby.
W jaki sposób wykonać test antygenowy?
Jeśli masz objawy COVID-19, miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub masz w pracy kontakt z dużą liczbą osób, znajdź aptekę, w której możesz zrobić bezpłatny test i udaj się tam. Badanie przeprowadzi farmaceuta, a wynik poznasz na miejscu.
Wynik testu znajdziesz także, jak w przypadku testu PCR, na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.
Czy dostanę Unijny Certyfikat COVID po teście antygenowym?
W przypadku negatywnego wyniku testu, otrzymasz Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin).
Po dodatnim wyniku testu zostaniesz skierowany/a na izolację domową. Po 10 dniach otrzymasz Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o ozdrowieniu.
Uwaga! Krajowy Certyfikat będzie honorowany tylko w Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze