W miniony wtorek (15.02) 29-latek z powiatu lubańskiego trafił do policyjnej izby zatrzymań po tym jak groził członkom rodziny pozbawieniem zdrowia i życia oraz wywierał wpływ na czynności służbowe funkcjonariusza. Gdy na miejsce przyjechał patrol policji chojrak zabarykadował się na strychu i konieczne było siłowe wejście do pomieszczenia.
Z relacji poszkodowanych wynikało, że nietrzeźwy syn wszczynał awantury, poniżał, naruszał nietykalność cielesną oraz groził im pozbawieniem zdrowia i życia. W czasie awantur niszczył domowy sprzęt. 29- latek mimo orzeczonego wobec niego środka w postaci zakazu zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzoną, nie respektował ich. Za tego typu przestępstwa grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. - informuje asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, oficer prasowa KPP w Lubaniu.
Drugi z mężczyzn, który znęcał się nad najbliższymi to 39-latek podejrzany o kierowanie gróźb karalnych wobec partnerki, nękanie jej oraz naruszenie nietykalności cielesnej. Do tego znęcał się psychicznie nad małoletnią osobą.
Policjanci w minioną środę (16.02.br.) zatrzymali go w miejscu zamieszkania i osadzili w policyjnym areszcie. Mężczyzna w trakcie zdarzenia był nietrzeźwy. W minionym tygodniu Sąd Rejonowy w Lubaniu przychylił się do wniosku prokuratury oraz policji wobec sprawców przestępstw znęcania się nad rodziną i zastosował środek zapobiegawczy w postaci trzech miesięcy pozbawienia wolności. - poinformowała oficer prasowa.
Przykłady te pokazują, że przemoc w rodzinie jest w szczególnym zainteresowaniu Policji, a sprawcy nie pozostają bezkarni. Nie zostawiajmy osób pokrzywdzonych samych z tym problemem. Warto pamiętać, że brak reakcji, to ciche przyzwolenie. Każdy, kto chociażby przypadkowo stał się świadkiem takiego zachowania powinien działać.
Trwa właśnie „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem„ gdzie wzorem lat ubiegłych do tej inicjatywy włączyli się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu. Policjanci są gotowi aby w trakcie rozmów udzielić pomocy i przekazać praktyczne informacje dotyczące m.in. poinformowania organów ścigania o przestępstwie oraz pomocy w przypadkach przemocy domowej. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w okresie od 21-27 lutego br. uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach Policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju.
Napisz komentarz
Komentarze