Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 23 lutego 2025 18:08
Reklama włączenie społeczne
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Ksiądz, minister czy księgowy? Ranking najbardziej poważanych zawodów

Znamy listę zawodów, które cieszą się w Polsce największym szacunkiem. Który z nich wykonujesz?
Ksiądz, minister czy księgowy? Ranking najbardziej poważanych zawodów

Autor: iStock

Tego rodzaju badanie zostało wykonane także w ubiegłym roku i w stosunku do aktualnego zestawienia są pewne zmiany. Jak tłumaczą autorzy rankingu, o opinię poproszono 1014 dorosłych Polaków, a badanie przeprowadzono 27-28 kwietnia 2022 roku. Zajęła się z tym agencja SW Research.

Jakie wnioski? „Czołówka zestawienia bez większych zmian. Listę czterech najbardziej poważanych zawodów otwierają profesje związane z ochroną życia i zdrowia: strażak – 81 proc. respondentów uznało, że darzy ten zawód dużym lub bardzo dużym poważaniem, ratownik medyczny (80 proc.), lekarz (72 proc.) i pielęgniarka (70 proc.)” – czytamy w analizie.

Jej autorzy zaznaczają, że zmiany dotyczą dwóch ostatnich zawodów. Pielęgniarki straciły na zaufaniu 4 pkt proc., a lekarze zyskali 2 pkt. Odniesieniem jest oczywiście rok 2021.

„Swoją pozycję istotnie poprawili informatycy (59 proc., skok aż o 5 miejsc) oraz nauczyciele (57 proc., wzrost o 4 miejsca). Warto zwrócić uwagę również na awans w rankingu zawodu górnika (62 proc., 2 miejsca wyżej)” – podają analitycy.

Jak podkreśla wiceprezes agencji SW Research Piotr Zimolzak, Polacy szanują ratowanie życia i zdrowia, poświęcenie i bohaterstwo. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego. Co do górników, to Zimolzak zauważa, że ostatnio o tym zawodzie jest głośno w mediach. Stało się tak za sprawą tragedii w kopalniach Pniówek i Zofiówka. „Wzrost poważania może być efektem silnych emocji, współczucia i solidarności z ofiarami” – tłumaczą eksperci.

Co do tych zawodów, które lubimy społecznie najmniej, to listę zamykają: influencer, działacz partii politycznej, youtuber oraz poseł na Sejm (19 proc.).

– Influencer to jedna z najmłodszych kategorii zawodowych i od momentu powstania tego terminu eksperci spierają się, czy jest to profesja sensu stricto – tłumaczy Zimolzak. I dodaje, że twórców internetowych często dotykają kryzysy wizerunkowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Szczepienie
wystawa
konkurs
Magdalenki
spotkanie przy kawie
Warsztaty krawieckie
wernisaż
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama