Projekt ma być m.in. odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców, którzy oczekują narzędzi pozwalających im na sprawdzenie kontrahentów. Jego celem jest też zwalczanie przestępstw tzw. firmanctwa, czyli prowadzenia działalności pod szyldem innego podmiotu w celu wyłudzenia podatku. To kolejny projekt zmierzający do uszczelnienia systemu VAT.
Zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w resorcie finansów Zbigniew Makowski powiedział PAP, że projekt, którego publikację zaplanowano na wtorek przewiduje trzy zasadnicze zmiany. Pierwsza polega na rozszerzeniu informacji, które będzie można uzyskać od fiskusa w celu sprawdzenia kontrahentów.
Wyszukiwanie tych informacji ma być możliwe z wykorzystaniem np. NIP-u firmy, czy jej nazwy. Jak wyjaśnił Makowski, chodzi o umożliwienie uzyskania pełnej historii rejestracji podatnika dla celów VAT, informacji o tym, kiedy został zarejestrowany, kiedy wyrejestrowany itp.
"Możliwe będzie też uzyskanie informacji o bankowych rachunkach kontrahentów. Projekt przewiduje, że jeżeli nabywca zapłaci na rachunek inny niż wskazany na liście, to w określonych okolicznościach będzie wobec niego mogła być zastosowana odpowiedzialność solidarna (za zaległości podatkowe)” – wyjaśnił Makowski.
Napisz komentarz
Komentarze