O stanie nawierzchni najdłuższej miejskiej ulicy napisano przez ostatnią dekadę bardzo wiele, a nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętają remontu tej ulicy. Tym bardziej cieszy fakt, że udało się pozyskać środki na przeprowadzenie tych prac. Magistrat już przekazał teren wykonawcy, a mieszkańcy załamują ręce:
Od miesiąca na ulicy jest kilka wykopów głębokości ok. 1,5 m, może głębsze, teraz po ulewie są pełne wody, a jakie mają specjalistyczne zabezpieczenie! Polak mądry po szkodzie - zazwyczaj po jakiejś tragedii zaczyna się myśleć, nie trzeba być omnibusem żeby wyobrazić sobie topiące się tam dziecko, przecież obok cały czas przechodzą ludzie, a wykop jest otwarty. Telefonowałam i do LPWiK i do Urzędu Miasta, jednak nie widzę żadnego odzewu. Taka metoda pracy nie wróży nic dobrego podczas remontu Głównej. - napisała na redakcyjną pocztę zaniepokojona mieszkanka ul. Głównej.
Rzeczywiście przedłużające się prace na sieci wodociągowej są elementem prac przygotowawczych do remontu, jednak drogowego "armagedonu" można się tam dopiero spodziewać.
W tej chwili wykonujemy nowy wodociąg w całej ulicy Głównej za wyjątkiem 500 m od ul. Różanej do ścieżki w kierunku Mostowej. W tej chwili mamy przewiercony główny wodociąg, który teraz wymaga połączenia w kilku miejscach, a później do zrobienia jest jeszcze około 30 przyłączy. Potrzebujemy jeszcze kilku dni aby połączyć główny wodociąg, ale później i tak będziemy kopać tym razem w poprzek drogi. - usłyszeliśmy od Janusza Głuszka, prezesa LPWiK.
Rozpoczynająca się inwestycja obejmie remont ul. Głównej i Kolejowej, częściowo Jeleniogórskiej i będzie kosztowała 12,3 mln zł. Co ważniejsze dla mieszkańców, remont potrwa 18 miesięcy.
Zakres remontu ul. Głównej
Zakres planowanych prac jest spory i przewiduje przebudowę nawierzchni ulicy Głównej wraz z przebudową odwodnienia ulicznego, budową chodników oraz zjazdów na posesje. Ponadto przewidziano zagospodarowanie terenu zielenią niską. Planowana jest również wycinka 8 drzew oraz przesadzenie 7 młodych drzew poza pas drogi. Projekt budowlany obejmuje usunięcie kolizji odcinków linii kablowych średniego i niskiego napięcia. W zakresie oświetlenia drogowego przewidziano demontaż i przeniesienie poza skrajnię drogi wskazanych punktów oświetleniowych. W obrębie przebudowywanej drogi zlokalizowanych jest 39 słupów oświetlenia drogowego. Wymianie wraz ze zmianą lokalizacji podlega 13 takich punktów. Ponadto planuje się doświetlenie przejść dla pieszych i wbudowanie w nawierzchnię tzw. 'kocich oczek'. Projekt zakłada również budowę kanalizacji deszczowej wraz z uzbrojeniem, budowę wpustów deszczowych wraz z przykanalikami, likwidację istniejących ulicznych wpustów deszczowych z zaślepieniem przykanalików oraz włączenie projektowanej kanalizacji deszczowej do istniejącego systemu odwodnienia.
Przebudowa ul. Kolejowej w Lubaniu
Przewiduje się przebudowę istniejących konstrukcji nawierzchni jezdni, zjazdów, chodników oraz budowę miejsc postojowych. W ramach wykonanych robót budowlanych zostanie zapewnione właściwe odwodnienie powierzchniowe nowym nawierzchniom z odprowadzeniem do projektowanej lokalnej kanalizacji deszczowej. W ramach przebudowy ulicy nastąpi nieznaczna zmiana istniejącego zagospodarowania terenu pasa drogowego, polegająca na ujednoliceniu szerokości jezdni, chodników, opasek skrajniowych (pobocza), uporządkowaniu geometrii zjazdów, poprawy geometrii skrzyżowań oraz uporządkowaniu odwodnienia powierzchniowego z jego odprowadzeniem. Przewiduje się przebudowę istniejącej sieci i przyłączy wodociągowych. Dodatkowo projekt zakłada budowę parkingu z 22 stanowiskami.
Napisz komentarz
Komentarze