Przed nami kolejny Sudecki Festiwal Minerałów, co ciekawe jako mieszkańcy nie do końca jeszcze zdajemy sobie sprawę, że to jedna z największych imprez mineralogicznych w Europie.
Zainteresowanie wydarzeniem jest gigantyczne zarówno w kraju jak i poza granicami. Zgłoszeń mamy bardzo dużo i w zasadzie dużą część musieliśmy odrzucić, gdyż rozbudowa tego wydarzenia w sposób nagły odbiłaby się niekorzystnie na przychodach sprzedawców, stąd musimy rozbudowywać ją stopniowo, maksymalnie po kilkanaście stoisk rocznie. Przy czym ona też osiągnie swoje granice z uwagi na to, że nie jesteśmy w stanie wygospodarować więcej miejsca w przestrzeni starego miasta. Mimo że wzrosła ilość stanowisk sprzedażowych, nie zmieniliśmy geometrii festiwalu i przestrzeń starego miasta zostanie zagospodarowana w taki sam sposób jak w ubiegłym roku. - mówił podczas spotkania z miejskimi radnymi Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu, które jest jednym z organizatorów przedsięwzięcia.
Na gości, którzy przybędą do Lubania czekać będzie wiele atrakcji. Wielka giełda minerałów, geostrefa czy wystawy. Organizatorzy zadbali o strefę zabawy i oprawę muzyczną, wszystko zapowiada się więc imponująco. Od 1 do 3 lipca w Lubaniu będzie odbywał się Sudecki Festiwal Minerałów. To wyjątkowa okazja do aktywnego i interesującego spędzenia czasu. Zapytaliśmy Łukasza Tekielę czego w trakcie tegorocznego SFM nie można przeoczyć.
Wielkim hitem będzie wystawa pod tytułem Giganty mineralogii, czyli zaprezentujemy minerały, które mają wielkie rozmiary w zależności od gatunku. Czyli pokażemy zarówno okazy, które ważą po kilkaset kilo, najcięższy będzie ważył pół tony, jak i okazy, które mają kilka centymetrów, ale w swoim gatunku są gigantami. Oprócz tego przyjedzie do Lubania jeszcze nigdzie nieprezentowana kolekcja agatów, która uważana jest za największą na świecie. Agaty świata i agaty Niemiec, pojedyncze okazy wchodzące w jej skład kosztują gigantyczne pieniądze. Kolekcjoner ten jeszcze nigdy nie prezentował swojej kolekcji, udało się go przekonać, więc będzie to taki ewenement. Oprócz tego będzie kilkanaście wystaw konkursowych, gdzie również znajdzie się wiele ciekawostek i atrakcyjnych rzeczy. Jest coraz większe zainteresowanie GEOstrefą, więc o kolejne atrakcje zostanie rozbudowane miasteczko górnicze funkcjonujące pod ratuszem. W związku z tym, że skończyła się pandemia pojawi się kilkunastu sprzedawców z różnych egzotycznych miejsc ze świata. Więc asortyment mineralogiczny będzie o wiele bogatszy niż w roku minionym. - wyjaśniał redakcji eLuban.pl dyrektor muzeum w Lubaniu.
GIEŁDA MINERALÓW I BIŻUTERII
Główną częścią Festiwalu jest Giełda Minerałów i Biżuterii, największa tego typu w tej części Europy. Wystawcy z kraju i z zagranicy, w otoczeniu pięknej zabudowy lubańskiego Rynku, prezentują na swoich stoiskach minerały, skamieniałości, wyroby jubilerskie, galanterię kamienną, fachową literaturę. Dodatkowo na giełdzie na odwiedzających czekają takie atrakcje jak cięcie agatów, płukanie złota czy poszukiwanie minerałów i skamieniałości na specjalnym Wyrobisku Kalcytowym. Giełdzie towarzyszą zlokalizowane nieopodal targi staroci i rękodzieła, a także jarmark różnorodności.
Giełda będzie trwała przez cały weekend od 12 do 19.
WYSTAWY
Bardzo ważną częścią Festiwalu są wyjątkowe wystawy mineralogiczne. Kilka tysięcy okazów najwyższej klasy eksponowanych będzie w Ratuszu i Wieży Brackiej. W tym roku odbędzie się szereg wystaw o bardzo różnorodnej tematyce. Łącznie zaprezentowanych zostanie kilka tysięcy unikalnych okazów pochodzących zarówno ze zbiorów polskich, jak i zagranicznych. 20 wystawców wystartuje w konkursie na najpiękniejszą wystawę. Tę najpiękniejszą wybierze międzynarodowe jury, równolegle swoją nagrodę przyzna też publiczność.
Wystawy będą bezpłatnie dostępne dla publiczności przez cały weekend od 12 do 19.
GEOstrefa
W GEOstrefie można się będzie dowiedzieć o atrakcjach geoturystycznych Dolnego Śląska. Zaprezentują się w niej muzea geologiczne, kopalnie i podziemne trasy turystyczne oraz geoparki, znajdą się stoiska poświęcone zarówno atrakcjom geoturtystycznym jak i edukacji geologicznej. Wszystkie gry, zabawy i warsztaty edukacyjne związane z geologią będą bezpłatne i dedykowane zarówno dzieciom jak i dorosłym.
GEOstrefa zaprasza w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę w godz. 10.00-19.00 i w niedzielę w godz. 10.00-17.00
STREFA ZABAWY
Festiwal w dużej mierze nastawiony jest na rodzinną rozrywkę i edukację. Wiele atrakcji, zarówno tych czysto rozrywkowych, jak i o charakterze edukacyjnym, dedykowanych jest specjalnie dzieciom i młodzieży. Ilość atrakcji i aktywności przewidzianych dla rodzin jest tak duża, że zapewne jeden dzień nie będzie wystarczający by je wszystkie odwiedzić. Dmuchańce, karuzele i szeroko rozumiany plac zabaw znajdować się będą na zielonych terenach obok średniowiecznych murów miejskich, tu atrakcje będą odpłatne. Na dzieci i młodzież czeka jednak wiele nieodpłatnych aktywności w GEOstrefie i w strefie poszukiwacza.
SCENA NA RYNKU
Dla tych, którzy będą mieli przesyt minerałów (oczywiście chwilowy!), przygotowaliśmy program artystyczno-rozrywkowy. Występujące na Scenie na Rynku zespoły muzyczne, orkiestry i kabarety umilą czas relaksu. Dodatkowo przygotowaliśmy specjalny program dla dzieci.
PROGRAM
PIĄTEK, 1 LIPCA
ATRAKCJE CAŁODNIOWE (12.00-19.00): Giełda Minerałów i Biżuterii, Wystawy, GEOstrefa, Targ Rękodzieła, Targ Staroci, Strefa Zabawy
- 11.00-12.30 – Wycieczka geologiczna (start spod Wieży Brackiej)
- 13.00-14.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
- 15.00-16.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
- 16.30 – Oficjalne otwarcie Sudeckiego Festiwalu Minerałów (Scena na Rynku)
- 17:00-17:45 – „The best of Krzysztof Krawczyk” w wykonaniu Arka Zgody-Giczańskiego (Scena na Rynku)
- 17.45 – Ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze wystawy kolekcjonerskie (Scena na Rynku)
- 18:00-18:45 – „Abba” - światowe przeboje w wykonaniu Abba & Boney M. Tribute Band (Scena na Rynku)
- 19:00-19:45 – „Boney M.” - przeboje disco lat 70. w wykonaniu Abba & Boney M. Tribute Band (Scena na Rynku)
- 20:00-21:00 – „Greatest hits of Roy Orbison” w wykonaniu Roy Orbison Band (Scena na Rynku)
SOBOTA, 2 lipca
ATRAKCJE CAŁODNIOWE (10.00-19.00): Giełda Minerałów i Biżuterii, Wystawy, GEOstrefa, Targ Rękodzieła, Targ Staroci, Strefa Zabawy
- 11.00-12.30 – Wycieczka geologiczna (start spod Wieży Brackiej)
- 13.00-14.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
- 13:30-15:00 – Gry i zabawy z dobrą wróżką prowadzone przez Bydgoską Formację Artystyczną (Scena na Rynku)
- 15.00-16.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
- 15:30-16:30 – „Kolorowe dzieci” - piosenki Majki Jeżowskiej w wykonaniu Magdam (Scena na Rynku)
- 15:30-18:00 – Wycieczka do Doliny Pereł w Leśnej (start spod Wieży Brackiej)
- 17:00-18:00 – „Od Bacha do Mai czyli Wodecki Show” w wykonaniu Heartbreaker (Scena na Rynku)
- 17.00-18.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
- 18:30-19:30 – Światowe przeboje w wykonaniu Trio British Music (Scena na Rynku)
- 20:00-21:00 – Przeboje The Beatels i największe hity polskiego big-beatu w wykonaniu zespołu Żuki (Scena na Rynku)
NIEDZIELA, 3 lipca
ATRAKCJE CAŁODNIOWE (10.00-17.00): Giełda Minerałów i Biżuterii, Wystawy, GEOstrefa, Targ Rękodzieła, Targ Staroci, Strefa Zabawy
- 11.00-12.30 – Wycieczka geologiczna (start spod Wieży Brackiej)
- 13:00-14:30 – Blok zabaw dla dzieci „Maskotki” (Scena na Rynku)
- 14.00-15.30 – Wycieczka historyczna (start spod Wieży Brackiej)
- 14:45-16:00 – „Tequila Musik” w wykonaniu Tequila Musik Band (Scena na Rynku)
- 15:30-18:00 – Wycieczka do Doliny Pereł w Leśnej (start spod Wieży Brackiej)
- 16.00 – Ogłoszenie wyniku głosowania publiczności na najlepszą wystawę kolekcjonerską (Scena na Rynku)
- 17.00 – Ceremonia zamknięcia Sudeckiego Festiwalu Minerałów (Scena na Rynku)
Napisz komentarz
Komentarze