Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 24 kwietnia 2025 05:06
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Powrót darmowej komunikacji między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem?

Jeszcze nie tak dawno oba kurorty łączyła siatka komunikacji autobusowej. Dzięki niej turyści mogli bez niepotrzebnych komplikacji przemieszczać się między miastami. Niestety samorządy nie zdołały się porozumieć i w 2019 roku dokonano wypowiedzenia porozumienia międzygminnego. Teraz temat wraca pod obrady.
Powrót darmowej komunikacji między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem?

Darmowe połączenia autobusowe funkcjonowały do czerwca 2022, wówczas zostało zlikwidowane gdyż władze Szklarskiej Poręby, mimo zobowiązania się do tego, nie uruchomiły dwóch dodatkowych połączeń i nie chciały partycypować w kosztach uruchomionej przez Świeradów -Zdrój komunikacji.

Połączenie między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem dawały chociażby możliwość przemierzenia pięknych szlaków Gór Izerskich między kurortami i popołudniowy powrót autobusem do miejsca zakwaterowania.

Z inicjatywą przywrócenia połączenia wyszedł Mateusz Szumlas, świeradowski radny, który w piśmie do burmistrza Szklarskiej Poręby podnosi, że miasta mają wspólne interesy i powinna je łączyć dobra sąsiedzka współpraca, a nie niezdrowa konkurencja. A darmowa komunikacja autobusowa to projekt, który łączy miasta z korzyścią dla obu kurortów.

To dzięki tej komunikacji turyści nocujący w Świeradowie- Zdroju mogli sprawnie przemieścić się do Szklarskiej Poręby żeby poznać uroki tego miasta, odwiedzić restauracje lub stamtąd wyruszyć w góry. Natomiast turyści, którzy za cel swojego pobytu wybrali Szklarską Porębę mogli bez większego problemu odwiedzić Świeradów- Zdrój, skosztować naszej wody, czy odwiedzić jedną ze świeradowskich atrakcji. W mojej ocenie był to bardzo dobry projekt, który łączył nasze miasta. Niestety, w pewnym momencie Rada Miasta Świeradów-Zdrój wraz z Burmistrzem zrezygnowała z tych połączeń z powodu, braku współfinansowania tego połączenia, ze strony Szklarskiej Poręby. –  napisał Mateusz Szumlas.

Burmistrz Szklarskiej Poręby bardzo pozytywnie podszedł do propozycji wznowienia współpracy.

- Nie ulega wątpliwości, że takie połącznie byłoby niezwykle atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasta. Ponadto przychylam się do stanowiska, że byłby to krok do zbudowania partnerskiej współpracy i dobrosąsiedzkich stosunków. Wierzę, że postulat spotka się z przychylnym nastawieniem radnych Rady Miejskiej w Szklarskiej Porębie. – liczy burmistrz Graf i podkreśla, że ta komunikacja ma służyć mieszkańcom i turystom w weekendy.

Także Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju deklaruje, że przy zgodzie Rady Miasta i współfinansowaniu Szklarskiej Poręby jest otwarty na ponowne uruchomienie komunikacji.

Świeradowski magistrat szacuje koszt funkcjonowania linii  na poziomie 75 tys. zł rocznie. Komunikacja działałaby w soboty, niedziele i święta dwa razy dziennie na trasie łączącej Świeradów-Zdrój ze Szklarską Porębą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hans 12.07.2022 16:00
Jak widać są samorządy które dbają o sprawy mieszkańców a nie wyprzedają bez opamiętania wspólny majątek kolegom.

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MNMNMMMNMNTreść komentarza: Rozumiem że zakazu wjazdu do Polski ten Ukrainiec nie dostał, a tych trzech Afgańczyków nie cofnięto na Ukrainę. W związku z czym złożą pewnie wniosek o pobyt stały i już tu zostaną.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:48Źródło komentarza: Afgańczycy chcieli do Niemiec, ich przewoźnik wrócił na UkrainęAutor komentarza: SportowiecTreść komentarza: Z tego co pamiętam, to był wybrany nowy dyrektor...był nim chyba tydzień i zrezygnował. Zobaczył chyba jak wygląda stan naszego miasta i MOSIRU za rządow nowej władzy i się wystraszył.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:45Źródło komentarza: Mirosław Celuch nowym dyrektorem MOSiR w LubaniuAutor komentarza: PamięćTreść komentarza: To teraz Burmistrz ma czas? Wcześniej jak kandydował na stołek Burmistrza i miała być debata wyborcza, to zasłaniał się brakiem czasu i obowiązkami służbowymi.....został Burmistrzem i nagle ma czas i nie ma obowiązków służbowych😂Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:41Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytaniaAutor komentarza: WidzącyTreść komentarza: Ten komentarz to chyba wstawiła jedna z "Aniołków Czarliego"...mieszkańcy Lubania, którzy pamietają rządy wcześniejsze PO powinni pamiętac😂 bo zauważyłem, że te Panie znowu mają stołki i znowu się uśmiechają😂Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:36Źródło komentarza: Poprosiliśmy burmistrza Lubania o wywiad. Czekamy na Wasze pytania
ReklamaPowiat Lubań
Reklama