Szczególnie w okresie letnim bardzo wielu Dolnoślązaków szuka ofert pracy sezonowej i to nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim poza granicami Polski. Do dyspozycji mają sprawdzone oferty w ramach sieci EURES.
– Od wielu lat do najbardziej popularnych branż, w których chętnie zatrudnia się pracowników sezonowych należą: rolnictwo, ogrodnictwo, gastronomia i hotelarstwo, a także branża budowlana. Ofert jest sporo, ale trzeba pamiętać, że szybko znikają – wylicza Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Przed skorzystaniem z takiej oferty pracy powinniśmy się do niej dobrze przygotować. I to przede wszystkim jeszcze w Polsce przed wyjazdem zadbać i przeanalizować wiele aspektów sezonowego zatrudnienia.
O czy warto pamiętać i co sprawdzić – podpowiadają doradcy EURES Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy
Praca sezonowa to w wielu kwestiach taka sama praca jak ta podstawowa i rządzi się takimi samymi prawami i podlega zapisom aktów prawnych. Pracownikiem sezonowym jest osoba, która wykonuje pracę przez określoną część roku, związaną z konkretnym sezonem, porą roku. Długość pobytu związanego z pracą nie może przekraczać w żadnym przypadku ośmiu miesięcy.
Pomimo okresowości zatrudnienia należy pamiętać, że wyjeżdżając nawet sezonowo powinna być zawarta umowa z pracodawcą. Umowa nie musi być w formie pisemnej. Jeśli nie podpisaliśmy umowy, to powinniśmy zadbać, aby słowne ustalenia można było potwierdzić. Najlepszym sposobem jest posiadanie świadka lub kilku, którzy potwierdzą przyjęte między stronami ustalenia. Dobrze także zachować wszelką drobną korespondencję z pracodawcą np. SMS-y, e-maile, listy itp.
W podpisanej umowie powinny znaleźć się przede wszystkim informacje jaki podmiot jest zatrudniającym, kto jest zatrudniony do wykonania danej pracy i w jakim charakterze, gdzie praca ma być wykonywana, w jakim wymiarze i za jakim wynagrodzeniem.
Najważniejszą sprawą jest sprawdzenie pracodawcy czy pośrednika pod kątem jego rzetelności i wiarygodności. Aby bezpiecznie wyjechać do pracy za granicą najlepiej korzystać z ofert pracy, które są sprawdzone i zweryfikowane przez doradców EURES, którzy działają w całej UE. Oferty zweryfikowane przez polskich doradców EURES dostępne są na stronie internetowej www.eures.dwup.pl. O ich wiarygodność dbają pracownicy DWUP.
Jeżeli praca organizowana jest przez pośredników, to dana agencja pracy powinna posiadać wpis do tzw. Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Bezpłatna wyszukiwarka legalnych agencji pracy dostępna jest na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. Zestawienie obejmuje agencje posiadające certyfikat, który jest wymagany przy prowadzeniu tego typu działalności. Prowadzenie działalności związanej z pośrednictwem pracy bez wpisu do tego rejestru jest niezgodne z prawem. Informacje w zakresie agencji działających na Dolnym Śląsku można także uzyskać w DWUP.
Agencje działające legalnie nigdy nie pobierają opłat za pośrednictwo w znalezieniu pracy, nie odliczają żadnych opłat z wynagrodzenia. A przede wszystkim nie wysyłają pracownika bez przedstawienia umowy o kierowanie do pracy za granicą, która potwierdza warunki zatrudnienia.
Te i inne przydatne porady można znaleźć na stronie internetowej www.eures.dwup.pl w zakładce Poszukiwanie pracy > Praca sezonowa.
***
Praca sezonowa – baza ofert DWUP w sieci EURESAAAAAAA
Holandia:
- zbiór wiśni, jabłek i gruszek - liczba ofert pracy - 10; praca do października; wynagrodzenie – 9,43 euro/godzina; brak wymagań językowych;
- pracownik do zbioru, pielęgnacji i uprawy truskawek, malin i pora - liczba ofert pracy - 10; praca do listopada; wynagrodzenie – 9,43 euro/godzina; brak wymagań językowych;
- zbiór sałaty i kapusty pekińskiej – liczba ofert pracy - 6; praca do listopada; wynagrodzenie – 9,43 euro/godzina; brak wymagań językowych;
- pakowanie sadzonek truskawek - liczba ofert pracy - 50; praca od 20 sierpnia przez 3 miesiące z możliwością przedłużenia; wynagrodzenie – 9,04 euro/godzina; brak wymagań językowych;
- pracownik do ścinania kalafiorów - liczba ofert pracy - 25; praca od września; wynagrodzenie brutto - 1.551,60 euro/miesiąc; wymagane podstawy znajomości j. angielskiego;
- hodowla pieczarek – liczba ofert pracy - 3; możliwość wykonywania pracy przez cały rok; wynagrodzenie – 9,04 euro/godzina; brak wymagań językowych
W przypadku powyższych ofert najczęściej preferowane jest doświadczenie w pracach rolno-polowych, a znajomość języka nie jest wymagana, ale mile widziana.
Niemcy:
- Pomocnik w rolnictwie – liczba ofert pracy - 1; praca do listopada; wynagrodzenie – 8,84 euro/godzinę; wymagana podstawowa znajomość języka niemieckiego
Austria:
- Robotnik leśny oraz pomocnik w gospodarstwie rolnym - liczba ofert pracy - 1; zatrudnienie jest przewidziane na sezon letni w leśnictwie i gospodarstwie rolnym; wynagrodzenie – 9,43 euro/godz.; wymagana komunikatywna znajomość języka niemieckiego.
Więcej informacji: www.eures.dwup.pl
Napisz komentarz
Komentarze