Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 21:23
Z ostatniej chwili!
  • Po 20. zgłoszono pożar budynku mieszkalnego w Pobiednej, na miejsce jadą kolejne zastępy straży pożarnej. Na miejsce jest utrudniony dojazd, strażacy muszą dowozić wodę
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Marszałek przyznał kolejne promesy na Odnowę Dolnośląskiej Wsi

90 gmin z Dolnego Śląska otrzyma pomoc finansową na przyjazne mieszkańcom zagospodarowanie terenu. Do Urzędu Marszałkowskiego w ramach regionalnego konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” wpłynęło ponad 100 wniosków na łączną kwotę ok. 3 mln zł. 10 sierpnia w siedzibie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze Marszałek Cezary Przybylski wręczył promesy dla gmin z okręgu jeleniogórskiego.
Marszałek przyznał kolejne promesy na Odnowę Dolnośląskiej Wsi

Dolny Śląsk realizuje projekt Odnowy Dolnośląskiej Wsi od 2008 roku. Celem programu jest wspieranie małych lokalnych projektów na terenach wiejskich. Projekty zgłaszane są przez gminy, często na wniosek i z inicjatywy samych mieszkańców. Do dziś samorząd przeznaczył na program realizujący takie przedsięwzięcia ponad 22 miliony złotych!

– Zainteresowanie ze strony gmin było bardzo duże, wnioski znacząco przekraczały budżet konkursu. Dlatego postanowiliśmy powiększyć pierwotną pulę pieniędzy o dodatkowe 500 tysięcy złotych. To ważny program, który nie tylko pomaga realizować ciekawe pomysły, ale także integruje lokalną społeczność – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W sumie dofinansowanie z budżetu województwa otrzyma aż 90 gmin. Maksymalna wysokość pomocy na realizację pojedynczego projektu nie może przekroczyć 30 tys. zł. W konkursie premiowane były projekty dotyczące zagospodarowania miejsc zielonych (np. skwerki, parki, aleje spacerowe) oraz te wpisujące się w sołeckie strategie miejscowości, w których będą realizowane.

Dzięki tym pieniądzom powstaną kolejne place zabaw, skwerki, boiska, miejsca do wypoczynku i rekreacji oraz wyremontowane zostaną świetlice. Cieszymy się, że zainteresowanie lokalnych samorządowców jest wciąż tak duże. Z sukcesami zmieniamy dolnośląskie wsie, a ich mieszkańcy stają się coraz bardziej aktywni na rzecz swoich małych ojczyzn.

Gminy, które otrzymały promesy w subregionie jeleniogórskim: Bolków, Gryfów Śl., Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Kamienna Góra, Leśna, Lubań, Lubomierz, Lwówek Śląski, Marciszów, Osiecznica, Pieńsk, Podgórzyn, Siekierczyn, Stara Kamienica, Sulików, Świerzawa, Węgliniec, Wleń, Zgorzelec.

W gminie Leśna środki zostaną przeznaczone na przebudowę i wyposażenie placu zabaw w pobliżu byłej szkoły w Grabiszycach. - Projekt ma na celu uatrakcyjnienie czasu spędzanego z dziećmi na świeżym powietrzu oraz sprzyjał będzie lepszej integracji społecznej - mówi Gabriela Pijanowaska, wiceburmistrz miasta i gminy Leśna.

W gminie Lubań będą to dwa place fitness czyli tak zwane siłownie pod chmurka. Jeden w Jałowcu przy istniejącym placu zabaw, drugi w Kościelniku Dolnym na terenie rekreacyjnym przy boisku. - Będą to ostatnie urządzenia montowane na terenie gminy Lubań. W przyszłych latach nie będziemy stawiali ani wiat, ani placów zabaw, ani fitnessów, bo na terenie gminy mamy te sprawy zamknięte już na 100% - wyjaśnia wójt gminy Lubań, Zbigniew Hercuń.

Podobnie w gminie Siekierczyn środki z promesy przeznaczone zostaną na budowę siłowni zewnętrznej. - Otrzymane środki przeznaczone zostaną na budowę siłwni zewnętrznej, wiaty i chodnika przy Osiedlowym Domu Kultury w Zarębie – usłyszeliśmy od wójta gminy Siekierczyn, Janusza Niekrasza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pasjonat 17.08.2017 14:21
To jak to jest z tymi dziećmi w Grabiszycach? Władze zlikwidowały od września szkołę, bo podobno dzieci tam nie ma, wieś się wyludnia i nie ma kto do niej chodzić, a wyciąga ręce po pieniądze na plac zabaw - bo dzieci podobno są? I jeszcze twierdzą, że plac zabaw będzie sprzyjał "lepszej integracji"? Lepszej niż zapewniała szkoła, która istniała we wsi od wojny i wychowała całe pokolenia? Świetlica wiejska się sypie, oświetlenia we wsi praktycznie nie ma - ale będzie za to plac zabaw dla kilku okolicznych dzieci (bo przecież z Górnych Grabek, czy Dolnych z placu korzystać nie będą lub będzie to sporadyczne). Powstanie więc plac zabaw obok popadającego zapewne wkrótce w ruinę opuszczonego budynku szkoły...W sumie może jest w tym jakiś sens, bo bawiąc się w cieniu zlikwidowanej szkoły, dzieci nie raz wysłuchają od rodziców historii, że w tych murach uczyły się ich mamy, tatusiowie, babcie i dziadkowie, a burmistrz, który szkołę zamknął, zarzekał się i przyrzekał przed wyborami, że nigdy tego nie zrobi. I tak budynek ten stanie się kanwą dla lokalnej legendy przekazywanej z pokolenia na pokolenie "O Mirku i Gabrysi, co w pole nas wyprowadzili", przestrzegającej przed tym, żeby nie ufać tym, co mówią gładkie słówka. Więc jakiś ponadczasowy pożytek z tego placu będzie.

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama