Do potrącenia doszło w czwartek, 8 grudnia kwadrans po 18 na przejściu dla pieszych, które prowadzi przez biegnącą przez Lubań dwupasmówkę na wysokości kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej.
Kierujący pojazdem Audi 69-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego nie ustąpił pierwszeństwa pieszej znajdującej się na przejściu dla pieszych w wyniku czego doszło do jej potrącenia. Pokrzywdzona to 72-letnia mieszkanka powiatu lubańskiego. Kobieta trafiła do szpitala, a zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek. - informuje rzecznik prasowa lubańskiej policji.
Z relacji czytelnika wynika, że kobieta przechodziła przez dwupasmówkę od strony kościoła, gdy była już za połową przejścia na nitce w kierunku Zgorzelca doszło do potrącenia. Kierowca zatrzymał się i pomógł wstać kobiecie, a gdy okazało się, że ta potrzebuje pomocy odwiózł ją do szpitala. Gdy na miejscu pojawił się patrol policji zastał już tylko świadków zdarzenia.
W lewym górnym rogu przesłanego nagrania widać kobietę przechodzącą przez przejście i moment potrącenia. Niewiele widać, ale można wykluczyć, że kobieta wtargnęła na przejście. Widać coś jeszcze, co daje mocno do myślenia, a potwierdza to czytelnik, który przesłał nagranie.
Po wypadku nie zatrzymał się żaden z kierowców, który mijał miejsce zdarzenia!
Nikt nie ma już złudzeń, że zmiana przepisów dająca pieszym pierwszeństwo już przed przejściem dla pieszych niczego nie poprawiła. Policyjne statystyki pokazują, że od czerwca 2021 roku gdy wprowadzono tę zmianę ilość wypadków na przejściach dla pieszych zwiększyła się o jedną trzecią.
Nie za wszystkie zdarzenia odpowiadają piesi, jednak wygląda na to, że coraz częściej dochodzi do sytuacji gdy obowiązek kierowców traktowany jest jak własne prawo, a zasada ograniczonego zaufania na drodze przestaje być stosowana.
Część pieszych zdaje się zapominać, że to oni są uczestnikami ruchu, których nic nie chroni, i właśnie na przejściach dla pieszych powinni być szczególnie uważni.
Z kolei kierowcy, którzy tak gwałtownie manifestują w sieci swoje niezadowolenie ze zmiany przepisów zapominają jak zachowywać się przed przejściom dla pieszych i że widząc wypadek mają obowiązek udzielić pomocy.
Art. 162.
§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.
Napisz komentarz
Komentarze