Strefa ciszy
Strefa ciszy na akwenach złotnickim i leśniańskim obowiązywała przez dwie dekady. Zmieniło się to z końcem lutego 2021 roku, gdy Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwałę wyznaczającą Leśniańsko-Złotnicki Obszar Chroniony. W ten sposób rejon doliny Kwisy między Gryfowem a Leśną stał się terenami chronionymi ze względu na szczególny krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, mogący jednocześnie zaspokajać potrzeby mieszkańców związane z turystyką.
Uchwała wprowadziła szereg działań na rzecz czynnej ochrony ekosystemów leśnych, lądowych i wodnych, wprowadziła również szereg zakazów chroniących dobra przyrodnicze. Jednak wśród nich nie znalazł się, obowiązujący przez dwie dekady, zakaz uprawiania motorowych sportów wodnych na zbiorniku leśniańskim i złotnickim. W ten sposób motorowodniacy dostali zielone światło i zaczęli pojawiać się na tych akwenach.
Przez dwa letnie sezony ich obecność budziła mieszane uczucia. Jedni czerpali z tego pełnymi garściami, innym było to obojętne, a jeszcze inni wściekali się na hałas i wybryki jeźdźców na skuterach. Zdarzało się nawet, że dochodziło do awantur i wzywana była policja.
Petycja
W połowie listopada 2022 roku do Starostwa Powiatowego w Lubaniu i Lwówku Śląskim wpłynęły petycje podpisane przez 300 mieszkańców, którzy domagają się przywrócenia ciszy na zbiorniku leśniańskim i złotnickim. Autorzy petycji podnoszą, że motorowodniacy zakłócają wypoczynek turystom, zagrażają obszarom chronionego krajobrazu przez zatruwanie środowiska spalinami, a wywołane przez ich ruch fale niszczą brzegi jeziora i stwarzają realne zagrożenie dla turystów i wędkarzy.
Powiat Lwówecki jeszcze nie zajął stanowiska w tej sprawie. Z kolei radni Powiatu Lubańskiego mają na jutrzejszej (26.01.23) sesji zająć się tematem. Projekt uchwały zakłada wprowadzenie zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na obu akwenach. Zgodnie z projektem zakaz ma obowiązywać przez cały rok, a wyjątek mają stanowić statki żeglugi śródlądowej oraz działania służb w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa oraz utrzymania technicznego zbiorników.
Całkowity zakaz, czy ponowne konsultacje?
Klub Żeglarski Izery, który od 30 lat prowadzi swoją działalność nad Jeziorem Leśniańskim, złożył do Starostwa Powiatowego w Lubaniu wniosek o wyłączenie uchwały z porządku jutrzejszych obrad. Klub argumentuje, że konsultacje społeczne zostały przeprowadzone jedynie częściowo, a całkowity zakaz używania jednostek o napędzie spalinowym ograniczy, a wręcz uniemożliwi działalność statutową klubu. Klub proponuje zająć się tematem jeszcze raz i wziąć pod uwagę rozwiązania korzystne dla wszystkich stron, jak choćby zamiast całkowitego zakazu proponuje wprowadzenie ograniczeń czasowych i co do mocy wykorzystywanych jednostek.
Planowany całkowity zakaz korzystania z jednostek o napędzie spalinowym wpłynie na ograniczenie lub wręcz uniemożliwienie realizacji celów statutowych Klubu ponadto nie wyeliminuje to istniejącego problemu , a wręcz może spowodować nagminne łamanie zakazu, a co za tym idzie eskalację problemu. - czytamy we wniosku Klubu Żeglarskiego Izery.
Strefa ciszy na jeziorach budzi skrajnie różne emocje wśród mieszkańców, z jednej strony bezcenna cisza i spokój turystów, plażowiczów i wędkarzy, z drugiej przecież równie ważne potrzeby żeglarzy i amatorów choćby wodnych skuterów. Radni Powiatu Lubańskiego jutro zdecydują, czy zakaz wprowadzą, czy wrócą do konsultacji społecznych.
Napisz komentarz
Komentarze