Tego dowiadujemy się z zaproszenia, które na swoich stronach opublikowali karkonoscy ratownicy.
Dołącz do Nas! Zostań Ratownikiem Grupy Karkonoskiej GOPR
W dniach 18-19.03.2023r. odbędzie się egzamin wstępny.
Dzień 1. Sobota - Miejsce spotkania: Stacja Ratunkowa GOPR „Marysieńka”, Szklarska Poręba ul. Urocza 2. Godzina 8:00
- Egzamin narciarski składający się z demonstracji umiejętności jazdy na nartach oraz wykonania zadanych ewolucji na trasie narciarskiej oraz jazdy terenowej poza nartostradami.
- Wycieczka skiturowa (czas ok. 3-4 h). Oceniane jest poruszanie się na nartach skiturowych w różnym terenie oraz jazda terenowa.
W trakcie skitury możliwe poruszanie się w rakach z czekanem turystycznym (w zależności od warunków).
Wyposażenie obowiązkowe: kompletny zestaw skiturowy (narty, wiązania skiturowe, buty skiturowe, foki, kije skiturowe, kask skiturowy/narciarski), raki + czekan turystyczny, plecak z adekwatnym wyposażeniem na wycieczkę skiturową oraz możliwością przytroczenia nart skiturowych, odzież adekwatna do warunków pogodowych.
Dzień 2. Niedziela
- Egzamin wspinaczka - przejście nietrudnego odcinka skalnego (trudności II-IV) w butach podejściowych lub turystycznych. (wspinaczka z górną asekuracją)
- Egzamin z topografii terenu działania Grupy Karkonoskiej GOPR.
Wyposażenie obowiązkowe: odzież i wyposażenie adekwatne do warunków pogodowych.
Wymagania formalne do przystąpienia do Egzaminu na staż kandydacki:
-ukończony 18 rok życia,
-minimum średnie wykształcenie,
-złożenia podania o przyjęcie do GK GOPR, zawierające opinię o kandydacie wydaną i potwierdzoną podpisem przez dwóch wprowadzających członków rzeczywistych GOPR,
- złożenie CV (Curriculum Vitae),
-zaświadczenie lekarskie z Przychodni Medycyny Pracy, zawierające minimalnie zapis o braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków ratownika górskiego i możliwości wykonywania pracy powyżej 3 metrów, terminie kolejnego badania,
-zaświadczenie o ukończeniu kursu udzielania pierwszej pomocy,
-dwie fotografie.
Ważne!
Dokumenty należy składać osobiście w terminie do 10.03.2023 w sekretariacie GK GOPR w godzinach pracy 7:00-15:00 od pn. do pt. w Stacji Centralnej GOPR Grupy Karkonoskiej, ul. Sudecka 79, Jelenia Góra.Terminowe złożenie kompletu dokumentów jest warunkiem przystąpienia do egzaminu. Więcej szczegółów znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładce "Zostań ratownikiem".
Ci, którzy pozytywnie przejdą wstępne egzaminy poddani zostaną intensywnemu szkoleniu.
Po tych szkoleniach w ramach tzw. okresu kandydackiego trwającego od 2 do 5 lat, przy odpowiednich predyspozycjach i zaangażowaniu zostaniesz ratownikiem górskim.
Wysoki poziom szkoleń ma na celu nauczyć działania w różnych, często trudnych warunkach, ratować ludzi oraz być częścią większego zespołu.
Grupa Karkonoska GOPR działa na terenie Sudetów Zachodnich w Górach Izerskich, Karkonoszach, Górach Kaczawskich, Rudawach Janowickich oraz Wzgórzach Bramy Lubawskiej. Zabezpiecza teren, który rocznie odwiedzają 4 mln turystów z całego świata.
W ciągu roku przeprowadza około 70 wypraw ratunkowych, 400 akcji ratunkowych oraz 50 interwencji.
Dzięki wyszkolonej kadrze składającej się z ponad 150 ratowników przez cały rok pełnią dyżury w górach.
Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR pełnią służbę przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Dyżury odbywają się w Stacji Centralnej w Jeleniej Górze oraz w stacjach ratunkowych w: Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Świeradowie-Zdroju i Lubawce.
Napisz komentarz
Komentarze