Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 30 kwietnia 2025 15:31
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zostań ratownikiem górskim. Karkonoska Grupa GOPR zaprasza na egzamin wstępny

Praca ratownika GOPR nie jest łatwa, jednak wciąż są ludzie chcący nieść pomoc poszkodowanym, bądź zagubionym w górach. Karkonoska Grupa GOPR zaprasza do swojego zespołu i udziału w egzaminie wstępnym. Jakie trzeba mieć umiejętności, by zostać ratownikiem górskim?
Zostań ratownikiem górskim. Karkonoska Grupa GOPR zaprasza na egzamin wstępny

Tego dowiadujemy się z zaproszenia, które na swoich stronach opublikowali karkonoscy ratownicy. 

Dołącz do Nas! Zostań Ratownikiem Grupy Karkonoskiej GOPR

W dniach 18-19.03.2023r. odbędzie się egzamin wstępny.

Dzień 1. Sobota - Miejsce spotkania: Stacja Ratunkowa GOPR „Marysieńka”, Szklarska Poręba ul. Urocza 2. Godzina 8:00

  • Egzamin narciarski składający się z demonstracji umiejętności jazdy na nartach oraz wykonania zadanych ewolucji na trasie narciarskiej oraz jazdy terenowej poza nartostradami.
  • Wycieczka skiturowa (czas ok. 3-4 h). Oceniane jest poruszanie się na nartach skiturowych w różnym terenie oraz jazda terenowa.

W trakcie skitury możliwe poruszanie się w rakach z czekanem turystycznym (w zależności od warunków).

Wyposażenie obowiązkowe: kompletny zestaw skiturowy (narty, wiązania skiturowe, buty skiturowe, foki, kije skiturowe, kask skiturowy/narciarski), raki + czekan turystyczny, plecak z adekwatnym wyposażeniem na wycieczkę skiturową oraz możliwością przytroczenia nart skiturowych, odzież adekwatna do warunków pogodowych.

Dzień 2. Niedziela

  • Egzamin wspinaczka - przejście nietrudnego odcinka skalnego (trudności II-IV) w butach podejściowych lub turystycznych. (wspinaczka z górną asekuracją)
  • Egzamin z topografii terenu działania Grupy Karkonoskiej GOPR.

Wyposażenie obowiązkowe: odzież i wyposażenie adekwatne do warunków pogodowych.

Wymagania formalne do przystąpienia do Egzaminu na staż kandydacki:

-ukończony 18 rok życia,

-minimum średnie wykształcenie,

-złożenia podania o przyjęcie do GK GOPR, zawierające opinię o kandydacie wydaną i potwierdzoną podpisem przez dwóch wprowadzających członków rzeczywistych GOPR,

- złożenie CV (Curriculum Vitae),

-zaświadczenie lekarskie z Przychodni Medycyny Pracy, zawierające minimalnie zapis o braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków ratownika górskiego i możliwości wykonywania pracy powyżej 3 metrów, terminie kolejnego badania,

-zaświadczenie o ukończeniu kursu udzielania pierwszej pomocy,

-dwie fotografie.

Ważne! 
Dokumenty należy składać osobiście w terminie do 10.03.2023 w sekretariacie GK GOPR w godzinach pracy 7:00-15:00 od pn. do pt. w Stacji Centralnej GOPR Grupy Karkonoskiej, ul. Sudecka 79, Jelenia Góra.

Terminowe złożenie kompletu dokumentów jest warunkiem przystąpienia do egzaminu. Więcej szczegółów znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładce "Zostań ratownikiem".

Ci, którzy pozytywnie przejdą wstępne egzaminy poddani zostaną intensywnemu szkoleniu.

Po tych szkoleniach w ramach tzw. okresu kandydackiego trwającego od 2 do 5 lat, przy odpowiednich predyspozycjach i zaangażowaniu zostaniesz ratownikiem górskim.

Wysoki poziom szkoleń ma na celu nauczyć działania w różnych, często trudnych warunkach, ratować ludzi oraz być częścią większego zespołu.


Grupa Karkonoska GOPR działa na terenie Sudetów Zachodnich w Górach Izerskich, Karkonoszach, Górach Kaczawskich, Rudawach Janowickich oraz Wzgórzach Bramy Lubawskiej. Zabezpiecza teren, który rocznie odwiedzają 4 mln turystów z całego świata.

W ciągu roku przeprowadza około 70 wypraw ratunkowych, 400 akcji ratunkowych oraz 50 interwencji.

Dzięki wyszkolonej kadrze składającej się z ponad 150 ratowników przez cały rok pełnią dyżury w górach.

Ratownicy Grupy Karkonoskiej GOPR pełnią służbę przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Dyżury odbywają się w Stacji Centralnej w Jeleniej Górze oraz w stacjach ratunkowych w: Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Świeradowie-Zdroju i Lubawce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Jak zagłosują na rafałka albo drugiego z popisu, na mentzena, to już dawno jesteśmy sprzedani... Taka prawda..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:29Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Gryf IzerskiTreść komentarza: Pijemy coli coli , Glin I inne dodatki w wodzie pitnej. Rolek nas truł latami i Edzia robi to samo. Złotówki nie wydała na poprawę jakości wody pitnej przez ro swojego urzedowania . Pani burmistrz nie informuje nas o niezdatnosci wody pitnej do spożycia. I to jest jej największe przewinienie. Może eluban zapyta w lubańskim sanepidzie o tegoroczne mandaty dla gminy ? To jest temat , o którym warto napisać .Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:21Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwcaAutor komentarza: Masz duże mieszkanieTreść komentarza: Czy to prawda, że trzaskająca radna Marlena ma zamiar wziąść pod swój dach migrantów i innych inżynierów, których jej kandydat w ramach solidarności z UE wprowadzi masowo do Polski?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:03Źródło komentarza: W Lubaniu drożej, bo krócej. W Zgorzelcu kwadrans za darmoAutor komentarza: SłowianieTreść komentarza: Może dość ogłupiania ludzi my mamy oczy uszy i widzimy co się dzieje w Polsce i w Europie.STOP umowie merkosur niszczącej nasze rolnictwo, STOP zielonej propagandzie, STOP imigrantom obcych kulturowo wwożonym przez niemcow do Polski, STOP ośrodkom dla imigrantów obcych kulturowo. STOP przyzwoleniu mordowania nienarodzonych dzieci.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:54Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwca
ReklamaPowiat Lubań
Reklama