Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 07:25
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Skąd tylu migrantów? Szlak bałkański prowadzi teraz przez Zgorzelec

Po raz kolejny słyszymy, że funkcjonariusze Straży Granicznej w Zgorzelcu zatrzymali cudzoziemców, którzy usiłowali niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Razem z nimi zatrzymano kierowców, którzy im pomagali. Tak częste zatrzymania to efekt przesunięcia się na północ szlaku bałkańskiego, którym migranci podróżują do bogatej części Europy.
Skąd tylu migrantów? Szlak bałkański prowadzi teraz przez Zgorzelec

Autor: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

W ostatni weekend (6-7 maja) funkcjonariusze Straży Granicznej w Zgorzelcu na jednej z ulic miasta, która prowadzi do granicy z Niemcami zatrzymali dwa samochody osobowe na czeskich i polskich tablicach rejestracyjnych. Autami kierowali 30-letni Uzbek oraz 24-letni Ukrainiec. Jak się okazało, pomagali w przekroczeniu granicy dwóm grupom nielegalnych migrantów. Uzbek przewoził 3 Turków, natomiast Ukrainiec zmieścił w samochodzie 6 Syryjczyków oraz obywatela Iraku.

Podczas czynności ustalono, że Turcy nielegalnie wjechali do Polski ze Słowacji. Nie mieli przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski ani strefy Schengen. Zadeklarowali, że chcieli dostać się do Niemiec korzystając z tzw. Szlaku bałkańskiego przez Serbię i Węgry. Wszyscy zostali zobowiązani do powrotu oraz otrzymali zakaz ponownego wjazdu na terytorium Polski i państw strefy Schengen na okres 1 roku.

Z kolei 6 Syryjczyków i Irakijczyk zostali zatrzymani za próbę przekroczenia granicy z Niemcami. Z ich zeznań wynikało, że Ukrainiec miał ich podwieźć pod granicę i wskazać dogodne miejsce do jej przekroczenia. Wobec wszystkich cudzoziemców wszczęto postępowania zobowiązujące ich do powrotu. Kierowcy pojazdów skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze w postaci 8 miesięcy pozbawienia wolności z jednoczesnym warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata.

Nowy kierunek na Szlaku bałkańskim

Tego rodzaju komunikaty, które coraz częściej publikuje Nadodrzański Oddział Straży Granicznej są efektem przesunięcia się na północ Szlaku bałkańskiego. Jako mieszkańcy południowo - zachodniej Polski na co dzień możemy tego nie dostrzegać, bo migranci starają się nie rzucać w oczy, a nasz region jest zaledwie ułamkiem drogi jaką przebyli i starają się przebywać tu jak najkrócej. Faktem jest jednak, że w ostatnich miesiącach znaleźliśmy się na popularnym kierunku migracji. 

Migranci napływają z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, a ich celem jest bogata cześć Europy. W 2021 roku najpopularniejszymi kierunkami w kolejności były Niemcy, Francja, Hiszpania i Włochy. By się tam dostać przedzierają się sami lub opłacają kurierów, którzy wiozą ich z Grecji i Turcji przez Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię Północną i Serbię do centrum Unii Europejskiej. 

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu zachodni szlak bałkański prowadził do Niemiec przez Austrię, Chorwację, Słowenię i Węgry. Jednak w ostatnich latach na trasie powstały kolejne mury, które w znaczący sposób utrudniły migrację. Dodatkowo w ostatnich kilkunastu miesiącach, mimo strefy Schengen, na granicy ze Słowenią, Włochami i Austrią kontrole nasiliły się do tego stopnia, że nielegalna migracja tą drogą stała się praktycznie niemożliwa. W ten sposób szlak przesunął się na północ i obecnie prowadzi z Węgier przez Słowację do Polski i dalej do Niemiec.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Onek 10.05.2023 14:12
Te kary to żadne kary, a postępowanie z nimi to strata pieniędzy. Jak tak ma być to lepiej rozwiązać Straż Graniczną. Oni udają że ich łapią a jak złapią to nagłaśniają a tamci następnym kursem i tak wjadą. Powinni ich odesłać do Turcji i Syrii a kurierów - Ukraińca przekazać ukraińskiemu wojsku bo podlega mobilizacji a Uzbeka do Uzbekistanu.

Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama