Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 03:26
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Dzień Dziecka w SOSW w Lubaniu. „Pasieka możliwości”

W Dniu Dziecka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lubaniu zapanowała radosna atmosfera zabawy. A to za sprawą festynu pod hasłem: "Pasieka możliwości". Można śmiało stwierdzić, że wrzało jak w ulu. Wiele radości przyniosły uczniom i zaproszonym gościom konkursy sportowe, warsztaty czy spotkanie z pszczelarzem.
Dzień Dziecka w SOSW w Lubaniu. „Pasieka możliwości”

Realizacja tego wydarzenia jest ściśle związana z trwającym w SOSW projektem pod tym samym tytułem. TPD Koło Pomocy Rodzicom Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy SOSW Lubaniu pozyskało dofinansowanie ze środków PFRON na podejmowanie działań proekologicznych, mających na celu podniesienie świadomości jak znaczącą rolę odgrywają pszczoły w życiu człowieka. Jak podkreśla Przewodnicząca koła TPD – Iwona Janikowska ”Festyn to jedno z zadań projektu. Przed nami jeszcze wycieczka, wysiewanie łąk kwietnych, sadzenie drzew miododajnych oraz warsztaty edukacyjne, na których zostaną zaprezentowane wszystkie niezbędne informacje na temat życia pszczół oraz ich ochrony”.

„Pasieka możliwości” to projekt, którym warto się dzielić. Swoją obecnością na festynie zaszczyciło wielu znamienitych gości m.in. Ryszard Wach - Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału Okręgowego w Jeleniej Górze, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaniu – Pani Katarzyna Wójcik, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Lubaniu – Pani Izabela Uśpieńska-Domagała, Dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubaniu – Pani Anna Wiktorowska-Kalinik wraz z delegacją, delegacja Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „MOCNI” z Gryfowa Śląskiego, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku - Pani Małgorzata Skorupska wraz z delegacją.

Pszczoły to niesamowite stworzenia dla których rodzina jest najważniejsza. Spotkanie w trakcie festynu dowodzi, że środowiska wspierające osoby z niepełnosprawnościami tworzą taką właśnie rodzinę. Tu integracja to nie tylko slogan, to realne działania, które wpływają na uczniów ich najbliższych.

Bogaty program festynu oraz słoneczna pogoda sprawiły, że wydarzenie było miodem na serce dla wszystkich uczestników. Na gości czekało mnóstwo atrakcji. Festyn rozpoczął się od występu uczniów i nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. ”Historia pszczół” to przepiękna inscenizacja ukazująca trudy życia pszczoły. Przedstawienie zostało zrealizowane z niesamowitym rozmachem. Scenografia, stroje, oprawa muzyczna wszystkie te elementy sprawiły, że widownia nie odrywała wzroku od sceny. Nie zabrakło dobrej muzyki, przemyślanego ruchu scenicznego, a przede wszystkim przesłania - szanujmy pszczoły i dbajmy o nie. 

Wiele działań związanych z przygotowaniem festynu rozpoczęło się dużo, dużo wcześniej... Taką inicjatywą było między innymi przygotowanie okolicznościowych przypinek oraz breloczków w kształcie plastra miodu z symbolem pszczoły oraz nazwą festynu, wykonanych przez uczniów SOSW z użyciem drukarki 3D w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Przybyli goście, rodzice, nauczyciele, pracownicy Ośrodka oraz uczniowie już przy wejściu zostali obdarowani tymi drobnymi upominkami, które podkreślały charakter spotkania.

Uczestnicy festynu zostali zaproszeni do udziału w wielu ciekawych warsztatach, była to forma edukacji poprzez zabawę. „Pracowite jak pszczółki” to warsztaty pszczelarskie, rękodzielnicze oraz artystyczne. Dzięki nim oprócz ciekawej aktywności, organizatorzy postarali się, by przekazać informację na temat życia pszczół oraz ich ochrony. Warsztaty skrywały wiele  atrakcji i wyzwań. Każdy uczestnik znalazł coś cennego dla siebie. Jak wiadomo nowe doświadczenia kształcą, ale była to przede wszystkim możliwość dobrej zabawy i wielozmysłowych doświadczeń, których dostarczały stanowiska smakowania pszczelich wyrobów, samodzielnego wykonania świecy z węzy pszczelej czy naturalnych kosmetyków z dodatkiem miodu. Na warsztatach zatytułowanych „Piękny z natury” uczestnicy mogli samodzielnie wykonać peeling gruboziarnisty lub pomadkę odżywczą z miodkiem. Dzieci własnoręcznie odmierzały proporcje, mogły wybierać składniki i zapachy. Przyswoiły wiedzę jak naturalnie, oszczędnie i przyjaźnie dla środowiska zadbać o urodę i higienę osobistą. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale również ich rodziców. Zajęcia były przyjemne dla zmysłu węchu i dotyku. Podczas warsztatów kulinarnych uczniowie upiekli maślane ciasteczka, które podczas festynu można było dekorować, a następnie degustować. Kolorowy lukier i wielobarwne posypki osłodziły wspaniałą zabawę.

Na festynie odczuwało się radosną ekscytację uczestników. Możemy śmiało stwierdzić, że wrzało jak w ulu. Wiele radości przyniosły uczniom i zaproszonym gościom konkursy sportowe takie jak: budowanie ula na czas z kształtek , rzut trutnia , strzały do bramki. Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem chcieli wykazać się swoją sprawnością fizyczną. W foto budce uczestnicy festynu z radością pozowali do wesołych i ciekawych ujęć, wcielając się w pszczółkę lub motylka. Do wspólnych zdjęć pozowali uczniowie, rodzice z dziećmi, goście oraz nauczyciele. "Malowanie uli", to jedna z wielu atrakcji, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i która przyczyniła się do realnego zadbania o pszczoły. Uczestnicy festynu mogli wcielić się w rolę artystów i przenieść swoje wyobrażenia kwiecistych łąk na przygotowane wcześniej korpusy uli, które udekorowane w barwne wzory, trafią do zaprzyjaźnionej pasieki.

Wspaniałą atrakcją było spotkanie z pszczelarzem – nauczycielem Ośrodka Jarosławem Pasternakiem. „Jego pasja pszczelarska i ciekawe zajęcia, które już dużo wcześniej przeprowadzał dla społeczności placówki stały się inspiracją i zrodziły pomysł na projekt „Pasieka możliwości”- przyznaje dyrektor Ośrodka Barbara Madejska.

Barwną oprawą imprezy była wystawa prac plastycznych uczniów SOSW w Lubaniu. Kolejny raz uczniowie zaprezentowali kreatywne wykorzystanie materiałów z recyklingu prezentując kartonowe ule, plastry miodu, przestrzenne pszczoły. Pod kierunkiem nauczycieli zostały stworzone rzeźby, makiety 3D, prace przestrzenne oraz obrazy przedstawiające życie pszczół, które wyeksponowane na sztalugach, stanowiły przepiękną ozdobę i wprawiały w zachwyt przybyłych gości oraz rodziców, zaś uczniowie po raz kolejny mogli poczuć dumę z bycia twórcą. Za sprawą wszystkich rzeźb teren wokół internatu przybrał piękne barwy, dzięki którym każdy kto tylko spojrzał w tym kierunku wiedział, że dziś pszczoły są głównym tematem naszego festynu. Jak dowiedziała się nasza redakcja dla szerszej publiczności zostanie zorganizowana wystawa w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubaniu. Arcydzieła zagoszczą w „Galerii pod schodami” w październiku. Już dziś zachęcamy do obejrzenia wystawy.

Jak wiadomo nie od dziś Dzień Dziecka rządzi się swoimi prawami. Ważne, by w tym dniu było słodko nie tylko dla duszy, lecz również dla podniebienia. Tu również organizatorzy nie zawiedli. Stoiska uginały się od słodkości: wata cukrowa, gofry, ciasta i ciasteczka oraz degustacja miodu. Oczywiście było też coś dla słonych łasuchów -popcorn i grochówka. Smakowita zupka została przygotowana przez Zakład Karny w Zarębie.

"Kawiarenka pod chmurką" przygotowana i obsługiwana była przez Radę Rodziców, którzy jak zwykle wykazali się życzliwością, zaangażowaniem, współpracą i wsparciem.

Miłym akcentem był aktywny udział młodzieży z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu, która w formie wolontariatu wspierała naszą społeczność w czynnościach organizacyjnych.

Wspaniała atmosfera i licznie przybyli goście, Rodzice i społeczność Ośrodka były doskonałą okazją do podsumowania projektu realizowanego w latach 2021-2023 pod nazwą „Prace remontowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Lubaniu celem poprawy bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych”. Zadanie zostało zrealizowane dzięki środkom finansowym pochodzącym z Powiatu Lubańskiego oraz środków PFRON po równej kwocie 128.468,08 zł, co w całości dało kwotę 256.936,16 zł. Środki te pozwoliły na renowację zabytkowego ogrodzenia wraz z bramą wjazdową i furtką oraz remont nawierzchni utwardzonej wraz z placem manewrowym przy budynku internatu, a także remont korytarza na I piętrze w budynku szkoły. Jak podkreśliła dyrektor Barbara Madejska, dzięki środkom uzyskanym z Powiatu Lubańskiego i z PFRON wykonane prace remontowe nie tylko poprawiły estetykę budynków, ale w zdecydowany sposób wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych przebywających w placówce.

„PASIEKA MOŻLIWOŚCI”……..właśnie tego dnia można było dostrzec MOŻLIWOŚCI UCZNIÓW, a przecież niektórych z wieloma ograniczeniami, lękami i obawami. Nie dało się nie zauważyć, jak pokonują tremę artystyczną, lęki przed zadaniami sportowymi, a mimo tego podchodzili do nich z pewną odwagą. Można było zobaczyć jak wyrażają siebie w pracach plastycznych, jak realizowali się w zadaniach na stanowiskach przygotowanych przez nauczycieli. Otoczka w formie prac plastycznych uczniów wywarła ogromne wrażenie na obecnych w tym dniu Rodzicach i nie szczędzili słów uznania dla nauczycieli i uczniów. Zaproszeni Goście również byli zachwyceni uczniami- artystami występującymi na scenie, a także ogromem pracy włożonej w uformowanie w scenerii przyrody Ośrodka ogromnego Ula z przyjaznymi Pszczołami

Idea Festynu połączyła pokolenia dając radość rodzicom, dziadkom, opiekunom prawnym oraz nauczycielom. Wspólnym mianownikiem są tu dzieci, to one są dla nich bohaterami codziennych życiowych zmagań. "Pasieka możliwości" odkryła wiele talentów i pszczelej mądrości. .

Ten festyn na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama