Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 23 listopada 2024 05:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Odchudzamy nasze listy zakupów. Czego już nie kupujemy, żeby oszczędzać?

Słodycze, gotowe dania, alkohol – m.in. te towary wypadły z naszych list zakupowych. Na żywności oszczędza aż 91 proc. Polaków. Mimo to wciąż tracimy pieniądze, marnując żywność.

Jak podaje BIG InfoMonitor, autor tego badania, z alkoholu zrezygnowało 52 proc. ankietowanych, z gotowych dań – 47 proc., ze słodyczy 43 proc. 

Jeśli chodzi o podstawowe produkty jak pieczywo, nabiał, mięso, wędliny, owoce i warzywa to ograniczenia w ich zakupach deklaruje od 4 proc. do 14 proc. badanych.

Zdrowiej się odżywiamy

Jednak w opinii prof. Waldemara Rogowskiego, głównego analityka BIG InfoMonitor, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Bo, jak mówi: – Aż 26 procent respondentów uważa, że w ten sposób poprawiło swoje nawyki żywieniowe. 

70 proc. badanych deklaruje, że żeby skuteczniej oszczędzać, rzadziej stołuje się na mieście i rezygnuje z tzw. diety pudełkowej. Z restauracji, fast foodów, barów mlecznych wciąż korzysta 3 proc. respondentów. Z kolei catering dietetyczny wybiera 2 proc. badanych.

Szukamy niższych cen

A w jaki sposób kontrolujemy wydatki? Jak wynika z badania:

• lepiej planujemy posiłki, 

• tworzymy listy zakupów, 

• szukamy promocji oraz niższych cen; dlatego śledzimy gazetki sieci handlowych (42 proc.) i robimy zakupy tylko w tańszych supermarketach i dyskontach (32 proc.). 

Kolejna rzecz – marnujemy mniej żywności. 36 proc. badanych zapewnia, że gotuje tak, aby wystarczyło na dłużej niż jeden dzień, a 24 proc. kupuje mniej żywności. 

Ale żywność wciąż marnujemy

Chociaż 54 proc. badanych deklaruje, że nie marnuje jedzenia, to  jak pokazuje badanie  46 proc. traci z tego powodu pieniądze. Wyrzucania niezjedzonych produktów kosztuje nas ok. 100 zł miesięcznie. Obciążą to kieszeń 33 proc. respondentów.

Eksperci BIG InfoMonitor dodają, że z powodu wciąż bardzo wysokiej inflacji i wysokiej ceny żywności na marnowaniu żywności tracimy coraz więcej. 

– Według danych UCE Research i uczelni WSB Merito w maju o 39,9 proc. wzrosły ceny warzyw, o 31,9 proc. karmy dla zwierząt, 25,5 proc. dodatków spożywczych, ryby podrożały o 22,5 proc, a napoje o 21,4 proc – doprecyzowuje Diana Borowiecka. – I choć dynamika wzrostu się obniża, ceny nie spadają.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zulu 19.06.2023 14:23
Mniej jemy ,mniej używamy prądu , wody i paliwa i to ma być postęp?Jesteśmy dziadersami Europy .

Żenada 19.06.2023 10:59
Dziwne. Niby taka inflacja, niby tak każdy oszczędza i biadoli jaki jest biedny, a tylko zbliża się niehandlowa niedziela lub jakieś święto, a godzinę trzeba stać w kolejce w dowolnym sklepie, bo wykupują wszystko hurtowo, następnie większość z tego pójdzie do kosza, ale w kolejny weekend sytuacja się powtarza. Rzeczywiście racjonalne planowanie zakupów, hahaha.

MNMNMN 19.06.2023 10:40
Z artykułu wynika że zyskaliśmy na tym że zbiednieliśmy.

19.06.2023 11:40
Patrząc na statystykę nadwagi w kraju - może i tak, zamiast czipsy i netflix na borowiki do lasu xD i będzie lepiej.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama