Nie złamie wolnych żadna klęska,
Nie strwoży śmiałych krwawy trud,
Pójdziemy razem do zwycięstwa,
Gdy ramię w ramię stanie lud.
Kwiaty pod pomnikiem ku czci Poległych za Ojczyznę złożyli przedstawiciele władz samorządowych ze Starostą Lubańskim Walerym Czarneckim i Burmistrzem Miasta Lubań Arkadiuszem Słowińskim na czele, delegaci jednostek miejskich, służb mundurowych, szkół oraz lokalnych organizacji.
Wartę honorową wystawili członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc w strojach nawiązujących do tradycji powstańczych i mundurach wojskowych z czasów II RP.
Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w Lubaniu już 29 lipca. Miejski Dom Kultury wraz z członkami Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc oraz Stowarzyszenia DziałaMy przeniósł mieszkańców naszego miasta w czasie i przestrzeni wprost do Warszawy z lat czterdziestych XX w.
Café pod Minogą, „warszawska” kapela podwórkowa, wystawa zdjęć i plakatów "Portret Warszawy 44", muzyka z lat 30. i 40., audycje radiostacji powstańczej "Błyskawica", powstańcza scena rekonstrukcyjna, a na zakończenie kino plenerowe z filmem „Miasto 44” – to wszystko czekało na lubanian, chcących poczuć klimat dawnych lat i oddać hołd bohaterom.
Lubań – jako miasto, które w granice Polski trafiło po zakończeniu II wojny światowej – stał się domem wielu byłych żołnierzy AK. Jednym z nich był uczestnik Powstania Warszawskiego Wacław Sławiński, który jako 17-latek walczył na ulicach stolicy, gdzie został ranny, a następnie trafił do niewoli. Zmarł w 2016 r. i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Lubaniu. Takich osób – cichych bohaterów – było z pewnością więcej. Cześć ich pamięci!
Napisz komentarz
Komentarze