W ramach zadania „Utwardzenie i odwodnienie działki nr 190/29 w Nawojowie Łużyckim” robotnicy natknęli się na pozostałości zabudowań dawnego skrzydła renesansowego dworu. W miejscu tym prowadzono badania archeologiczne, które ujawniły trzy sklepione piwnice – wszystkie częściowo uszkodzone, ale zachowane w stanie pozwalającym na identyfikację ich układu i przeznaczenia.
Do pierwszej piwnicy, z wejściem od południowo-zachodniej strony, prowadziły szerokie na 120 cm schody. Z niej przejście z portalem z jasnego piaskowca prowadziło do drugiej piwnicy, a kolejny otwór w ścianie południowo-wschodniej – do trzeciej. Obecnie trwają prace przy oczyszczaniu ostatniego z odkrytych pomieszczeń.
Odkryte piwnice stanowiły niegdyś część skrzydła dworu rozbudowanego po 1756 roku, gdy majątek przeszedł w ręce klasztoru Magdalenek z Lubania. Część budynku została zniszczona w 1945 roku podczas działań wojennych.
– Ukryte pod ziemią, murowane pozostałości po dorobku XVIII wieku to niebywałe odkrycie. Warto zastanowić się w przyszłości nad wykorzystaniem potencjału tego miejsca – komentuje Aleksandra Chomicz, Wójt Gminy Lubań.
Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków i archeologa, zakres prowadzonych prac zostanie dostosowany do wymogów ochrony reliktów. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 14 czerwca 2025 roku.
Renesansowy dwór w Nawojowie Łużyckim ufundowany został przez Christopha Friedricha von Tschirnhaus (1570-1571). W drugiej połowie XVIII w. (w 1756 r.) kolejni właściciele sprzedali posiadłość klasztorowi Magdalenek z Lubania. Wówczas dwór został przebudowany i powiększony o dodatkowe skrzydło flankujące je od strony północno -wschodniej. W roku 1945 w trakcie działań wojennych część obiektu została zniszczona.
Zdjęcia: Gmina Lubań
.jpg)


Napisz komentarz
Komentarze