Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 22 stycznia 2025 20:57
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wkrótce będzie można nakraść więcej. Zmiana przepisów

Na nic zdały się apele i prośby handlowców. Od 1 października w górę idzie limit finansowy, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a jest przestępstwem.

Zmiany nie powinny być zaskoczeniem, bo politycy mówili o nich od dawna. Od dawna także branża handlowa apelowała, żeby tego robić. Chodzi o wartość ukradzionego mienia, od którego ten czyn przestaje być wykroczeniem, a jest przestępstwem.

Obecnie jest to 500 złotych. Jeżeli ktoś w sklepie ukradnie towar warty mniej, to popełnia wykroczenie. Jeżeli przekroczy wspomnianą kwotę, to taki złodziej jest już przestępcą.

Ta różnica ma znaczenie, bo w pierwszym przypadku sprawca narażony jest na areszt, grzywnę lub ograniczenie wolności. Gdy jednak jest to przestępstwo, to za to grozi kara więzienia nawet do 3 lat.

800 plus

To się jednak zmieni. Już od 1 października limit finansowy zostanie podniesiony do 800 zł. Na nic zdały się apele organizacji handlowych, żeby politycy nie wykonywali takich ruchów.

„Podniesienie tego progu do 800 zł stanowi swego rodzaju zachętę do kradzieży. W sytuacji spodziewanego zubożenia Polaków i zbliżającego się kryzysu ekonomicznego jest to niezrozumiałe i zatrważające. Wprowadza nowe produkty do listy kradzionych bez zagrożenia sprawy sądowej. Jest to rewaloryzacja znacznie przekraczająca wartość inflacji 13,9 % oraz niespotykana wysokość rewaloryzacji nawet w świadczeniach społecznych czy emerytalnych bo o 60 %. 

Branża handlowa kilka lat temu wywalczyła kwotę nominalną progu (500 zł) i oderwanie jej wysokości od wysokości płacy minimalnej, aby uniknąć tego wątpliwego etycznie mechanizmu waloryzacji progu ze względu na wzrost wysokości płacy minimalnej. Uczciwych przedsiębiorców nurtuje pytanie – W imię czego to uczyniono? Czyżby tylko do poprawienia statystyk kosztem poczucia sprawiedliwości, bezpieczeństwa uczciwych Polaków pracujących w handlu?” – to fragment apelu Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Nic z takich akcji nie wyszło, a politycy zmiany tłumaczyli m.in. inflacją i tym, że wszystko drożeje, a przepisy prawa trzeba dostosować do nowej rzeczywistości.

Fala kradzieży

Nie ma się co dziwić, że najgłośniej narzekają sprzedawcy, bo to ich głównie dotyka problem. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w pierwszej połowie tego roku odnotowano blisko 24 tys. przestępstw i ponad 136 tys. wykroczeń kradzieży w sklepach. W pierwszym przypadku to o ponad 39 proc. więcej niż rok wcześniej. Co do wykroczeń, to dane wskazują na wzrost o niemal 22 procent.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

😉 12.09.2023 21:47
Dzięki temu zabiegowi PiS będzie mógł ogłosić, że przestępczość spada bo pilarki kosksiarki rowery o wartości np. 700zł, zamiast na przestępstwo to pójdą już na wykroczenie

***** *** 12.09.2023 17:22
Swój swego kryje i nie ruszy, ale kierowców to doją ***** ***

Magneto 12.09.2023 13:49
Przecież to zrozumiałe, że należało podnieś pułap, inflacja, nie rozumiem ,dlaczego takie poruszenie.

ąro 12.09.2023 09:37
jak będzie się czuł człowiek któremu złodziej skradnie 800zł a sąd go uniewinni

Adam 12.09.2023 08:48
Ukłon w stronę elektoratu

czesio 11.09.2023 13:54
partyjny program 800+ nabiera nowego wymiaru

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama