Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 15:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Jak strażacy radzą sobie z katastrofą kolejową? Ćwiczenia w Proszówce

Wczoraj rano strażacy z powiatu lubańskiego i lwóweckiego na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Proszówce ćwiczyli działania ratownicze przy wypadkach kolejowych. Miejsce ćwiczeń nie było przypadkowe, bo od dziś, po 27 latach przerwy, po tej trasie będzie regularnie kursował pociąg do Świeradowa-Zdroju.
Jak strażacy radzą sobie z katastrofą kolejową? Ćwiczenia w Proszówce

Autor: PPSP w Lwówku Śląskim/lwowecki.info

Od początku roku w Polsce na przejazdach kolejowych doszło do 158 kolizji i wypadków, w których zginęło 41 osób. Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych to bardzo ważny temat, tym bardziej, że dziś 7 grudnia po niemal trzech dekadach przerwy wracają pociągi na linii Gryfów Śląski - Świeradów Zdrój. Na całej trasie między Gryfowem Śląskim a Świeradowem-Zdrojem będą aż 34 przejazdy kolejowe z czego tylko cztery będą kategorii C, czyli wyposażone w system samoczynnej sygnalizacji przejazdowej. Dla wielu kierowców oznaczać będzie to zmianę nawyków, a z tym jak pokazuje doświadczenie bywa najgorzej. 

Strażacy z powiatu lubańskiego i lwóweckiego wczoraj, 6 grudnia od rana ćwiczyli umiejętności ratownicze na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Proszówce. Scenariusz ćwiczeń zakładał zderzenie szynobusu z autem osobowym, w wyniku którego osiemnaście osób zostało poszkodowanych. Do zadań strażaków należało m.in. szybkie i właściwe ocenienie zagrożenia, odblokowanie drzwi w szynobusie i udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej rannym pasażerom pociągu. Do tego musieli dostać się do poszkodowanych w samochodzie, odłączyć akumulator w aucie i wyeliminować powstające w międzyczasie inne zagrożenia.

W działaniach udział wzięło łącznie 70 strażaków z: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu, a także druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lwóweckiego, w tym m.in.: OSP KSRG Gryfów Śląski, OSP KSRG Lubomierz, OSP KSRG Mirsk, OSP KSRG Krobica- Orłowice, OSP KSRG Rębiszów i OSP Proszówka. 
Działaniami kierował st. asp. Marcin Kwakszys, a całość nadzorował bryg. Andrzej Więdłocha Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP Lwówku Śląskim.
W ćwiczeniach udział brali także funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, pracownicy DSDiK, pracownicy Kolei Dolnośląskich, PKP PLK oraz jako pozoranci uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Lubomierzu i Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Lubaniak 07.12.2023 08:51
Najnowsze zestawienie najbardziej poważanych przez Polaków wykonywanych zawodów: 1. miejsce: STRAŻAK I wszystko w temacie.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KatonTreść komentarza: Ateiści nie są tak zdemoralizowani jak katolicy! Fals - obłuda i hipokryzja to cechy tych wyznawców. Historia i życie współczesne dostarczają tego wystarczające dowody.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: Krycha-MychaTreść komentarza: Słusznie! Ksiądz może to i dzieci mogą kolędować po kasę...Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:35Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: RedemptorTreść komentarza: Wielebny! Nie dyskutuję z laikami w tym temacie bo nie miejsce i szkoda czasu i nie ma gwarancji że cokolwiek są w stanie zrozumieć. Przestępstwa zniesławienia i zniewagi należą do grupy przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej. Stanowią one przejaw ochrony życia prywatnego, zagwarantowanej w art. 47 Konstytucji. Przestępstwa te jakkolwiek mogą się wydawać podobne, różnią się w sposób zasadniczy, stanowić dwa odrębne typy czynów zabronionych pod groźbą kary. Zniesławienie związane jest przede wszystkim z działaniami mającymi poniżyć jednostkę w opinii publicznej. Zniewaga związana jest natomiast z okazaniem pogardy drugiej osobie. Przedmiotem ochrony przestępstwa zniesławienia jest godność, dobre imię, świadomość własnej wartości i szacunek do samego siebie. W przypadku zniewagi przedmiotem ochrony jest przede wszystkim cześć człowieka. Zatem - trzeba się zdecydować jaki zarzut i na jakiej podstawie postawić. Jest też problem: katolik czy katoliczka.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:33Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dzięki temu pijakowi wzrosną składki OC .Data dodania komentarza: 5.11.2024, 11:34Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama